قالب وبلاگ قالب وبلاگ
پلیسوک

پلیسوک
 
روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر

پليسوک

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

کارگاه پویانمایی جشنواره موج در بوشهر

در حاشیه دومین جشنواره پویانمایی «موج» برگزار شد؛

چهارمین کارگاه پویانمایی با حضور سروش دیانتی در بوشهر

با حضور 45 هنرجو، چهارمین کارگاه پویانمایی زیر نظر سروش دیانتی از انیماتورهای برجسته کشور در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، از 17 تا 19 بهمن ماه 45 هنرجو متشکل از 15 مربی و 30 عضو کودک و نوجوان از سراسر استان به مدت 24 ساعت طی چهارمین کارگاه پویانمایی با جدیدترین روش های ساخت عروسک های متحرک و تولید یک اثر متحرک آشنا شدند.

در ابتدای این کارگاه آموزشی، زکیه امیرپور مدیر کانون و مسوول کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر برگزاری چنین دوره هایی را باعث توانمند شدن اعضا و مربیان استان و ایجاد نشاط و تحرک بیشتر در مراکز دانست و گفت: هنر پویانمایی، یک هنر جذاب و تاثیرگذار است که باعث تفکر بیشتر در بین اعضا و مربیان کانون و ایجاد خلاقیت می شود.

مدیر کانون استان بوشهر ارتقا کیفیت و تعداد آثار راه یافته به بخش مسابقه دومین جشنواره پویانمایی موج را از تاثیرات مثبت این دوره ها دانست و بیان کرد: برگزاری منظم این دوره ها باعث خلق آثار ارزشمند پویانمایی در استان و تبدیل آن به یک قطب مطرح در کشور خواهد شد.

در پایان این دوره سه روزه سروش دیانتی طی مصاحبه با روابط عمومی کانون به تشریح دوره پرداخت.

مدرس دوره گفت: در ابتدا به صورت تئوریک هنرجویان در جریان روش های تولید انیمیشن قرار گرفتند؛ سپس به کمک نقشه و استفاده از سیم آهنی ساخت اسکلت و دست عروسک را آغاز کردند.

در مرحله بعد با استفاده از خمیر مودوریت   (Modorit)سر عروسکها طراحی، ساخته و به کمک آب جوش پخته شد. سپس با استفاده از ابر، سگک خیاطی، آهنربا و چسب لاتکس بدن عروسک ها تکمیل شد.

در مرحله آخر نیز با استفاده از رنگ آکریلیک و مواد دیگر آثار رنگ آمیزی و تکمیل شد که در کلیه این مراحل هنرجویان عزیز با کیفیت خوب کار خود را به اتمام رساندند.

وی افزود: در پایان دوره، هنرجویان با روش های متحرک سازی و فیلمبرداری، نورپردازی، فیلم های عروسکی و ... آشنا شدند.

محمد علی یزدان شناس کارشناس هنری کانون و دبیر جشنواره موج نیز از برگزاری موفق این دوره خبر داد و افزود: با وجود هزینه بالای برخی از ملزومات ساخت انیمیشن، با مساعدت و همراهی مدیر استان و دوستانمان در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان توانستیم این دوره را در سطح بسیار خوبی برگزار کنیم که این آموزش ها توسط مربیان به کلیه مراکز استان انتقال یافته و بدون تردید در آینده نزدیک شاهد اثرات مثبت آن خواهیم بود.

یزدان شناس افزود: از ظهر 19 بهمن ماه اکران اختصاصی آثار جشنواره به پایان رسیده و داوران جشنواره در حال داوری آثار می باشند، از ساعت 15 امروز نیز  با حضور جواد رمضانی از انیماتورهای برجسته استان در محل سینما کانون نشست تخصصی با عنوان؛ «زمانبدی در انیمیشن» برگزار خواهد شد.

 بیش از ۳۰ تصویر زیبا از کارگاه پویانمایی


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

برنامه های دهه فجر در خورموج

  ایستگاه عروسک سازی چهره های منفور پهلوی در خورموج  

 کودکان و نوجوانان خورموجی با حضور در مرکز فرهنگی هنری کانون این شهر با ابزار هنر تاریخ انقلاب را به تصویر کشیدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، از ابتدای آغاز دهه مبارکه فجر مربیان مرکز فرهنگی هنری خورموج بصورت روز شمار وقایع انقلاب را برای مخاطبان کودک و نوجوانان خود بازگو کردند.

در مهمترین این برنامه ها، 18 بهمن ماه کودکان و نوجوانان این شهر ضمن آگاهی از ظلم و ستم رژیم ستم شاهی با شرکت در ایستگاه عروسک سازی، با استفاده از مقوا، چوب، رنگ و ... از چهره های منفور پهلوی عروسک ساختند؛ قرار است بصورت نمادین این عروسکها در راهپیمایی 22 بهمن ماه به نمایش درآمده و به آتش کشیده شوند.

مرضیه متین مربی مسوول مرکز خورموج ضمن تبریک ایام الله دهه مبارکه فجر در تشریح برنامه های این مرکز گفت: از 12 بهمن ماه همزمان با آغاز دهه مبارکه فجر نمایشگاهی از ۱۰۰ اثر نقاشی، خوشنویسی و آثار ادبی اعضای این مرکز با موضوعات انقلاب در کنار نمایشگاهی از ۱۲۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان تا ۲۲ بهمن ماه در این مرکز دایر می باشد.

 وی افزود: به همین مناسبت 13 بهمن ماه مسابقه نشریه دیواری انقلاب و انتظار فرج در کانون این شهر برگزار شد که در این برنامه 8 گروه 2 و 3 نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند که ضمن نمایش آثار برگزیده از گروه های برتر تقدیر شد.

مربی مسوول مرکز خورموج بیان کرد: 15 بهمن ماه نیز با برنامه های ایستگاه نقاشی و قصه گویی میزبان دانش آموزان دبستان دانش این شهر بودیم. در این برنامه دانش آموزان خورموجی با موضوع انقلاب و جهاد اقتصادی به خلق اثر پرداختند. همچنین در این روز وقایع 15 بهمن 57 و  کتاب ( در پناه خانه دوست ) به بچه ها معرفی و از آنان خواسته شد جملاتی زیبا و ادبی از انقلاب بنویسند.

متین افزود: یکی از برنامه های مهم مرکز برپایی چهارمین عصر شعر و داستان با عنوان؛ «از قطره تا دریا» بود که در این برنامه 20 نفر از اعضا فعال ادبی مرکز به اجرای برنامه پرداختند. در پایان از ساجده رستمی عضو 13 ساله مرکز که چندی پیش در مسابقه مشاعره استانی رتبه سوم را کسب کرده بود، تقدیر شد.

وی در پایان افزود: در روز 20 بهمن ماه نیز با حضور فعال اعضا مرکز ایستگاه ساخت کارت پستال برگزار خواهد شد.

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

سروش دیانتی انیماتور برجسته در بوشهر

 

"سروش دیانتی" انیماتور برجسته کشور:

 تاریخ انیمیشن ایران با انیمیشن کانون تعریف می شود

به گفته انیماتور برجسته کشور، کانون همیشه از مهم ترین ارگان های تولید انیمیشن کیفی در کشور بوده و بخش مهمی از تاریخ انیمیشن ایران، با انیمیشن های کانون تعریف می شود.

سروش دیانتی از انیماتور های برجسته کشور در مصاحبه با روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بوشهر ضمن تاکید بر نقش سازنده کانون در عرصه پویانمایی کشور تصریح کرد: کانون همیشه جریان ساز بوده نه جریان پذیر؛ تولیدات مستقل کانون همیشه، با وجود تمام مشکلاتی که در یک ارگان دولتی ممکن است وجود داشته باشد، آثاری با کیفیت و در خور توجه بوده اند که این بسیار ارزشمند است.

مدرس کارگاه پویانمایی جشنواره «موج» در بوشهر وضعیت کمی هنر پویانمایی در کشور را خوب و کیفی آن را  بغرنج دانست و بیان کرد: خدا را شکر امروزه بواسطه ی حضور غول سیری ناپذیری به نام باکس پخش تلویزیون، و تاکید مسئولان بر هرچه بیشتر پخش کردن تولیدات داخلی بجای آثار خارجی، در کشور وضعیت خوبی داریم و آمار، نشان دهنده ی تولیدات بسیار بسیار زیاد انیمیشن در نقاط مختلف کشور است. اما نکته ی مهم، بررسی وضعیت کیفی آثار است که متاسفانه در وضعیت بسیار بغرنجی بسر می برد.

وی تاکید کرد: شما با یک تحقیق میدانی ساده متوجه خواهید شد که مخاطب هم دیگر از این عدم کیفیت آثار تولیدی جانش به لب رسیده و این باعث بدنام شدن انیمیشن ایران، در میان اولین طیف مخاطبانش که همان مردم کشور خودش است شده و این بسیار خطرناک است! البته در این میان واقعا از حق نباید گذشت که بوده اند تک و توک آثار با کیفیتی که شاید ذره ای آبرو برای انیمیشن ایران خریده اند (مانند همین مجموعه ی "شکرستان" یا "حیات وحش") اما این کافی نیست. باعث خوشحالی است که مسئولین هم متوجه این خطر شده اند و خبر هایی بگوش می رسد که ظاهرا درباره ی کیفیت آثار سخت گیری بیشتری می کنند. امیدوارم این تلاش ها دلسوزانه باشد و بتوانیم (در دراز مدت) آبروی از دست رفته ی انیمیشن ایران را بازبخریم.

 ایشان در پایان آینده هنر پویانمایی را وابسته به آینده تکنولوژی دانست و یاد آور شد: از آنجایی که امروزه انیمیشن پیوند نزدیکی با تکنولوژی برقرار کرده، فکر می کنم آینده ی آن را باید در آینده ی تکنولوژی جستجو کنیم. واقعا نمی دانم تکنولوژی ما را به کجا خواهد برد و چه چیز هایی را به ما ارائه خواهد داد که ما الان تصورش را نمی توانیم بکنیم، اما معتقدم که روند تصاعدی رشد تکنولوژی، عالم انیمیشن را با جهش های بزرگی روبرو خواهد کرد.

لازم به ذکر است؛ در حاشیه برگزاری دومین جشنواره پویانمایی «موج» در بوشهر با حضور سروش دیانتی و اعضا و مربیان فعال مراکز فرهنگی هنری این استان به مدت 3 روز کارگاه آموزش پویانمایی در حال برگزاری است.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

استقبال خوب بوشهری ها از تریلی سیار کانون

با اتمام کار تریلی سیار در استان بوشهر

 بیش از 5000 نفر نمایش «خیمه شب بازی» را تماشا کردند

تریلی سیار کانون با ده اجرا در 4 شهرستان مختلف استان بوشهر، بیش از 5000 نفر را میهمان برنامه جذاب خود کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از 12 تا 14 بهمن ماه گروه هنرمندان تریلی سیار کانون به سرپرستی حافظ حسین نژاد و کارگردانی میثم یوسفی و هنرنمایی؛ یاسر بیات، قاسم طاهر احمدی، کوثر خوارزمی و هدیه هادی طاهری، با حضور در استان بوشهر به اجرای نمایش شاد و موزیکال «خیمه شب بازی» پرداختند.

این گروه از هنرمندان در نخستین روز حضور خود در استان بوشهر با استقبال مسوولین محلی وارد عسلویه شده و در این شهر به اجرای برنامه پرداختند، اجرای دوم گروه به دلیل بارندگی شدید در نخل تقی متوقف شد.

استقبال مردم و مسوولین شهرستان جم از گروه هنرمندان کانون چشمگیر بود؛ تریلی سیار کانون  به دلیل استقبال خوب جمی ها، در این شهر دو اجرا داشت.

این گروه در روز دوم حضور خود در استان بوشهر عازم شهر سیراف شدند که به دلیل بارندگی و توفان شدید این برنامه نیز لغو گردید؛ با وجود شرایط بد جوی تعداد زیادی از بچه ها در شهرهای دیر و کنگان به تماشای این برنامه نشستند.

روز سوم حضور این گروه در استان بوشهر با 5 اجرا در مناطق جنوبی شهر بوشهر شامل؛ هلیله، بندرگاه و بهمنی آغاز شد؛ در ابتدا مردم روستاهای همجوار نیروگاه اتمی بوشهر شامل؛ هلیله و بندرگاه به تماشای این برنامه نشستند.

در ادامه این برنامه، حضور تریلی سیار کانون در پارک شغاب منطقه بهمنی بوشهر با استقبال کم نظیر مردم همراه گردید؛ گروه هنرمندان تریلی سیار کانون با دو اجرا در این منطقه به کار خود در استان بوشهر پایان دادند.

این تریلی پس از اجرای برنامه در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر، عازم استان کهگیلویه و بویر احمد شد.

 

 گزارش تصویری برنامه های تریلی سیار کانون در استان بوشهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سیزدهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

جشنواره رویش خورشید در بوشهر

برپایی دومین جشنواره استانی مشاعره

 «رویش خورشید» در بوشهر

   در دومین روز از دهه مبارکه فجر با حضور 33 نفر از اعضا نوجوان مرکز آفرینشهای ادبی کانون استان بوشهر، دومین جشنواره مشاعره «رویش خورشید» در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، با رای هیئت داوران متشکل از عبدالله رئیسی، ابراهیم بردبار و سمیه رسولی «زینب نیکنام» از برازجان، «مریم خواجه گیری» از گناوه و «ساجده رستمی» از خورموج به ترتیب مقام اول تا سوم جشنواره را کسب و از آنانبا اهداء لوح سپاس و هدیه جشنواره تقدیر شد.

همچنین هیئت داوران جشنوار «پروانه قاجاری» از اهرم را به دلیل رسا و روان خوانی ابیات با تکیه بر صحیح خوانی و «نسرین ایرانپور» از دیلم به دلیل حفظ و انتخاب ابیات زیبا شایسته تقدیر دانست.

   در ابتدای این مراسم زکیه امیرپور، مدیر کانون و مسوول کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر ضمن گرامیداشت سی و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: اتحاد، وحدت، شجاعت، دلیری و ... از پیام ها و دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است که سعی می کنیم آنرا در قالب برنامه های متنوع به نسل جدید انقلاب منتقل نماییم.

امیرپور افزود: در کنار پیام ها و ارزشهای انقلاب اسلامی نام و شخصیت تاثیرگذار معمار کبیر انقلاب به کودکان و نوجوانان معرفی می شود.

مدیر کانون استان بوشهر در تشریح اهداف برگزاری این جشنواره نیز بیان کرد: در این ایام مبارک اعضا توانمند کودک و نوجوان را دعوت کردیم تا از این طریق با استعدادهای ادبی حوزه کودک و نوجوان  استان بیش از پیش آشنا شده و در جهت پرورش آن گام برداریم.

عبدالله رئیسی، داور این جشنواره که داوری مشاعره ملی رضوی را نیز در کارنامه خود دارد، در خصوص جشنواره «رویش خورشید» گفت: با وجود سن پایین شرکت کنندگان؛ در این جشنواره شاهد ظرفیت های بسیار خوبی بودیم که بدون تردید باعث شکوفایی و ایجاد انگیزه بیشتر در آنان خواهد شد.

رئیسی افزود: شرکت کنندگان از آمادگی بسیار بالایی برخوردار بودند که این امر کار انتخاب نفرات برتر را دشوار کرد؛ اما پس از دو مرحله توانستیم نفرات برتر را انتخاب کنیم.

رئیس انجمن شعر و ادب استان بوشهر ضمن تاکید بر تاثیرات مثبت جشنواره در دراز مدت  بیان کرد: باید سعی کنیم در سالهای آینده نیز به بهانه های مختلف چنین جشنواره هایی تکرار شود؛ به این دلیل که در دراز مدت چنین جشنواره هایی باعث تاثیر در ذهن و زبان علاقمندان خواهد شد.

ابراهیم بردبار؛ شاعر، نویسنده و فعال حوزه فرهنگ و ادب استان و صاحب مجموعه اشعار «سایه های داغدار»؛ «ترانه های در به در» و «وقتی که خداوند به نام تو قسم خورد» که داوری این جشنواره را نیز بر عهده داشت، بیان کرد: بدون تردید، برگزاری این جشنواره موجبات انگیزه و شکوفایی استعدادهای ادبی جوانان را در راستای فرهنگ ناب دینی و اسلامی این دیار فراهم خواهد کرد.

سمیه رسولی، کارشناس ادبی کانون و داور جشنواره نیز در تشریح اهداف برگزاری این برنامه گفت: مرکز آفرینشهای ادبی کانون استان در سی و سومین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، این جشنواره را با هدف حفظ و اشاعه ابیات کهن شعر فارسی و شناخت استعدادهای ادبی اعضا و توجه بیشتر به رویکرد فعالیت های ادبی برگزار کرده است.

در پایان این جشنواره از نفرات برتر تقدیر شد.

برای تماشای گزارش تصویری جشنواره مشاعره روی عکس کلیک کنید


نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

با درخشش مربی توانمند بوشهری

با درخشش مربی توانمند بوشهری

مقام نخست پانزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی

 به استان بوشهر تعلق گرفت

   

 

 پس از چهار روز رقابت، سرانجام برترین های پانزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی در ارومیه معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، هیئت داوران این جشنواره متشکل از مصطفی رحماندوست، فاطمه جعفرزاده، مورتی بناتا، معصومه باقری و مریم مهدوی در بیانیه‌ی پایانی خود، در بخش 4 بانوی ادیان "نرگس رومینا" از بوشهر با قصه "هروله" را به عنوان برگزیده جشنواره معرفی کردند.

همچنین هیئت داوران جشنواره در بیانیه خود"سولماز صادقزاده" با قصه "مهر آب" از اردبیل، آسیه رحمتی با قصه "رزمنده‌ای با تیر و کمان" از خوزستان و "رقیه دوست‌‌فاطمی‌ها" با قصه "ستاره غریب" از یزد  را به ترتیب شایسته کسب مقام‌های اول تا سوم بخش دفاع مقدس این جشنواره معرفی کردند.

بر اساس این گزارش، در بخش مربیان فرهنگی، "سمیه اصحاب‌صحف" با قصه "آقا یه پایه سوار می‌یاد" از یزد، "محمدجواد علیمردانی" با قصه "رفیق و نارفیق" از فارس، "شیما صمدی" با قصه "ماهی به سرفه" از کردستان، "نیکی قبادی" با قصه "نان و آب" از گیلان، "گلناز کیانی" با قصه "ماجرای یک انگشتر" از اصفهان و "فرزانه قاسمی" با قصه "خدا تواناست" از یزد برگزیده شدند.

در همین حال "زهرا فاطمی" با قصه "حرف‌آباد" از سیستان و بلوچستان به عنوان برگزیده بخش هنری ادبی معرفی شد.

در بخش بین‌الملل که شامل قصه‌گویان آزاد، پیشین و خارجی جشنواره بود "لیلا ابراهیمی" با قصه "میهمان کوه" از قزوین، "الهام دارابی" با قصه "ماهرخ" از تهران، "جورجیانا النا پویان" با قصه "شاهزاده خانم ارغوانی" از رومانی، "دکتر واجوپا توسا" با قصه "قوی سفید" از تایلند و "ناهد فرحات" با قصه "آنچه از حضرت زهرا(س) آموختم" از لبنان به ترتیب مقام‌های اول تا پنجم این بخش را از آن خود ساختند و جوایزی به آنان شامل لوح تقدیر، تندیس و جایزه نفیس جشنواره اهدا شد.

همچنین در این مراسم لوح‌ تقدیر و تندیس جشنواره به تورنه جوزفه ژوژو قصه‌گوی کانادایی و ابراهیم چهرگانی قصه‌گوی استان آذربایجان غربی اهدا شد.

در این مراسم وحید جلال‌زاده استاندار استان آذربایجان غربی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در ارومیه، کانون را یکی از مؤسسه‌های حرفه‌ای در زمینه تربیت کودکان دانست و گفت: قصه خصلت‌های نیک درونی را به منصه ظهور می‌رساند.

سیدصادق رضایی مدیرعامل کانون در این آیین تصریح کرد: کانون این آمادگی را دارد که در کنار تقویت و آماده‌سازی نیروهای خود به هر سازمان و نهاد دیگری که در وادی تعلیم و تربیت تلاش می‌کند، کمک کند تا با بهره‌گیری از تجربیات کانون نیروهای خود را آموزش دهند و در ترویج فرهنگ قصه‌گویی سهیم باشند.

فریدون سیدمصطفوی مدیر اجرایی جشنواره نیز ضمن ارایه گزارشی از مراحل مختلف جشنواره، از مدیرعامل و استاندار استان آذربایجان غربی به خاطر اعتمادی که در شکوفایی درخت پرثمر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی به وی کردند، تشکر و قدردانی کرد.

پانزدهمین جشنواره بین المللی قصه‌گویی که از روز 6 بهمن در ارومیه آغاز شده بود روز 9 بهمن به کار خود پایان داد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه نهم بهمن 1390 توسط مدنی پور

تریلی سیار کانون میهمان کودکان و نوجوانان استان بوشهر

هم زمان با آغاز دهه مبارکه فجر

تریلی نمایش سیار کانون

میهمان کودکان و نوجوانان استان بوشهر می شود

از 12 تا 14 بهمن ماه تریلی سیار کانون با اجرای نمایش خیابانی «خیمه شب بازی» میهمانان کودکان و نوجوانان استان بوشهر می شود.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ با نظر ویژه مدیرعامل کانون به مناطق محروم کشور، برای دومین بار تریلی سیار کانون با اجرای نمایش شاد و خیابانی خود میهمان کودکان و نوجوانان استان بوشهر خواهد بود.

بر اساس این گزارش گروه هنرمندان تریلی سیار کانون به سرپرستی حافظ حسین نژاد و کارگردانی میثم یوسفی و هنرنمایی؛ یاسر بیات، قاسم طاهر احمدی، کوثر خوارزمی و هدیه هادی طاهری به اجرای نمایش شاد و موزیکال «خیمه شب بازی» خواهد پرداخت.

طبق برنامه ریزی انجام شده صبح روز چهارشنبه 12 بهمن ماه طی دو اجراء کودکان و نوجوانان شهرهای عسلویه و نخل تقی میزبان هنرمندان کانون خواهند بود، همچنین بعد از ظهر چهارشنبه کودکان و نوجوانان جمی می توانند شاهد اجرای نمایش خیابانی «خیمه شب بازی» در شهر خود باشند.

صبح روز پنجشنبه 13 بهمن ماه نیز کودکان و نوجوانان بندر سیراف در حاشیه خیابان ساحلی به تماشای این نمایش می نشینند؛ بعد از ظهر همین روز نیز تریلی سیار کانون در شهرهای کنگان و دیر به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

 سرانجام اینکه روز جمعه 14 بهمن ماه کودکان و نوجوانان بندر بوشهر و حومه میزبان تریلی سیار کانون خواهند بود؛ پیش از ظهر همین روز کودکان و نوجوانان مناطق هلیله و بندرگاه بوشهر و بعد از ظهر همین روز نیز نخست کودکان و نوجوانان چهار محل قدیمی در خیابان ساحلی و پس از آن مردم محلات جنوبی شهر به تماشای نمایش شاد و موزیکال «خیمه شب بازی» خواهند نشست.

لازم به ذکر است تریلی سیار کانون قدیمی ترین تریلی سیار نمایش در ایران است که از سال 1353 به سفارش کانون در آلمان ساخته شد و از آن پس تاکنون به فعالیت‌های هنری خود در اجرای نمایش برای کودکان و نوجوانان ادامه داده است.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه سوم بهمن 1390 توسط مدنی پور

شمارش معکوس آغاز جشنواره پویانمایی موج در بوشهر

 شمارش معکوس

  آغاز دومین جشنواره پویانمایی «موج» در بوشهر  

    دومین جشنواره استانی پویانمایی «موج» از 10 بهمن ماه با اکران 59 اثر در بوشهر آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ زکیه امیر پور مسؤول کمیته کودک و نوجوانان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر ضمن اعلام این خبر افزود: کودکان و نوجوانان بوشهری از 10 تا 19 بهمن ماه می توانند هر روز طی سه سانس به تماشای آثار منتخب این جشنواره بنشینند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره گفت: تشویق بچه‌ها به تفکر بیشتر و نگاه عمیق‌تر به دنیای اطراف خود و همچنین ارتقاء سطح توان هنری، پرورش خلاقیت و شناسایی استعدادهای آنان و هدایت و تشویق این عزیزان از اهداف مهم برگزاری این جشنواره است.

امیر پور در حاشیه برگزاری سومین جلسه کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر افزود: کودکان و نوجوانان استان بوشهر در زمینه پویانمایی دارای استعدادهای بالقوه خوبی هستند که امیدواریم با سرمایه گذاری موثر و برگزاری دوره آموزشی زمینه شکوفایی آنان را فراهم کنیم.

محمد علی یزدان شناس کارشناس هنری کانون و دبیر جشنواره نیز گفت: با هماهنگی هایی که با آموزش و پرورش استان بوشهر انجام شده است؛ از تاریخ 10 تا 19 بهمن ماه هر روز صبح طی دو سانس 8 و 10 ویژه مدارس و بعد از ظهرها طی سانس ساعت 17 در سه بخش، منتخب آثار جشنواره، ایران و جهان در سینما کانون بوشهر اکران فیلم خواهیم داشت.

دبیر جشنواره موج افزود: در این جشنواره 59 اثر در چهار بخش؛ کودک، نوجوان، مربی و آزاد با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت که طی مراسم ویژه ای در روز 20 بهمن ماه از منتخبین هر بخش تقدیر خواهد شد.

کارشناس هنری کانون برپایی ورک شاپ و نشست های تخصصی را از دیگر برنامه های این جشنواره دانست و تصریح کرد: از تاریخ 17 بهمن ماه با حضور سروش دیانتی از انیماتورهای برجسته کشور به مدت 3 روز  ورک شاپ آموزشی با موضوعات؛ آموزش ساخت عروسک سیمی، آشنایی با مبانی متحرک ساز عروسک انیمیشن، ساخت اسکلت سیمی، فرم دهی بدن و لباس عروسک، ساخت سر و دست لاتکس، انیمیت و فیلمبرداری و ... برگزار خواهد شد.

همچنین با حضور انیماتورهای برجسته استان نشست تخصصی یک روزه ای با موضوعات؛ « ایده، فیلمنامه و زمان بندی در انیمیشن» در روز 19 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

یزدان شناس در خصوص آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره نیز گفت: در بخش کودک 11 اثر از شهرهای: « بوشهر، دیلم، برازجان، اهرم و ریگ» در بخش نوجوان 24 اثر از شهرهای: «بوشهر، برازجان، دیلم، گناوه، ریگ، وحدتیه، دیر، کاکی و اهرم» در بخش مربیان 15 اثر از شهرهای: « بوشهر، اهرم، گناوه، دیر، کنگان، خورموج، دیلم، ریگ و کاکی» و در بخش آزاد نیز9 اثر از شهرهای: « بوشهر، اهرم، کاکی و عالی شهر» به دبیرخانه رسیده است که در حال داوری است.

لازم به ذکر است در برگزاری این جشنواره معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر و موسسه مطالعات و پژوهش خورشید مهرگان لیان بوشهر با کانون همکاری می نمایند.

خانواده های بوشهری می توانند از 10 تا 19 بهمن ماه طی سانس ساعت 17 بصورت رایگان به تماشای آثار منتخب پویانمایی بنشینند.

 

۳۳ عکس زیبا

از جنب و جوش کودکان و نوجوانان استان بوشهر در استانه جشنواره پویانمایی

  


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم دی 1390 توسط مدنی پور

ویژه برنامه های روز هوای پاک در اهرم استان بوشهر

به مناسبت هفته هوای پاک برگزار شد؛

 راهپیمایی کودکان و نوجوانان در اهرم تنگستان

ده ها کودک و نوجوان عضو مرکز فرهنگی هنری کانون اهرم ضمن برپایی راهپیمایی نمادین، تنفس با هوای پاک را حق خود دانستند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ هم زمان با آغاز هفته هوای پاک در کشور، ده ها کودک و نوجوان اهرمی در یک راهپیمایی نمادین ضمن در دست داشتن پلاکارد و دست نوشته هایی، خواستار توجه بیشتر مسوولین به خطرات آلودگی هوا در شهر خود شده، تنفس با هوای پاک را حق خود دانستند.

زهرا میرزایی خواه مربی مسوول مرکز فرهنگی هنری کانون اهرم در تشریح اهداف برگزاری این مراسم گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهرم بر اساس برنامه ریزی سالانه و تعامل خوبی که این دستگاه با محیط زیست شهرستان دارد تلاش می کند ضمن آشنايي دانش آموزان با آلاينده هاي هوا مانند: خودروها، صنايع و کارخانه ها، آنان را با شیوه های بهينه سازي مصرف انرژي آشنا کند.

وی افزود: برگزاری چنین برنامه هایی مي تواند ضمن فرهنگ سازی موثر باعث آشنایی بچه ها با حقوق خود و توجه بیشتر مردم و مسوولین به عواقب ناشی از آلودگی هوا و اهميت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست گردد.

در ادامه آقاي نعمتی کارشناس اداره محیط زیست تنگستان نیز ضمن تشكر از اقدامات كانون؛ در خصوص دلایل نامگذاری اين روز گفت:کميته کاهش آلودگي هوا روز ۲۹ دي ماه را روز هواي پاک نامگذاري کرده است.

وی بیان کرد: براساس تعاريف سازمان جهاني بهداشت دو درصد از كل مرگ و ميرهاي ناشي از عوارض قلبي در شهرهاي آلوده به طور مستقيم و غير مستقيم مربوط به آلاينده‌هاي هوا است. در شهرهاي آلوده متوسط سالانه بستري بيماران قلبي به علت آلودگي مونو اكسيدكربن ۶۸ درصد افزايش مي‌يابد.

بر اساس این گزارش اعضاء کانون پس برگزاری راهپیمایی نمادین از موزه جانور شناسي محیط زیست اهرم بازدید کردند. در پایان نیز مسابقه نقاشی با همین عنوان برگزار شد.

گزارش تصویری ویژه برنامه روز هوای پاک در اهرم


نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم دی 1390 توسط مدنی پور

مسابقه اینترنتی جدید کانون برای تمام بچه های ایران

با همکاری مدیریت امور اراضی استان بوشهر برگزار شد؛

 زمین ایستگاه غذا؛ مسابقه جدید سایت اینترنتی کانون

حفظ و مراقبت از زمین‌های کشاورزی محور تازه‌ترین مسابقه‌ی اینترنتی سایت مسابقات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که با عنوان «زمین ایستگاه غذا» برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، به پیشنهاد مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و موافقت کانون مسابقه «زمین ایستگاه غذا» بر روی سایت اینترنتی کانون قرار گرفت.

به گفته یکی از کارشناسان امور اراضی استان بوشهر با توجه به استقبال خوب کودکان و نوجوانان از مسابقات اینترنتی کانون سوالات این مسابقه طراحی و با هدف آشنایی این عزیزان با اهمیت حفاظت از زمین‌های کشاورزی، به عنوان ثروت ارزشمند ملی در اختیار سایت اینترنتی کانون قرار گرفت.

بر این اساس علاقه‌مندان به شرکت در این رقابت اینترنتی از روز 14 دی در آستانه‌ی روز جهانی کشاورزی(16 دی) می‌توانند به سایت مسابقات اینترنتی کانون به نشانی www.kanoonquiz.ir مراجعه کنند و به سوال‌های مسابقه «زمین ایستگاه غذا» ظرف مدت 20 دقیقه پاسخ دهند.

این مسابقه تا 16 بهمن 1390 ادامه می‌یابد و پس از آن جوایزی توسط برگزارکنندگان مسابقه به برگزیدگان آن اهدا خواهد شد.

در عین حال در این زمینه توصیه شده است که علاقه‌مندان پیش از شرکت در مسابقه به سایت مدیریت اموراراضی استان بوشهر به نشانی www.arazi.sjkob.ir مراجعه و قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها ، کتاب بازی و حفظ زمین کشاورزی و بروشورهای مربوطه را مطالعه کنند.

با توجه به میزبانی استان بوشهر در این مسابقه پیشنهاد می گردد کودکان و نوجوانان هم استانی با مراجعه به سایت مسابقات کانون در این مسابقه شرکت کنند.

 

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم دی 1390 توسط مدنی پور

نقل نمایش مثنوی معنوی در بوشهر

 برپایی ویژه برنامه

 نقل و نمایش از مثنوی معنوی مولانا در بوشهر

مرکز آفرینشهای ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ ویژه برنامه «نقل و نمایش از مثنوی معنوی مولانا» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون در این ویژه برنامه ادبی، ۴۰ نفر از اعضا و مربیان مرکز آفرینشهای ادبی کانون استان بوشهر، حکایت‌های «مثنوی معنوی» مولانا را با بیانی ساده و قابل فهم برای مخاطبان کودک و نوجوان به روی صحنه بردند.

در ابتدای این مراسم زکیه امیر‌پور؛ مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با تاکید بر اهمیت برگزاری این مراسم و لزوم آشنایی قشر کودک و نوجوان جامعه با مفاهیم کتاب ارزشمند «مثنوی معنوی» مولوی گفت: در تار و پود آثار فاخر و بی‌بدیل مولانا همواره نشانه‌هایی از روح نیایش و توجّه به حق نهفته ‌است که نشان دهند بندگی و خضوع نگارنده در برابر پروردگار است.

وی افزود: اکثر آثار مولانا بخصوص کتاب مثنوی معنوی دارای قابلیت‌های فراوان قصه‌پردازی حکیمانه و ظرفیت‌های تصویری، نمایشی جالب و جذاب می‌باشد که لازم است مربیان کانون برای آگاهی بخشی به اعضا خود در جهت غنی سازی شناخت آنان با متون کهن ادب فارسی گام بردارند.

مدیر کانون استان بوشهر کتاب مثنوی معنوی مولانا را دارای نکات پند آموز بی‌شماری دانست و بیان کرد: مولانا جلال الدین محمد بلخی، کتاب مثنوی معنوی خود را در پربار‌ترین دوران زندگی خود یعنی ۵۰ سالگی به رشته تحریر درآورد که ضمن خلق یکی از آثار فاخر ادبیات فارسی، دارای معانی سرشار عرفانی و پندهای آموزنده است.

امیر‌پور در پایان ابراز امیدواری کرد که این برنامه بتواند ضمن ایجاد انگیزه در بچه‌ها آنان را به درکی والا‌تر و هوشمندانه‌تر از هستی سوق دهد.

در ادامه این برنامه سمیه رسولی کار‌شناس ادبی کانون نیز گفت: در این برنامه ۷ گروه از سراسر استان حکایت‌هایی از کتاب مثنوی معنوی مولانا را به صورت روایی و نمایشی به روی صحنه می‌برند که امیدواریم این برنامه باعث آشنایی بیشتر اعضا و مربیان کانون با ادبیات کهن پارسی و ظرفیت‌های وسیع تربیتی – آموزشی آن گردد.

بر اساس این گزارش از مرکز فرهنگی هنری شماره ۱ بوشهر، خانم‌ها فاطمه خوشبختی، اسما فیاضی و زهرا جبلی به سرپرستی اله بکاء حکایت «آنکه می‌خواستید به جای خر بگیرندش» را به روی صحنه بردند. از مرکز فرهنگی هنری اهرم نیز خانم‌ها رعنا جعفری و سوسن رسولی به سرپرستی فاطمه بحرینی نسب نمایش حکایت «موش و ش‌تر» را به روی صحنه بردند.

حکایت «انگور» نیز عنوان نمایش گروه مرکز فرهنگی هنری گناوه بود که با هنرنمایی خانم‌ها فاطمه سیفی، عزیزه عباسی، شیوا خدری، پگاه داوری فرد و نازنین نظام‌پور به سرپرستی انیسه حسین‌زاده اجرا شد.

خانم‌ها محبوبه طاهری و ساجده رستمی از مرکز فرهنگی هنری خورموج نیز حکایت «کور زشت آواز» را به سرپرستی فاطمه اسماعیلی اجرا کردند.

در ادامه این مراسم اجرای زیبای حکایت «بیمار لا علاج» از مرکز فرهنگی هنری شماره ۱ بوشهر تحسین حاضرین را برانگیخت؛ این حکایت را آقایان مهدی زنده بودی، افشین قاسمی، نامدار عمادی، محمد مختاری و فرزاد خجسته به روی صحنه بردند.

از مرکز فرهنگی هنری جم نیز خانم‌ها الهام رکنی پسند، مرضیه مکاری، یاسمن بناری فرد و نرجس حسین‌پور به سرپرستی فریده اجرایی حکایت «کر و کور و برهنه» را اجراء کردند.

در پایان این مراسم از کلیه شرکت کنندگان با اهداء لوح و هدایایی تقدیر شد.

 بقیه تصاویر این مراسم را اینجا ببینید...


نوشته شده در تاريخ شنبه دهم دی 1390 توسط مدنی پور

ویژه برنامه نامه ای به خورشید در بوشهر

در ویژه برنامه «نامه ای به خورشید»

 صدها کودک و نوجوان بوشهری برای رهبرشان نامه نوشتند

به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی، صد‌ها کودک و نوجوان بوشهری برای رهبر خود نامه نوشتند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، در ویژه برنامه‌ای تحت عنوان: «نامه‌ای به خورشید» که توسط کانون در حاشیه برگزاری مراسم گرامی داشت سالروز ۹ دی در مصلای نماز جمعه این شهر برگزار شد، صد‌ها کودک و نوجوان بوشهری برای رهبر فرزانه انقلاب نامه نوشتند.

اکثر کودکان و نوجوانان بوشهری در دل نوشته‌های خود دعای ایشان برای فرج حضرت مهدی (عج) و آرزوی دیدار حضوری با معظم له را مطرح کرده‌اند.

فاطمه رادمنش ۱۲ ساله می‌نویسد: من سرباز تو هستم. سرباز کوچکی که همیشه آماده به گوش سخنان شما هستم و خدمت در رکاب فرمانده‌ای چون شما آرزوی من است....

محسن راویان ۱۶ ساله نیز در نامه خود به رهبر انقلاب می‌گوید: رهبرم؛ من برای همیشه پیرو شما خواهم بود و حاضرم تا آخرین قطره خونم را در راه شما، مردم عزیز و کشورم هدیه کنم؛ ان شالله امام زمان (عج) در زمان رهبری شما ظهور کند.

سمیرا صبوریان ۱۶ ساله نیز می‌گوید: من سرباز کوچکی هستم که چشم به راه رهبر است.‌ای رهبر بزرگوار؛ سخنانتان را گوش فرا می‌دهم و درس می‌خوانم. من قطره‌ای در این اقیانوس عظیم هستم که افتخارش رهبری چون شماست... او در ادامه دعای همیشگی خود در هنگام نماز را آرزوی فرج امام زمان (عج) و سلامتی رهبرش می‌داند و می‌گوید: می‌دانم شیطان در کنار ما زندگی می‌کند، اما در زیر سایه شما هیچ آسیبی به ما نخواهد رسید....

محدثه نجاتی ۱۳ ساله نیز ضمن بیان آرزوی دیدار با آقا در نامه خود نوشته:... امروز خیلی سعی کردم با دستان کوچک خود نامه ی زیبایی برای شما بنویسم... قامت بلند شما را ببینم و دستان پر مهرتان را ببوسم.... ما نوجوانان و جوانان نیازمند آرامش و امنیت در جامعه هستیم....

افشان مردانلو بهی ۱۲ ساله نیز ضمن تشکر از مهربانی آقا می‌گوید: من یک دانش آموز هستم و برای آبادانی کشور تلاش می‌کنم. رهبر عزیزم آرزو می‌کنم شما روزی به من مدال افتخار بدهید، زیرا که من می‌خواهم راه شهیدان را ادامه دهم و دشمنانی که می‌خواهند جوانان ما را فریب دهند، نابود کنم. نمی‌دانم الان که برای شما نامه می‌نویسم، چرا؟ دست پایم می‌لرزد! اما این را می‌دانم که شما را خیلی دوست دارم... پدر عزیزم، حضرت امام خامنه‌ای، من یک بچه عشایر هستم که با قلب پاک از شما می‌خواهم برای رسیدن به آرزویم یعنی شهادت مرا دعا کنید.

فاطمه شجاعی ۱۴ ساله نیز ضمن بیعت با رهبر انقلاب می‌نویسد: رهبرم؛ همه توان خود را در راه پیشرفت اسلام و انقلاب به کار می‌بندم. رهبرم دیگر نمی‌گذاریم واقعه عاشورا و تنها ماندن ولایت دوباره اتفاق بیافتد. رهبرم؛ الگوی خود را حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) قرار می‌دهم که هیچگاه ولایت و امام خود را تنها نگذارم.

ما همواره در برابر فتنه‌های بزرگ و کوچک، با بصیرت و پیروی از ولایت فقیه، حماسه‌هایی مانند ۹ دی می‌سازیم....

زینب تاراج ۱۶ ساله نیز می‌گوید: رهبرم؛ تو مهربان‌تر از آنی که دلم می‌پنداشت، دل تو با همه آینه هاست....

به گفته زکیه امیر‌پور مدیر کانون استان بوشهر، تمامی نامه‌های کودکان و نوجوان بوشهری، یکی از دیگری زیبا‌تر بود که این خود بیانگر عشق و علاقه فرزندان دیار دارالحماسه و ولایت مدار بوشهر به رهبرشان است.

وی تصریح کرد: قرار است منتخبی از نامه‌های کودکان و نوجوانان بوشهری به دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال شود.

لازم به ذکر است؛ در برنامه های آتی از کودکان و نوجوانانی که زیبا‌ترین نامه را نوشته‌اند تقدیر خواهد شد.

 گزارش تصویری ویژه برنامه نامه ای به خورشید


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم دی 1390 توسط مدنی پور

برنامه 9 دی در بوشهر

نامه ای به خورشید؛

 برنامه ای برای گرامی داشت 9 دی در بوشهر

همزمان با سالروز حماسه ۹ دی کودکان و نوجوانان بوشهری با رهبر معظم انقلاب تجدید میثاق خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ همزمان با سالروز حماسه ۹ دی، روز خروش دینی و بصیرت عاشورایی ملت ایران، کودکان و نوجوانان بوشهری با حضور در ویژه برنامه گرامی داشت این روز که در مصلی نماز جمعه بوشهر برگزار خواهد شد، با رهبر معظم انقلاب تجدید میثاق خواهند کرد.

طی این برنامه مربیان و کار‌شناسان فرهنگی، هنری و ادبی کانون با استقرار در ایستگاه‌هایی با عنوان «نامه‌ای به خورشید» آثار ادبی و دل نوشته‌های کودکان و نوجوانان بوشهری به رهبرشان را جمع آوری و داوری خواهند کرد.

ملت ایران در حماسه میلیونی ۹ دی سال ۸۸ ضمن بیعت مجدد با مقام معظم رهبری، توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان آشکار و نهان انقلاب و نظام اسلامی را ناکام گذاشت.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه ششم دی 1390 توسط مدنی پور

مربیان کانون اهرم /مشاوران فرماندار شهرستان تنگستان

مربیان کانون؛

 مشاوران فرهنگی فرماندار شهرستان تنگستان شدند

  طی حکمی از طرف فرماندار شهرستان تنگستان، خانم‌ها زهرا میرزایی خواه و لیلی حسن عالی به عنوان مشاوران فرهنگی فرماندار منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ زهرا میرزایی خواه مربی مسئول مرکز اهرم به دلیل تجربه کار فرهنگی، ارتباط خوب با مردم و مسوولان، ذهن نوآور و خلاق و کسب موفقیت‌های متعدد در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری کانون به همراه لیلی حسن عالی مربی فرهنگی و خوش آتیه این مرکز طی حکمی به عنوان مشاوران فرهنگی فرماندار شهرستان تنگستان منصوب شدند.

در این حکم عبدالرسول زارع فرماندار شهرستان ضمن اشاره به سوابق و تجارب مربیان کانون در امور فرهنگی، خواستار استفاده از کلیه امکانات و ظرفیت‌های موجود و همکاری با فعالان و نهادهای فرهنگی مرتبط استانی و شهرستانی و رسیدگی به امور فرهنگی این شهرستان شده است.

لازم به ذکر است در نشستی که آبان ماه سال جاری با حضور مدیر و کار‌شناسان کانون استان و اعضا و مربیان موفق مرکز اهرم با فرماندار این شهرستان برگزار شد، وی پس از آگاهی از موفقیت‌ها و توانایی‌های بالقوه آنان خواستار تداوم این فعالیت‌ها و تعامل بیش از پیش مربیان کانون با فرمانداری تنگستان شدند.

شهرستان تنگستان به مرکزیت شهر اهرم یکی از ۹ شهرستان استان بوشهر می‌باشد.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم دی 1390 توسط مدنی پور

یلدای قصه در مراکز کانون

گزارشی از ویژه برنامه

 «یلدای قصه» در مراکز کانون استان بوشهر

در بلند‌ترین شب سال، اعضا و مربیان کانون پای قصه‌های بزرگتر‌ها نشستند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ با اجرای ویژه برنامه «یلدای قصه» در مراکز کانون استان بوشهر، بلند‌ترین شب سال حال و هوای دیگری داشت.

بر اساس این گزارش با حضور ۲۵ نفر از اعضا فعال مرکز فرهنگی هنری کاکی، مادر بزرگ یکی از اعضا ، بچه‌ها را با قصه‌های کهن برگرفته از اعتقادات و سنن گذشته این دیار، میهمان یلدای قصه‌ها کرد.

اعضا و مربیان این مرکز با قرائت قرآن، حافظ خوانی، و تفألی بر دیوان خواجه شیراز برای خود و خانواده‌هایشان آرزوی سلامتی کردند.

اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری گناوه نیز به منظور پاسداشت این سنت دیرینه ایرانی و آشنایی بچه‌ها با آداب و رسوم مردم این دیار میزبان ده‌ها کود
ک و نوجوان این شهر بودند.

در این برنامه پس از تلاوت قرآن مجید، بچه‌ها با هم و یکصدا یکی از اشعار حافظ را قرائت کردن، تفأل به دیوان حافظ، قصه گویی از قصه‌های کهن، پذیرایی با میوه‌های شب یلدا و تقدیر از قصه گو‌ها از جمله برنامه‌های این مرکز بود.

از مرکز فرهنگی هنری جم نیز خبر می‌رسد، مراسم شب یلدا در این مرکز نیز باشکوه خاصی برگزار شده است.

راضیه عطایی مربی مسوول مرکز جم در ابتدای مراسم شب یلدا به میهمانان خود گفت: امشب بلند‌ترین شب سال! شب یلدا شبی است که دور هم جمع می‌شویم تا ساعاتمان را در سرد‌ترین و بلند‌ترین شب سال با گرمی لبخند پر مهر شما و دلهای آفتابیتان سپری کنیم، دور هم جمع شده‌ایم تا دل بسپاریم به قصه ی مادربزرگ تا گرمای وجود شما را با سرخی انار و هندوانه‌های شب یلدا قسمت کنیم، تا تفأل بزنیم به حافظ و دل خوش داریم به پندهای آن شیخ بزرگ، امشب ستاره‌ها را یکی یکی می‌شماریم تا روشنایشان را باور کنیم تا زایش مهر و دوستی خورشید را باور کنیم، باشد که هر شب زیبا‌ترین یلدای ما باشد.

عطایی از مادران خواست تا از قصه به عنوان یک ابزار آموزشی، تربیتی نه تنها در شب یلدا بلکه در همه شب‌ها بهره بگیرند.

در این برنامه اعضا دختر مرکز و مادرانشان به پای قصه مادر بزرگی نشستند که با لهجه زیبا و دلنشین خود، از مهربانی‌ها و دوستی‌ها صحبت می‌کرد.

تفأل به حافظ توسط یکی از فرهنگیان فعال شهرستان، حافظ خوانی، مشاعره، پذیرایی با انار و هندوانه و در آخر تقدیر از مادربزرگ قصه گو از برنامه‌های این مراسم بود.

سایر مراکز کانون استان بوشهر نیز در این شب به اجرای برنامه پرداختند.

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه سوم دی 1390 توسط مدنی پور

ویژه برنامه «یلدای قصه» در بوشهر

پژوهشگر و استاد دانشگاه بوشهر در آیین یلدای قصه؛

 شب یلدا نماد تولد، عشق و دوستی ایرانیان است

آیین گرامی داشت شب یلدا با عنوان؛ «یلدای قصه» با شکوه خاصی در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این آیین که تعداد زیادی از خانواده‌های کارکنان و اعضاء فعال کانون حضور داشتند، دکتر عباس عاشوری‌نژاد، رییس دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر به بیان فلسفه برگزاری جشن شب یلدا پرداخت.

رییس انجمن حافظ استان بوشهر تصریح کرد؛ هر ملتی دارای روحیه‌ای است، روحیه ملت ایران نیز، روحیه جشن و شادی است. اگر در طول تاریخ مردم ایران دارای این روحیه نبودند، نمی‌توانستند این همه سختی‌ها را در گذر زمان تحمل کنند.

دکتر عاشوری‌نژاد یکی از ابداعات فرهنگ ایرانیان را جشن شب یلدا دانست و افزود: در گذر زمان ایرانیان همیشه این هنرمندی و هوشمندی را داشته‌اند که به وسیله جشن بتوانند بر سختی‌ها و مشکلات خود غلبه کنند. به گفته زرتشت، پیامبر بزرگ قبل از اسلام ما ایرانیان «من به جنگ تاریکی می‌روم اما شمشیر نمی‌کشم، بلکه نور می‌فرستم.» این جمله، جمله ی بسیار زیبایست که گواه صلح طلبی ایرانیان در طول تاریخ است. ملتی که این هنرمندی را دارد که از طریق جشن، شادی و نور به جنگ تاریکی می‌روند. فلسفه جشن شب یلدا نیز همین است. سخت‌ترین، طولانی‌ترین شب زندگی ما می‌تواند شب یلدا باشد؛ مخصوصاً با کمبود امکانات که در گذشته وجود داشته، برای غلبه بر تاریکی و سختی «جشن شب یلدا» را برگزار کردند؛ شبی که در آن دور هم می‌نشستند و با شادی و قصه گویی بر تیرگی و تاریکی غلبه می‌کردند.

این پژوهشگر بوشهری بیان داشت: در واقع قصه گویی و شاهنامه خوانی یکی از آیین‌های دیرینه ایرانیان در شب یلدا بود که از طریق آن بزرگتر‌ها، کوچکتر‌ها را برای مقابله با سختی‌ها آموزش می‌دادند. در آیین شب یلدا نکات بسیار زیبایی وجود دارد، مثلاً این میوه‌ها هر یک بار معنایی نمادین با خود داشت؛ هندوانه که قاچ‌های مدور می‌خورد چون خورشید، یادآور گرمای تابستان و فرونشاندن عطش، انار صندوقچه دانه‌های مروارید سرخ که خود نماد زایش و تخمه نماد عشق و سرزندگی بود. در واقع شب یلدا نماد تولد، عشق و دوستی ایرانیان است؛ شب یلدا، شب احترام گذاشتن به بزرگ‌تر هاست.

وی در پایان به میهمانان حاضر در مراسم توصیه کرد برای آشنایی بیشتر با آیین‌های گذشتگان، کتاب «آئین‌ها و جشن‌های کهن در ایران امروز» نوشته محمود روح الامینی را مطالعه کنند.

در ابتدای این مراسم زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، ضمن خیر مقدم به میهمانان و خانواده بزرگ کانون، جشن شب یلدا و بسیاری از آیین‌های ایرانیان باستان را بسیار زیبا دانست که با رنگ و بوی اسلامی ماندگار شده است.

وی ایرانیان را ملتی هنرمند و صلح طلب دانست و بیان کرد؛ در طول تاریخ، ایرانیان آیین‌های زیبا و پرباری را به نسل بشر ارائه کردند که درون هریک از آنان مفاهیم فراوانی نهفته است.

ایشان در پایان از مسوولین کانون برای پیشنهاد برگزاری این مراسم در کشور و احیای سنت‌های دیرین ایرانیان تشکر کرد.

در ادامه این مراسم تعدادی از مربیان و اعضاء کانون قصه گویی کردند که قصه گویی امیر علی گرامی ۲ ساله به همراه مادرش به زیبایی این مراسم افزود.

هنر نمایی گروه موسیقی سنتی «دل آرا» به سرپرستی اصغر افراسن از شهرستان تنگستان، حافظ خوانی، تفالی بر حافظ و تقدیر از کارکنان بازنشسته کانون از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

 

 

 

گزارش تصویری ویژه برنامه «یلدای قصه» در بوشهر


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام آذر 1390 توسط مدنی پور

اعلام آخرین مهلت شرکت در جشنواره پویانمایی

15 دی ماه؛

 آخرین مهلت شرکت در دومین جشنواره پویانمایی موج

دبیر دومین جشنواره استانی پویانمایی موج، آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره را ۱۵ دی ماه اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ محمدعلی یزدان‌شناس دبیر دومین جشنواره استانی پویانمایی موج با اعلام این خبر گفت: کلیه هنرمندان و علاقمندان به شرکت در این جشنواره می‌بایست پس از دریافت فرم ثبت نام و تکمیل آن، به همراه آثار خود حداکثر تا پایان وقت اداری روز پنجشنبه ۱۵ دی ماه به آدرس؛ بوشهر- خیابان شهید رئیس علی دلواری، مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، واحد آفرینش‌های هنری و تئا‌تر کانون ارسال نمایند.

دبیر جشنواره موج در خصوص دلایل اعلام این زمان افزود: این جشنواره در روز ۲۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، ولی به دلیل برنامه ریزی کمیته برگزاری جشنواره مبنی بر ثبت آثار ارسالی در بروشور و کتابچه جشنواره و رونمایی از آن در مراسم پایانی، کلیه هنرمندان و علاقمندان شرکت در این برنامه می‌بایست پس از مطالعه دقیق فرم شرکت در جشنواره، آنرا تکمیل و حداکثر تا ۱۵ دی ماه به آدرس فوق ارسال نمایند.

یزدان‌شناس تصریح کرد: در این جشنواره، کلیه آثار ارسالی در بخش‌های؛ اعضاء، مربیان و آزاد داوری و در زمینه؛ (کارگردانی، ایده یا فیلم نامه، تصویر برداری، نقش آفرینی، پویانمایی، صداگذاری، موسیقی و فضا سازی) جوایزی اهداء خواهد شد.

دومین جشنواره استانی پویانمایی موج، پنجشنبه ۲۰ بهمن ماه در سینما کانون بوشهر برگزار خواهد شد.

برای دریافت فرم شرکت در جشنواره کلیک کنید


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم آذر 1390 توسط مدنی پور

در جلسه کمیته کودک و نوجوان دهه فجر تاکید شد؛

عزم اعضاء کمیته کودک و نوجوان

 برای اجرای برنامه های شاد و با کیفیت در بوشهر

در دومین نشست کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر؛ بر اجرای برنامه های شاد و با کیفیت تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ سه شنبه 29 آذر ماه با حضور کلیه اعضاء کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر، دومین نشست این کمیته در محل مجتمع فرهنگی هنری کانون برگزار شد.

در ابتدای این جلسه کارشناسان فرهنگی، هنری، ادبی و روابط عمومی کانون گزارشی از اقدامات انجام شده در مراکز فرهنگی هنری استان را به اطلاع اعضاء کمیته رساندند. سپس نمایندگان دستگاه های مختلف عضو کمیته کودک و نوجوان به تشریح برنامه های خاص کودک و نوجوان در حوزه خود پرداختند.

کارشناسان دستگاه های مختلف عضو کمیته کودک و نوجوان ضمن تاکید بر اجرای برنامه های شاد در سطح استان خواستار برنامه ریزی و کیفی سازی برنامه های دهه فجر شدند.

مریم رنجبر؛ کارشناس و نماینده اداره کل آموزش و پرورش استان تعداد برنامه های این اداره را 70 برنامه اعلام کرد و افزود: کارشناسان این اداره کل 70 برنامه متنوع فرهنگی و هنری ویژه مدارس طراحی و پیشنهاد دادند که طی این برنامه ها بر افزایش بصیرت دینی دانش آموزان تاکید شده است.

رنجبر اعلام زمان و مکان اجرای این برنامه ها را به جلسه پایانی این کمیته موکول کرد و بیان کرد: در طی جلسه ای که با مدیر کل، معاونین و کارشناسان آموزش و پرورش خواهیم داشت، زمان و مکان قطعی برنامه ها اعلام خواهد شد.

این کارشناس آموزش و پرورش استان از آمادگی مدارس شهرستان بوشهر برای حضور گسترده در برنامه های کمیته کودک و نوجوان خبر داد و گفت: این اداره ضمن اطلاع رسانی جشنواره پویانمایی کانون به کلیه مدارس شهرستان، برای حضور دانش آموزان همکاری خواهد کرد.

عبدالصمد دشتی کارشناس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر نیز ضمن انتقاد از موازی کاری برخی از دستگاه ها در برنامه های دهه فجر خواستار تمرکز فعالیت ها و اجتناب از اجرای برنامه های تکراری شد.

دشتی در ادامه از آمادگی این اداره برای همکاری با کانون خبر داد و گفت: اداره ارشاد استان در برگزاری جشنواره مشاعره با کانون همکاری خواهد داشت.

همچنین از طریق سامانه پیام کوتاه این اداره برنامه های کمیته کودک و نوجوان، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان از برگزاری نمایشگاه فرهنگی و هنری و جنگ شادی توسط ارشاد خبر داد و تصریح کرد: طی این برنامه ها در صورت تمایل از توانمندی نیروهای کانون استفاده خواهد شد.

آرمان رسمی تنگکی کارشناس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با ارائه گزارشی از برنامه های این کمیته در ایام دهه مبارکه فجر از پیشنهاد کانون مبنی بر پخش فیلم در خوابگاه های تحت پوشش کمیته استقبال کرد و گفت: طی جلسه ای که با مدیر کل داشتیم،  پیشنهاد کانون مطرح و به تصویب رسید که طی آن مربیان کانون می توانند در ایام دهه مبارکه فجر در 4 خوابگاه کمیته امداد در بوشهر برای دانش آموزان پخش فیلم داشته باشند.

در ادامه این نشست احمد سلیمی کارشناس بهزیستی استان نیز ضمن تشریح برنامه های این اداره گفت: بهزیستی استان در ایام الله دهه مبارکه فجر بیش از 20 برنامه خواهد داشت که در مهم ترین این برنامه ها، جشنواره های سرود، تاتر، راهپیمایی خیابانی، جشن بادبادک ها و ... در سطح استان اجرا خواهد شد.

محسن ریشهری زاده کارشناس فرهنگی شهرداری بوشهر نیز ضمن تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری بر روی قشر کودک و نوجوان جامعه، برنامه های شهرداری را دارای دو بخش دانست و گفت: در بخش نخست که وظیفه ذاتی شهرداری ها می باشد، به یاری خدا چهره شهر بوشهر در این ایام چراغانی و تزیین خواهد شد.

وی افزود: بخش دوم فعالیت های شهرداری به صورت اجرایی خواهد بود که طی آن و در ایام دهه فجر نمایشگاهی با عنوان «عفاف و حجاب» در سطح مدارس شهر بوشهر برگزار خواهد شد.

ایشان راه اندازی کاروان اتوبوس شهری همزمان با دهه مبارکه فجر را از دیگر برنامه های این شهرداری دانست و گفت: کاروان اتوبوس شهری با حضور در محلات مختلف شهر بوشهر، ضمن برپایی نمایشگاه کتاب، به اجرای برنامه های شاد و متنوع فرهنگی خواهد پرداخت.

وی در پایان برای تسهیل در امکان اطلاع رسانی مناسب برنامه های این کمیته در سطح شهر بوشهر قول همکاری داد.

امید باقری کارشناس صدا و سیمای مرکز بوشهر نیز برنامه های این کمیته را خوب و متنوع دانست و گفت: صدا و سیمای مرکز بوشهر در حدّ امکان نسبت به پوشش این برنامه ها همکاری خواهد کرد.

کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر طی هفته های آینده جلسه پایانی خود را برگزار خواهد کرد.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390 توسط مدنی پور

یلدای قصه در بوشهر

خانواده پرسنل کانون بوشهر؛ میهمان "یلدای قصه" می‌شوند.

هم زمان با فرا رسیدن شب یلدا، خانواده‌های پرسنل کانون بوشهر میهما‌ن ویژه برنامه «یلدای قصه‌» می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، به پیشنهاد معاون فرهنگی کانون، در آستانه فرا رسیدن شب یلدا، کلیه مراکز فرهنگی هنری کانون با اجرای ویژه برنامه‌هایی تحت عنوان؛ «یلدای قصه‌» فعالیت قصه گویی را به عنوان یکی از آیین‌های دینی و ملی ایرانیان احیاء می‌کنند.

زکیه امیر‌پور؛ مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در خصوص ویژه برنامه «یلدای قصه‌» گفت: کلیه مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر در بلند‌ترین شب سال بر اساس آیین و سنت‌های منطقه خود اجرای برنامه خواهند داشت.

مدیر کانون استان بوشهر افزود: بر همین اساس در بوشهر نیز طی ویژه برنامه‌ای خانواده پرسنل کانون، اعضاء فعال و والدین آنان به اتفاق تعدادی از اساتید و پیشکسوتان هم استانی میهمان ویژه برنامه «یلدای قصه‌» خواهند بود.

در این برنامه تعدادی از مربیان و اعضا کانون به اتفاق پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها به اجرای برنامه‌هایی مانند؛ قصه‌گویی، نقالی، خواندن فال حافظ و شعرخوانی خواهند پرداخت.

به اعتقاد مسوولین کانون، سالانه با اجرای ده‌ها جشنواره مختلف قصه گویی در کشور، ایران به پایتخت قصه‌گویی در جهان تبدیل شده است.

برنامه «یلدای قصه‌» پنجشنبه شب در بوشهر برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم آذر 1390 توسط مدنی پور

موفقیت کانون در جشنواره شعر دفاع مقدس

کار‌شناس ادبی کانون؛

 به عنوان برگزیده جشنواره شعر دفاع مقدس در بوشهر معرفی شد

سمیه رسولی؛ کار‌شناس ادبی کانون استان بوشهر، به عنوان برگزیده ششمین جشنواره شعر دفاع مقدس در بوشهر معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ ششمین جشنواره شعر دفاع مقدس، چهارشنبه ۲۳ آذر ماه با میزبانی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان و همکاری کانون در بوشهر برگزار شد.

به گفته مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و دبیر جشنواره استانی شعر دفاع مقدس، در این جشنواره ۱۶۰ اثر از ۷۰ شاعر در چهار محور شعر عاشورا، دفاع مقدس، بیداری اسلامی و شعر کودک با موضوع دفاع مقدس به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که در هر محور سه نفر برگزیده و موفق به راه یابی به مرحله کشوری شدند.

احمد موحد افزود: آثار منتخب سه نفر برگزیده در هر بخش نیز به صورت کتاب منتشر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، سمیه رسولی کار‌شناس ادبی کانون در بخش شعر عاشورایی این جشنواره موفق به کسب رتبه دوم گردید؛ به همراه ایشان تقیه زنگنه رتبه اول و معصومه احمدی منش و دکتر مهدی قنبریان، بطور مشترک، رتبه سوم جشنواره را کسب کردند.

همچنین براساس رأی هیئت داوران این جشنواره در بخش شعر دفاع مقدس اشعار حیدر منصوری، منصوره حکمت شعار و هاجر امینی به ترتیب حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند.

در بخش شعر بیداری اسلامی نیز سروده‌های مریم ترنج، اصغر اکبری و غلامرضا ابراهیمی مقامهای اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

در بخش شعر کودک، هیچیک از آثار ارائه شده حایز رتبه اول نشد و شعرهای عزت خلیفه‌زاده و راضیه راستی نسب به ترتیب مقام‌های رتبه‌های دوم و سوم این بخش را به دست آوردند.

لازم به ذکر است در آیین پایانی این جشنواره با حضور آیت الله صفایی بوشهری؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر از شاعر پیشکسوت و رزمنده، محمدرضا هاشمی‌زاده و ۱۲ برگزیده این جشنواره تجلیل شد.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم آذر 1390 توسط مدنی پور

آغاز فعالیت کمیته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر در بوشهر
با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف استان بوشهر

 نخستین جلسه کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر در بوشهر برگزار شد

با حضور نمایندگان عضو کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر نخستین نشست این کمیته در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ابتدای این نشست زکیه امیر‌پور مسوول کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر طی سخنانی رسالت دستگاه‌های فرهنگی کشور را بیش از سایر نهاد‌ها دانست و بیان کرد: امروز با گذشت سی و سه سال از پیروزی انقلاب اسلامی، رسالت دستگاه‌های فرهنگی کشور در معرفی انقلاب اسلامی به نسل جدید از حساسیت بیشتری برخوردار است.

مدیر کانون استان بوشهر جریان بیداری اسلامی در کشورهای منطقه را نشات گرفته از انقلاب بزرگ مردم ایران دانست و افزود: به اذعان مردم کشورهای منطقه، انقلاب اسلامی ایران الگوی آنان در حرکت بیداری اسلامی بوده است.

امیر‌پور صدور انقلاب اسلامی را از اندیشه‌های امام راحل دانست و بیان کرد: حضرت امام خمینی (ره) طی سخنانی از مسئولین، نویسندگان، هنرمندان و کسانی که به نوعی بر تفکر ملت‌ها تاثیر گذار هستند، می‌خواستند تا تکلیف ملی و مذهبی خود را ایفا کنند؛ شعار حق طلبی و عدالت خواهی ملت‌های منطقه جزئی از پیام انقلاب اسلامی ماست.

بر همین اساس و با توجه به پایان ماه محرم و صفر و همچنین مصادف شدن دهه فجر امسال با هفته وحدت، شایسته است تمامی دستگاه‌های استان با برنامه ریزی دقیق، جشن‌های باشکوه و درشان، ارزش و منزلت این انقلاب اجراء نمایند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در پایان ضمن تاکید بر ارائه پیش بینی برنامه‌های قابل اجراء در استان گفت: لازم است کلیه دستگاه‌های عضو کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان با استفاده از کسانی که با زبان کودکان و نوجوانان آشنا هستند، برنامه‌های خاص این قشر از جامعه را به صورتی برنامه ریزی و اجراء نمایند که برای بچه‌ها قابل درک و فهم باشد.

در ادامه این برنامه بدری جهازی؛ کار‌شناس مسوول فرهنگی کانون پرورش فکری استان به تشریح برنامه‌های این دستگاه پرداخته، خواستار مشارکت کلیه اعضا کمیته کودک و نوجوان در برگزاری هر چه باشکوه‌تر شدن این برنامه‌ها شد.

جهازی تعداد برنامه‌های کانون را ۵۰ برنامه دانست و بیان کرد: در مهم‌ترین این برنامه‌ها هم زمان با ایام دهه مبارکه فجر دومین جشنواره استانی پویانمایی موج، جشنواره قصه گویی کودکان و نوجوانان و جشنواره مشاعره برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست؛ محمد علی یزدان‌شناس، کار‌شناس هنری کانون و دبیر جشنواره پویانمایی موج گزارشی از برنامه‌های این جشنواره ارائه کرد.

سپس مریم رنجبر کار‌شناس اداره کل آموزش و پرورش استان ضمن استقبال از برنامه‌های این کمیته برای حضور باشکوه دانش آموزان استان در برنامه‌های کانون قول همکاری داد.

وی برگزاری مراسم زنگ انقلاب در مدارس سراسر استان، اجرای سرود ۱۳۵۷ نفری دانش آموزان بوشهری در روز ۲۲ بهمن ماه، برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب، اجرای سرود ۳۱۳ نفری در روز ۱۲ بهمن ماه و... را از مهم‌ترین برنامه‌های آموزش و پرورش استان دانست و بیان کرد: با تصویب نهایی مسوولین مربوطه در جلسه آتی این کمیته برنامه‌های قطعی اعلام خواهد شد.

معصومه صفاری کار‌شناس سازمان بهزیستی استان نیز در تشریح برنامه‌های خود گفت: در ایام دهه مبارکه فجر کلیه مهدکودک‌های زیر پوشش بهزیستی به اجرای برنامه‌های خاص این ایام خواهند پرداخت که از جمله می‌توان به برگزاری مسابقه نقاشی خیابانی، جشنواره سرود، خاطره گویی و... اشاره کرد که پس از قطعی شدن در جلسه آتی ارائه خواهد شد.

عبدالصمد دشتی؛ کار‌شناس روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز برنامه‌های این اداره را بیش از ۵۰ برنامه دانست و بیان کرد: این اداره کل طی ۵ شب در خیابان ساحلی بوشهر به اجرای جشن خواهد پرداخت که از همین جا آمادگی خود را برای حضور کانون در این برنامه اعلام می‌کنیم، همچنین این اداره در نظر دارد هم زمان با این ایام در مجتمع ۹ دی بوشهر با مشارکت دستگاه‌های مختلف فرهنگی نمایشگاهی را برپا نماید.

وی در ادامه از آمادگی این اداره کل برای مشارکت در برگزاری جشنواره مشاعره کانون خبر داد.

آرمان رستمی تنگکی؛ کار‌شناس کمیته امداد حضرت امام (ره) استان نیز طی سخنانی برنامه‌های خاص کودک و نوجوان این کمیته را بیش از ۱۰ برنامه دانست و گفت: این برنامه‌ها در اردوگاه‌ها، مجتمع‌های خوابگاهی کمیته امداد و کانون‌های پیروان ولایت برای دانش آموزان تحت پوشش اجرا خواهد شد.

رستمی بیان کرد: در این ایام ضمن برگزاری جشن‌های مختلف دانش آموزی، شاهد برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی نیز خواهیم بود.

در ادامه امید باقری نماینده صدا و سیمای مرکز بوشهر نیز طی سخنانی از آمادگی این شبکه استانی برای پوشش برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان خبر داد و افزود: کمیته کودک و نوجوان در اسرع وقت جدول زمانبدی برنامه‌های خود را به صدا و سیما ارسال نماید.

در پایان این نشست سمیه رسولی کار‌شناس ادبی کانون به تشریح برنامه‌های این واحد در برگزاری جشنواره مشاعره پرداخت.

دومین جلسه کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر سه شنبه ۲۹ آذر ماه برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم آذر 1390 توسط مدنی پور

دومین جشنواره پویانمایی موج در بوشهر برگزار می شود

در گردهمایی مربیان هنری مراکز فرهنگی هنری کانون استان بوشهر مطرح شد:

 دومین جشنواره پویانمایی موج 

 فعالیت اصلی کانون استان در دهه فجر ۹۰

هم زمان با آغاز سی و سومین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، سینما کانون بوشهر با اکران ده‌ها اثر منتخب پویانمایی میزبان صد‌ها کودک و نوجوان بوشهری خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ زکیه امیر‌پور مسوول کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه مبارکه فجر استان بوشهر در حاشیه برگزاری گردهمایی مربیان هنری کانون ضمن بیان این مطلب افزود: با همت معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، موسسه مطالعات و پژوهش خورشید مهرگان، واحد آفرینش‌های هنری استان و مربیان هنری مراکز فرهنگی هنری کانون در کلیه شهرستان‌های استان، هم زمان با آغاز دهه مبارکه فجر دومین جشنواره پویانمایی موج در بوشهر برگزار خواهد شد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در حوزه پویانمایی افزود: فعالیت پویانمایی یکی از قالب‌های موثر تربیتی است که در بین بچه‌ها از مقبولیت فراوانی برخوردار است.

امیرپور در تشریح اهداف برگزاری این جشنواره نیز بیان داشت: هدف کانون از برگزاری این جشنواره تشویق بچه‌ها به تفکر بیشتر و نگاه عمیق‌ به دنیای اطراف خود و همچنین ارتقاء سطح توان هنری، پرورش خلاقیت و شناسایی استعدادهای آنان و هدایت و تشویق این عزیزان برای قرار گرفتن در مسیر درست است.

در ادامه سید احمد رضا فرهی معاون حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین مربیان کانون بیان کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان برای نخستین بار با نگاهی بلند مدت به مسئله آموزش نسل جدید و اعتقاد بر نقش مهم و موثر کار فرهنگی در کاهش جرم در جامعه با کانون مشارکت خواهد داشت.

عبدالرحمن برزگر مدیر موسسه مطالعات و پژوهش خورشید مهرگان لیان بوشهر نیز گفت: از ابتدای اعلام رسمی فراخوان جشنواره تاکنون سعی کردیم به این برنامه به عنوان یک اتفاق ویژه که در تعامل چند دستگاه با یکدیگر ایجاد شده نگاه کنیم.

برزگر با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه طراحی پوستر، تندیس، کتاب ویژه جشنواره و... خواستار توجه مربیان کانون به سطح و کیفیت بالای جشنواره شد.

در ادامه این نشست محمدعلی یزدان‌شناس کار‌شناس هنری استان و دبیر جشنواره پویانمایی موج به تشریح برنامه‌های دومین جشنواره پویانمایی موج در استان پرداخت.

وی بیان کرد: با موافقت مدیر آفرینشهای هنری و تئا‌تر کانون هم زمان با برگزاری این جشنواره در بوشهر آثار منتخب بخش ایران و بین الملل جشنواره قاصدک نیز اکران خواهد شد.

کار‌شناس هنری کانون افزود: با توکل بر خدای متعال در دومین جشنواره استانی پویانمایی موج که از دهم تا بیستم بهمن ماه سال جاری در سینما کانون بوشهر و هم زمان در سایر مراکز استان برگزار خواهد شد، علاوه بر اکران آثار در بخش مسابقه شاهد اکران آثار ایران و بین الملل برای علاقمندان و دوستداران این هنر ارزشمند خواهیم بود.

همچنین در ایام برگزاری جشنواره ورک شاپ‌هایی جهت جذب و آشنا ساختن علاقمندان به هنر پویانمایی با حضور اساتیدی برای مربیان، اعضاء و علاقمندان آزاد برگزار خواهد شد. «کارگاه تجربه» عنوانی است که با قراردادن استند پویانمایی و رایانه، کودکان و نوجوانان و علاقمندان این هنر جهت تجربه و آشنایی با چند شیوه از پویانمایی «استپ موشن و کات‌اوت» طعم ساخت یک پویانمایی (انیمیشن) ساده را خواهند چشید.

دبیر جشنواره موج افزود: ویژه نامه، کتاب مخصوص جشنواره، ساخت عروسک پارچه‌ای نیمه تمام جشنواره از جمله کارهایی است که در مراسم اختتامیه به صورت یک بسته فرهنگی به عنوان یادبود در اختیار عموم شرکت کنندگان و مدعوین قرار خواهد گرفت.

آثار راه یافته به مسابقه در سه مقطع اعضاء، مربیان و آزاد مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. ایده یا فیلم نامه، تصویربرداری، نقش آفرینی، پویانمایی، صداگذاری، موسیقی و فضاسازی مواردی هستند که در هر مقطع به بهترین آن لوح تقدیر و جایزه اهدا خواهد شد.

همچنین در ‌‌نهایت به بهترین اثر در هر مقطع تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.

یزدان‌شناس در پایان تصریح کرد: وجیه الله فرد مقدم از کارگردانان با سابقه پویانمایی کشور، جواد رمضانی کارگردان موفق پویانمایی هم استانی و ایشان کار داوری این جشنواره را بر عهده خواهند داشت.

مراسم اختتامیه جشنواره صبح روز پنجشنبه ۲۰ بهمن ماه سال جاری رأس ساعت ۱۰ در محل سینما کانون برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم آذر 1390 توسط مدنی پور

مربیان هنری در بوشهر

 برگزاری گردهمایی مربیان هنری مراکز کانون در بوشهر

با حضور ۱۵ مربی هنری از کلیه مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، نخستین گردهمایی این عزیزان در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ در این نشست یک روزه، مربیان هنری کانون پیش بینی برنامه‌های هنری مراکز در نیمه دوم سال ۹۰ و شش ماه نخست سال ۹۱ را ارائه کردند.

به گفته محمد علی یزدان‌شناس، کار‌شناس هنری کانون و مسوول برگزاری این نشست؛ کانون با برگزاری منظم چنین نشست‌هایی مربیان خود را با جایگاه مهم مربی و رسالت آن در کانون و جامعه آشنا می‌کند.

یزدان‌شناس کلیه فعالیت‌های کانون را یک واسطه تربیتی دانست و بیان کرد: در کانون بیش از ۴۰ فعالیت هنری، فرهنگی و ادبی برگزار می‌شود که ضمن توجه به بار تربیتی تمام این فعالیت‌ها به نزدیک شدن کودک با پروردگار خود تاکید می‌شود.

کار‌شناس هنری کانون توجه به شخصیت کودک در کار هنری و دقت در انتخاب مواد و ابزار مناسب در آفرینش یک نقش هنری را امری لازم و ضروری دانست و افزود: مربیان هنری کانون می‌بایست در خلق یک اثر هنری، مواد و ابزار مناسب را در اختیار اعضا قرار دهند که این کار خود به نوعی احترام به شخصیت کودک است. در کنار این مسئله از ایده‌های تکراری (ایستگاه نقاشی و...) پرهیز کنند و به دنبال راه کارهای جدید باشند.

همچنین برای نزدیک کردن بچه‌ها به موضوع نقاشی و غیره و فهم بهتر آن، برنامه‌هایی خارج از کتابخانه تدارک ببینند و آن‌ها را از نزدیک با موضوعات آشنا کنند.

یزدان‌شناس با تاکید بر اهمیت نگاه هنرمندانه به محیط بیان کرد: ضمن دقت در انتخاب عناوین فعالیت‌ها در فضا‌سازی مناسبت‌های خاص نیز از به‌کار بردن طرح‌ها و المان‌های سطحی بپرهیزند و نگاه ارزشمندانه‌ای به مناسبت‌ها داشته باشند.

در ادامه این نشست مربیان هنری کانون به تبادل نظر و دیدگاه‌های خود پرداختند.

 


نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم آذر 1390 توسط مدنی پور

نقد و بررسی کتاب «بازگشت پروفسور زالزالک» در بوشهر

با حضور جمال‌الدین اکرمی در بوشهر

 کتاب «بازگشت پروفسور زالزالک» زیر ذره‌بین نقد اعضا و مربیان کانون رفت

در ادامه سلسله نشست‌های ادبی دو پنجره، کتاب «بازگشت پروفسور زالزالک» جمال الدین اکرمی مورد نقد و بررسی اعضا و مربیان کانون قرار گرفت.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این نشست با حضور ۴۰ نفری اعضا و مربیان مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر در دو بخش برگزار شد که در بخش نخست اعضا و مربیان به نقد و بررسی کتاب «بازگشت پروفسور زالزالک» پرداخته و در بخش دوم نیز آثار داستانی اعضا تحلیل شد.

در ابتدای این نشست جمال‌الدین اکرمی نویسنده، شاعر و تصویر‌گر کتاب‌های کودک و نوجوان ضمن انتقاد از کمبود فضای طنز در جامعه گفت: به وسیله طنز می‌توان موضوعاتی را که دارای جذابیت کمتری هستند، برای بچه‌ها جذاب و قابل فهم کرد؛ رمان علمی نیز از موضوعاتی است که بچه‌ها سخت جذب آن می‌شوند، از همین جهت تصمیم گرفتم در کار خود از قالب طنز برای جذب آن‌ها استفاده کنم. کتاب «بازگشت پروفسور زالزالک» در درجه اول ذهن مخاطب را به سمت فضایی طنز سوق داده، سپس وی را اسیر فضای رمان می‌کند.

وی سوژه این رمان را بر‌گرفته از مسائل جیرفت و اکتشافاتی دانست که در این منطقه صورت گرفته و بیان داشت: در این اکتشافات گنجینه‌ای از تاریخ ملت ایران از زیر خاک بیرون آمد که این سرمایه و فرهنگ پنهان نیازمند نگهداری و حفظ است. از این روی سئوالی که برای من ایجاد شد این بود که «آیا می‌توان در قالب رمان این موضوع مهم را مطرح کرده و از این طریق بچه‌ها را با ارزش این سرمایه و لزوم حفظ آن آشنا کرد؟» که فکر می‌کنم به این هدف رسیدم.

اکرمی شخصیت‌های اصلی این داستان را ۶ نفر دانست و افزود: از بین تمام شخصیت‌های این داستان، مانا - که یک دختر ۱۴ ساله است - به دلیل کنجکاوی و شیطنت‌های کودکانه از جذابیت بیشتری برخوردار است.

جمال‌الدین اکرمی در تشریح فضای این داستان نیز گفت: کانون اصلی رویدادهای داستان در غاری ۱۲ هزار ساله با دیوارهایی نقاشی شده، روی داد. در این داستان، پروفسور می‌خواهد ثابت کند که دیرینه تمدن ایران‌زمین خیلی بیشتر از یافته‌های موجود است که سرانجام نیز موفق می‌شود.

این نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان با ابراز رضایت کامل از تیز‌بینی کودکان و نوجوانان بوشهری و نقد بسیار سازنده اثر خود توسط آنان بیان کرد: بچه‌ها ضمن اینکه نقایص داستان را بیرون کشیدند، ثابت کردند که تا آخر داستان جذب آن شده‌اند؛ که با توجه به مشکل بودن جذب بچه‌ها به یک داستان علمی و هنری؛ فکر می‌کنم به هدفی که می‌خواستم رسیدم.

البته نکته‌هایی توسط بچه‌ها بازگو شد که من توجهی به آن‌ها نداشتم؛ مثل فراموش کردن نقش سگ در داستان و رابطه آن با آدم‌هایی که در غار رفته بودند. که طی چاپ مجدد این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

جمال الدین اکرمی در تشریح تالیفات جدید خود نیز گفت: بازنویسی مجموعه ۸۰ جلدی از شاهنامه‌ فردوسی به اتفاق محمد‌رضا یوسفی از رمان‌نویسان موفق نوجوان و رمان تاریخی با عنوان «چشمات را ببند، والریانوس» به سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در حال تالیف است که سال آینده رو نمایی خواهد شد.

در ابتدای این نشست، زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ضمن تاکید بر اهمیت حضور کودکان و نوجوانان در چنین نشست‌هایی گفت: بدون شک هر کتابی نیازمند نقد و بررسی است؛ چه کسانی بهتر از مخاطبان اصلی آن می‌توانند کتاب را نقد کنند؟ حضور کودکان و نوجوانان علاقمند به کتاب و کتاب‌خوانی در کنار نویسنده اثر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از یک طرف بچه‌ها در چنین فضایی با شیوه‌های نقد سازنده آشنا می‌شوند و از طرف دیگر نویسنده از نزدیک با نظرات خوانندگان خود آشنا می‌شود.

سمیه رسولی کار‌شناس ادبی کانون استان نیز در تشریح اهداف برگزاری این برنامه گفت: در این برنامه ضمن آشنایی نزدیک بچه‌ها و مربیان با نویسنده کتاب و شیوه‌های صحیح نقد، گامی در جهت پیشرفت و ارتقاء سطح دانش و توانایی آن برداشته خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ از این هنرمند برجسته تاکنون بیش از شش کتاب شعر برای کودکان، 10 جلد کتاب هنر، 7 جلد ترجمه، 5 جلد رمان نوجوان، تصویرگری 7 کتاب شعر و قصه و تالیف نزدیک به 30 قصه برای کودکان است. اما آن چه بیش از همه اهمیت دارد، پژوهش‌های ایشان در زمینه‌ی تصویرگری کتاب‌های کودک در ایران و جهان است. همانگونه که در متن این گزارش نیز اشاره شد حاصل این کار چاپ کتاب " کودک و تصویر" جلد اول ( انتشارات مدرسه 1383) و آماده سازی جلد دوم آن برای چاپ در ( انتشارات سروش) است. این دو کتاب منبع مناسبی برای پژوهش های دانشجویان رشته تصویرگری است.

گزارش تصویری نشست تخصصی دو پنجره در بوشهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم آذر 1390 توسط مدنی پور

برگزاری دوره آموزشی نمایشنامه نویسی و نمایش عروسکی در بوشهر

حسن دادشکر در دوره آموزشی نمایشنامه نویسی مربیان کانون استان بوشهر:

 نمایشنامه‌های ماندگار به مسائل ماندگار می‌پردازند

حسن دادشکر، از پیشکسوتان تئا‌تر عروسکی کشور انتخاب مسائل ماندگار را باعث ماندگاری نمایشنامه دانست.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، این پیشکسوت تئا‌تر عروسکی کشور که در دوره آموزشی مربیان مراکز فرهنگی هنری کانون این استان به عنوان مدرس دوره شرکت کرده بود، نقش انتخاب موضوع مناسب را در شکل گیری نمایش بسیار مهم دانست و بیان داشت: با توجه به تنوع و توسعه زندگی شهرنشینی و وجود جوامع مختلف، در نمایشنامه نویسی می‌بایست به شرایط و موضوعات مختلفی توجه داشت.

ایشان موضوع مناسب را موضوعی دانست که متناسب با نیاز آنجامعه نوشته شده باشد و افزود: در انتخاب این فکر، مقصود یا ایده باید دقت شود که این کار مقطعی نباشد. نمایشنامه‌های ماندگار به مسائل ماندگار می‌پردازند.

حسن دادشکر یک نمایشنامه خوب را نمایشنامه‌ای دانست که خصوصیات نوشتاری و محتوایی یک نمایش را به معنای علمی آن داشته باشد.

وی افزود: منهای این مسئله آن چیزی که می‌بایست در نمایشنامه نویسی رعایت کرد؛ روح قضیه و شناخت نویسنده از مسائلی است که مطرح می‌کند. پرداختن و چگونگی مطرح کردن آن مسائل، طرح داستان، بسط و گسترش بسیار مهم است. نمایشی در اجراء موفق خواهد بود که آن مشخصات را توأم با هنر و قریحه ذاتی هنرمند بیان کرده و بتواند با مخاطب خود به نحوه احسنت رابطه ایجاد کند.

ایشان یک نمایشنامه خوب را باعث خلق یک نمایش قوی دانست و افزود: اگر یک نمایشنامه از نظر پرداخت نوشتاری متن و بیان محتوا پخته باشد، کار کارگردان را بسیار آسان می‌کند. نمایشنامه‌های قوی معمولا راه‌های متنوع و متعدّد تری را جلوی پای کارگردان می‌گذارند. ولی نمایشنامه‌های ضعیف دارای محدودیت‌هایی هستند که به نوعی کارگردان را مجبور می‌کند، چیزهایی را به نمایش افزوده و یا کم کند.

ایشان افزود: هر قصه و حکایت در صورتی قابلیت نمایشی خواهند داشت که از یک ساختار دراماتیک برخوردار باشد؛ روایت‌ها، توصیف‌ها و بیان احساسات و عواطفی که به صورت طولانی توسط نویسنده بیان می‌شود، خیلی به روند شکل گیری نمایش کمک نخواهد کرد؛ بلکه روابط و لحظات دراماتیک، بافت‌های نمایشی مثل دیالوگ که در بسیاری از نمایش‌ها وجود دارد؛ می‌تواند به انتخاب یک قصه برای نمایش تاثیر داشته باشد. در مجموع با نگرش، دستکاری و اقتباس می‌توان پاره‌ای از داستان‌های دراماتیک را تبدیل به نمایش کرد، اما هر قصه‌ای برای نمایش مناسب نیست.

دادشکر تاکید کرد: برای طراحی یک نمایشنامه در کنار ادبیات مکتوب، ادبیات شفاهی نیز دارای ایده و موضوعات مطلوب است. بسیاری از نویسندگان بزرگ از یک فکر، ایده و روایت شفاهی تراژدی بزرگی را نگاشته و به صورت نمایشنامه درآورده‌اند.

زکیه امیر‌پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور استاد دادشکر در بوشهر بیان کرد: ۲۵ نفر از مربیان مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر توانستند، زیر نظر استاد دادشکر دوره ۲۴ ساعته نمایشنامه نویسی و نمایش عروسکی را با موفقیت سپری کنند.

مدیر کانون استان بوشهر ضمن تشکر از مدیریت و کار‌شناسان مرکز آموزش کانون افزود: با نظر مساعد مدیریت آموزش کانون این دوره از تاریخ ۸ لغایت ۱۰ آذر ماه در مرکز فرهنگی هنری شماره ۲ بوشهر برگزار گردید که طی آن مربیان کانون با اصول نمایشنامه نویسی، متون نمایشی و نقش آن در تعلیم و تربیت جهت بهره گیری در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مراکز خود آشنا شدند.

بدری جهازی کار‌شناس مسوول فرهنگی و مسوول آموزش کانون استان بوشهر نیز گفت: در پایان این دوره آموزشی مربیان کانون با نمایشنامه نویسی و عناصر یک نمایش عروسکی بیش از پیش آشنا شدند.

کار‌شناس فرهنگی کانون استان بوشهر بیان کرد: در برگزاری این دوره اهداف متعددی مدّ نظر قرار گرفت که می‌توان به نقد و ارزشیابی نمایشنامه، تفکیک فیلمنامه و داستان از نمایشنامه و آشنایی با انواع نمایشنامه و... اشاره کرد.

این پودمان آموزشی با حضور فعال مربیان مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر، بعد از ظهر پنجشنبه دهم آذر ماه به کار خود پایان داد.   

گزارش تصویری دوره نمایشنامه نویسی در بوشهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم آذر 1390 توسط مدنی پور

انتقاد حسن دادشکر از تلویزیون

حسن دادشکر در گفتگو با کارگردان برنامه تلویزیونی هفت اقلیم در بوشهر:

 هنر نمایش نیازمند حمایت تلویزیون است

حسن دادشکر از پیشکسوتان تئاتر عروسکی کشور در بوشهر، طی سخنانی از کم توجهی تلویزیون به این هنر انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ این هنرمند صاحب نظر تئاتر عروسکی کشور که برای برگزاری دوره آموزشی نمایشنامه نویسی و نمایش عروسکی مربیان کانون به استان بوشهر سفر کرده است، طی گفتگو با کارگردان برنامه تلویزیونی هفت اقلیم شبکه استانی سیمای مرکز بوشهر خواستار توجه بیشتر تلویزیون به هنر نمایش در کشور شد.

حسن دادشکر بیان داشت: چه در زمینه کودکان و چه در زمینه بزرگسالان، وضعیت نمایشنامه نویسی نسبت به دوران قبل از انقلاب بهتر شده است، ولی در وضعیت ایده آلی نیست. بخصوص در زمینه ارائه آثار برای مخاطب کودکان ضعیف هستیم.

وی یکی از دلایل ضعف نمایش در کشور را کم توجهی مسوولان امر به آثار مربوط به حوزه کودک دانست و افزود: طی سالهای اخیر در کشور ما هنر کودک کم بهاء شده است.

دادشکر نمایش عروسکی بعد از پیروزی انقلاب، بخصوص در تلویزیون را رو به رشد دانست و بیان کرد: حرکت و سیر صعودی نمایش عروسکی در این دوران به واسطه توجه ویژه ای که به آن می شد، بسیار امیدوار کننده بود؛ آثار بسیار خوبی نیز پدید آمد و خلق شد، اما سالهاست که دیگر شاهد تولید یک اثر مناسب کودک و نوجوان در تلویزیون نیستیم. تلویزیون یکی از عناصر مهم ترویج هنر در کشور است که اگر حمایت خود از هنرمندان را دریغ کند، قطعاً این هنر سقوط خواهد کرد. اما به عنوان یک کارشناس می گویم که کیفیت آثار عروسکی تلویزیون چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی اصلاً با دوره 60 و 70 قابل مقایسه نبوده و ضعیف شده است.

این پیشکسوت تئاتر کشور بیان کرد: ما در گذشته شاهد تولید جُنگ ها و سریال های عروسکی برای کودکان بودیم که توسط نویسندگان، کارگردانان و عروسک سازان حرفه ای تولید می شد؛ ولی متاسفانه در حال حاضر مجموعه اینها تبدیل به یک عروسک و مجری شده است که دائماً در حال نصیحت کردن بچه ها هستند!  بچه امروز نیازمند نصیحت نیست؛ نصیحت را می بایست برای او تسهیل کنیم. بچه دوست دارد بازی ببیند، خودش را با اشخاص بازی هم زاد پندار کند؛ هر کاری به صِرف وجود یک عروسک گردان کار عروسکی محسوب نمی شود، نمایش عروسکی نمایشی است که حضور عروسک ها در آن تعیین کننده است. وجود یک عروسک در یک نمایش و در یک برنامه به معنای عروسکی بودن آن کار نیست.

وی افزود: متاسفانه تلویزیون از تولید آثار درخشان خود فاصله گرفته است که این امر برای بسیاری از صاحب نظران جای تعجب دارد!  آیا مشکل بودجه یا متخصص کار وجود دارد؛ ما در حال حاضر هزاران فارغ التحصیل رشته های نمایش و نمایش عروسکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داریم که بیکار هستند.

دادشکر در ادامه خواستار تجدید نظر تلویزیون در مقوله نمایش، بویژه نمایش عروسکی شد و بیان کرد: نمایش عروسکی فی نفسه برای کودکان و نوجوانان نیست، بلکه یک شیوه و زبان هنری است که نوع مخاطب آن بر اساس نمایشنامه و مضمون آن مشخص می شود.

این استاد دانشگاه خواستار تولید آثار فاخر و قابل قبول در تلویزیون شد و بیان کرد: نمایش عروسکی دارای قابلیت های فراوان تربیتی است که باعث پرورش ذهنیت و تخیل کودکان خواهد شد.

ایشان تصریح کرد: تلویزیون با این شکل برنامه سازی به دلیل وجود رسانه های متنوع دیگر و دسترسی مردم به امکانات عدیده تصویری و جذاب، در آینده شاهد ریزش مخاطبان خود خواهد بود. که با سرمایه گذاری انسانی و مادی در حوزه نمایش ، نمایش عروسکی و برنامه های تولیدی برای کودکان در جذب مخاطب توفیق خواهد داشت.

وی در پایان خواستار توجه بیشتر آموزش و پرورش به بحث نمایش در مدارس شد و گفت: در بسیاری از کشورهایی که فرهنگ سازی بنیادی اتفاق می افتد نمایش و آموزشِ نمایش به عنوان یک وسیله تعلیمی از مدرسه شروع می شود. دولت نیز می بایست در سیاست های بنیادی فرهنگی خود تجدید نظر اساسی کند؛ در بودجه های فرهنگی می بایست مثل ساختن یک کارخانه و پالایشگاه به فرهنگ به عنوان یک بودجه سرمایه ای توجه شود.که با این امر ضمن استمرار کار شاهد برنامه ریزی منظم فعالیت های فرهنگی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خواهیم بود.

لازم به ذکر است؛ حسن دادشکر سال ۱۳۲۶ در شهر مهاباد متولد شد و دانش آموخته بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک است. تدریس بازیگری عروسکی در دانشکده‌های سینما، تئاتر و آموزش عالی سوره، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر آموزشگاه‌های هنر از جمله فعّالیت های فرهنگی و هنری اوست.

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط مدنی پور

موفقیتی برای مرکز دیلم

برگزیدگان جشنواره بین المللی فیلم کودکان برای کودکان قزوین معرفی شدند

دیپلم افتخار بخش بین الملل جشنواره قاصدک به بوشهر تعلق گرفت

با معرفی برگزیدگان بخش بین‌الملل اولین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان برای کودکان در قزوین دیپلم افتخار این جشنواره به یک بوشهری تعلق گرفت.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر بر اساس رای هیات داوران؛ دیپلم افتخار این جشنواره به خاطر فضاسازی قدرتمند بدون استفاده از دیالوگ و تنها با بهره‌گیری از شخصیت‌ها و بیان داستانی روان در عین سادگی  به فاطمه موجی برای فیلم "دوستی زیباست" از مرکز فرهنگی هنری دیلم استان بوشهر تعلق گرفت.

هیات داوران جشنواره ضمن اعلام خرسندی از ایجاد شرایطی مناسب برای نمایش آثار ساخته شده توسط کودکان و نوجوانان در فضای آشنا و صمیمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کیفیت آثار راه یافته به بخش مسابقه‌ی بین‌الملل را مناسب دانسته خواستار ارتقای سطح کیفی این آثار شدند.

در ادامه؛ هیات داوران این جشنواره بین المللی هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه اول ندانست اما تندیس نقره‌ای خود را به فیلم "اشک آسمان" ساخته فاطمه زارعی به عنوان فیلم دوم به خاطر پرداخت زیبا و مناسب ایده، نماهای زیبا، تصویربرداری تحسین برانگیز و استفاده از هنر چهره پردازی و  تندیس برنزی خود را به فرزانه ساغری کارگردان فیلم "دربست" از استان سمنان شهر شاهرود به عنوان فیلم سوم به دلیل انتخاب موضوعی انسانی و پرداخت تاثیرگذار آن با بهره‌گیری از دکوپاژ دقیق، انتخاب نماهای زیرکانه و بازی‌های مناسب اهدا کرد.

در کنار فاطمه موجی از دیلم بوشهر یک دیپلم افتخار دیگر نیز به دلیل پرداخت خلاقانه و مبتکرانه داستانی قدیمی، استفاده از صداهای مناسب برای بیان روان‌تر داستان و آزادی در پرورش خط داستانی به فیلم "او یک گرگ نبود" ساخته جمعی از دانش‌آموزان کشور فرانسه و بلژیک تعلق گرفت.

مرکز فرهنگی هنری کانون دیلم از مراکز فعال استان بوشهر می باشد.

برای دریافت اسامی سایر برگزیدگان به سایت اصلی کانون مراجعه فرمایید.


نوشته شده در تاريخ جمعه چهارم آذر 1390 توسط مدنی پور

موفقیتی برای مربی کانون اهرم

توسط دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی

 طرح عروسک «بیگک» ثبت ملی شد.

طرح عروسک «بیگک» زهرا میرزایی خواه؛ مربی مسوول مرکز فرهنگی هنری اهرم استان بوشهر پس از بررسی در واحد ثبت طرح و صدور مجوز شورای نظارت بر اسباب بازی کشور، ثبت ملی شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر  طراح عروسک « بیگک» ضمن دریافت گواهینامه ثبت طرح اسباب بازی به شماره 4/081978/90  حق انتفاع از طرح فوق الذکر را نیز دریافت کرد.

خانم میرزایی خواه در طرح خود با عنوان عروسك«بيگك» از عروسك هاي بومی و محلی مردمان تنگستان استان بوشهر الهام گرفته است. اين طرح با استفاده از چوب و پارچه ساخته و جزء عروسك هاي متحرك مي باشد که در كنار جنبه سرگرمي، در فعاليتهاي نمايشي نيز كاربرد دارد.

بر اساس این گزارش؛ این طرح از بين طرح هاي رسيده به مركز سرگرمي هاي فرهنگي هنري تهران انتخاب و از طرف اين گروه و شوراي نظارت بر اسباب بازي به ثبت رسيد.

مرکز فرهنگی هنری اهرم از مراکز فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر می باشد.

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند

با حضور جمع کثیری از مدیران و کارشناسان استان های جنوبی کشور

 برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند

    با حضور معاون فرهنگی کانون ، مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر و مدیران، کارشناسان و مربیان کانون های پرورش فکری استان های ؛ خوزستان، فارس، هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری و بوشهر؛ برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، شامگاه پنجشنبه 26 آبان ماه ، طی 2 روز رقابت 27 قصه گوی برگزیده از 6 استان جنوبی کشور، در آیین ویژه ای 6 برگزیده راه یافته به مرحله بین المللی قصه گویی معرفی و از آنان تقدیر شد.

بر اساس رای هیئت داوران جشنواره، از بخش مربیان فرهنگی،  آسیه رحمتی با قصه «رزمنده ای با تیر و کمان» از استان خوزستان، محمد جواد علیمردانی با قصه «رفیقِ نارفیق» از استان فارس و نرگس رومینا با قصه «هروله» از استان بوشهر به ترتیب ضمن کسب مقام اول تا سوم این جشنواره به مرحله بین المللی قصه گویی راه یافتند.

همچنین در بخش برگزیدگان پیشین،  بُسعاد طُبیشی با قصه «هدیه فرشته» از استان خوزستان و در بخش برگزیده مربیان ادبی و هنری،  بهار ملک پور با قصه «کلوچه خدا» از استان چهار محال و بختیاری و در بخش آزاد معصومه بزاز جزایری با قصه «هدیه خوبان» از استان هرمزگان موفق شدند به مرحله بین المللی راه یابند.

همچنین هیئت داوران جشنواره خانم آناهیتا یزدان شناس از استان بوشهر را به عنوان خردسال ترین قصه گوی جشنواره شایسته تقدیر دانست.

در آیین اختتامیه این جشنواره که در سینما کانون بوشهر برگزار شد، محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور ضمن تشکر از میزبانی کانون استان بوشهر و همکاری استانداری و صدا و سیمای این استان در برگزاری و معاصر سازی این رویداد فرهنگی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون طی برگزاری بیش از 33 جشنواره مختلف قصه گویی در 31 استان کشور، بیش از 1550 نفر متقاضی قصه گویی شدند که از این تعداد 1040 نفر به قصه گویی پرداختند که از مجموع این تعداد حدود 150 نفر موفق به راه یابی به مرحله منطقه ای شدند. بر همین اساس 68 درصد متقاضیان قصه گفتند، 15 درصد نیز به مرحله منطقه ای راه یافتند.

وی مجموع متقاضیان منطقه 3  را 27 درصد از کل کشور دانست و بیان داشت: از مجموع 27 درصد از کل کشور که در این منطقه حضور داشتند، 18 درصد، یعنی 27 نفر موفق به راه یابی به این جشنواره شدند که با این تعداد، به اعتقاد من از نظر کمی دارای مشارکت بسیار خوبی هستیم، اما از نظر کیفی نیازمند کار بیشتری در این مناطق هستیم که برگزاری کارگاه های مختلف قصه گویی در کیفیت بخشی به این فعالیت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

معاون فرهنگی کانون، یکی از توفیقات برگزاری 15 جشنواره کشوری را تربیت بیش از 2000 قصه گو در کانون دانست و افزود: امروز ما شاهد حضور بیش از 2000 قصه گو در سراسر مراکز فرهنگی هنری کشور هستیم که از این واسطه مهم تربیتی برای انتقال مفهوم های آموزشی، تاریخی، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی و ... بهره می گیرند.

نصرالله شفیعی مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر نیز ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جشنواره در بوشهر، از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در صدد احیای قصه گویی در جامعه می باشد، تشکر کرد.

شفیعی قصه گویی را نهفته در سرشت انسانها دانست و افزود: به رغم اختلافات مختلف فرهنگی، مذهبی، اقلیمی، قومی و ... انسان ها به قصه و داستان، سوای از مرزهای جغرافیایی، فکری و مذهبی علاقمند هستند که این نشان می دهد که کسانی که در این وادی قدم بر می دارند، قدم در یک امر فطری گذاشته اند که می تواند در خدمت به بشریت و بخصوص کودکان و نوجوانان تاثیر گذار باشد.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر در تشریح اهمیت قصه گویی افزود: بر همین اساس است که می بینیم خداوند متعال در قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت و راهنمایی زندگی بشر، مطالب خود را به صورت قصه و داستان بیان می فرماید.

در ابتدای این مراسم زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن تشکر از محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون و محسن فضلی مشاور مدیر عامل و مدیر کانون استان تهران و مسوولین استانی برای همکاری در برگزاری این جشنواره؛ قصه های بیان شده توسط مربیان کانون در این جشنواره را بسیار زیبا و مناسب گروه سنی مخاطبان کانون دانست و گفت: امیدوارم مربیان عزیز در مراکز فرهنگی هنری کانون که در واقع کار و رسالت اصلی ما در آنجا شکل می گیرد، برای مخاطبان خود نیز به همین زیبایی قصه گویی کنند.

مدیر کانون استان بوشهر قصه های برگرفته از اعتقادات مذهبی مردم را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: همان گونه که همه شما استحضار دارید این قصه ها در تربیت بچه ها خیلی موثر است. پس سعی و تلاش کنید تا قصه هایی را که در مراکز کانون ارائه می کنید بتواند در مسیر رشد مخاطب، ضمن امیدواری، آنان را به ایمان برساند. بر همین اساس قصه های بومی که ریشه در مذهب دارند، می توانند در انتقال داده ها و پرورش خلاقیت مخاطب تاثیر مثبی برجای گذارند.

وی در پایان از همکاری استانداری بوشهر، بخصوص معاون سیاسی امنیتی و صدا و سیمای مرکز بوشهر تشکر و قدردانی کرد.

لازم به ذکر است در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، حسن غلامی هنرمند توانمند بوشهری و گروه نمایش رادیویی صدا و سیمای مرکز بوشهر به کارگردانی شاهین طرفی و هنرنمایی ؛ شاهین بهرامی نژاد، وحیده حسینی، شبنم خیّر، لاله چاهشوری ، اسماعیل ملاح جوان، جوهر تنگستانی، عباس مطاف و سیامک بیشکی با نمایش زنده رادیویی «شیر من جای تو در چاه نیست» به اجرای برنامه پرداختند.

همچنین امیر میرشکار خواننده موفق بوشهری با اثر زیبایی در مدح امام علی علیه السلام به هنرنمایی پرداخت، در ادامه گروه نمایش مرکز فرهنگی هنری مرکز شماره 1 بوشهر با کارگردانی حمیده ناجی نمایش آئینی سنتی«دی زنگرو» را روی صحنه برد.

در مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره از مربیان و کارمندان نمونه کانون استان بوشهر نیز تقدیر به عمل آمد.  

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی  (۴)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۵)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۶)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۷)


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

تاکید معاون فرهنگی کانون بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی

در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر بیان شد:

 تاکید معاون فرهنگی کانون بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی

شامگاه پنجشنبه 26 آبان ماه، محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، طی سخنانی بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، معاون فرهنگی کانون در حضور مسوولین و خانواده های بوشهری شرکت کننده در این مراسم بیان کرد؛ رسالت کانون پرورش فکری، پرورش فکر، اندیشه و خرد کودک و نوجوان است، بخاطر اینکه بتواند تربیت فکری و خرد ورزی را شکل دهد تلاش می کند از استعدادهای ذاتی کودک و نوجوان بهره گرفته و آنچه در وجود آنهاست رشد داده و شکوفا کند.

وی افزود: کانون برای رشد دادن این استعداد ها از 40 ابزار و واسطه استفاده می کند که یکی از این ابزارها قصه و قصه گویی است.

آدوسی نقش قصه گویی را بطور قطع تربیتی دانست و بیان کرد؛ کانون پرورش فکری که امروز پانزدهمین جشنواره کشوری و پنجمین جشنواره بین المللی خود را پشت سر می گذارد، تا کنون به دنبال این بوده که بتواند از قصه گویی که به عنوان یک واسطه تربیتی در حال منسوخ شدن است، معاصر سازی کرده و به جامعه برگرداند و به خانواده ها، پدرها، مادرها، مربیان و معلمان بگوید؛ هنوز با عنایت به رشد تکنولوژی، قصه گویی یک واسطه موثر تربیتی غیر مستقیم است، یعنی وقتی پدرها و مادرها شروع به نصیحت و پند و اندرز می کنند، بچه ها در مقابل آنها قرا می گیرند و دوست ندارند کسی آنها را نصیحت کند، ولی وقتی به صورت غیر مسقیم، با بیان قصه مفاهیمی بویژه مفاهیم تربیتی به آنها منتقل می شود، بدون اینکه آنها مقاومت از خود نشان دهند، می پذیرند که باید از طریق این ابزارها، ارزشها و هنجارهای اجتماعی را پذیرفته و انجام دهند.

وی یکی از توفیقات پانزده جشنواره کانون را وجود 2000 قصه گو در کانون دانست و بیان داشت: امروز آموزش و پرورش، مهد کودک ها و دانشگاه ها پذیرفته اند که قصه می تواند یک واسطه تربیتی موثر باشد، ولی رسالت ما همچنان تمام نشده است، ما معتقدیم تا امروز به دنبال معاصر سازی و جلوگیری از منسوخ شدن آن بوده ایم، ولی از امروز باید تلاش کنیم که قصه گویی را در جامعه نهادینه کنیم.

پس یکی از ویژگی های قصه گویی انتقال غیر مسقیم مفاهیم است؛ از این جهت که همه فکر می کنند که در حال گوش دادن به قصه و داستان هستند، ولی قصه گو با همه مهارت خود در کلام، ابزار و بدن ، تلاش می کند  مفهومی آموزشی، تاریخی و ... را به آن شنونده منتقل کند.

معاون فرهنگی کانون افزود: در عصری که تکنولوژی و ماهواره تلاش می کند نوع تفکر خودش را از این زبان نو به جامعه منتقل کند، ما به دنبال این هستیم که از زبان قصه گویی که ریشه در هویت ملی ما دارد، مفاهیم ملی خود را منتقل کنیم.

پندها، اندرزها، پهلوانی ها، حماسه ها، ظلم ها، ستم ها، خوبی ها و امثال این ها از زبان قصه منتقل می شود، کما اینکه وقتی شما از زبان قرآن استفاده می کنید، قطعا مفاهیم قرآنی را نیز منتقل می کنید، از زبان انگلیسی و آلمانی و اینترنت و کامپیوتر استفاده می کنید، قطعاً آن تکنولوژی باعث می شود شما مفاهیم آن فرهنگ را هم منتقل کنید. وقتی شاهنامه می خوانیم یا وقتی که کتاب های تاریخی دیگر در حوزه ادبیات را می خوانیم، فرهنگ گذشته ما به کودکان و نوجوانان منتقل می شود.

ایشان سابقه فرهنگی کشورهای اروپایی و آمریکایی را یک سابقه 200 تا 400 ساله دانست و افزود: در مقابل این سابقه کشور ما دارای یک سابقه فرهنگی تاریخی 4000 ساله است، ولی متاسفانه با استفاده از ابزار و امکانات گذشته عقبه را منتقل و به روز رسانی نکرده ایم؛ متاسفانه این فرهنگ روز به روز افول کرده و محتوای فرهنگ نیز روز به روز عقب نشسته است.

پس قصه گویی هم در فرهنگ ملی ما و هم در فرهنگ قرآنی ما وجود دارد، وقتی خداوند کریم تلاش می کند مفاهیم خودش را اعم از مفاهیم تاریخی، پندها، اندرزها و سرنوشت گذشتگان را در قرآن کریم از طریق قصه به مردم انتقال دهد و از آن طریق هم مفاهیم قرآنی را به مردم منتقل کند، چرا امروز ما از قصه در پرورش کودک و نوجوان استفاده نکنیم.

آدوسی تصریح کرد: وقتی قصه گو از ابزار قصه استفاده می کند، تلاش می کند متناسب با گروه سنی و ویژگیهای کودک و نوجوان از قصه استفاده کند که شیرینی قصه در روح و جان کودک و نوجوان قرار بگیرد، بدون اینکه که خود متوجه شود مفاهیم آموزشی و تربیتی را دریافت می کند. به همین جهت کانون پرورش فکری یک دستگاه تربیت خردورزی است که از طریق عقل گرایی و تعقل گرایی می خواهد رفتارها را تغییر دهد و سرنوشت آدم ها را تعریف کند، از ابزار قصه گویی، انیمیشن و نمایش عروسکی و امثال این ها استفاده می کند.

وی در پایان خواستار رونق و نهادینه شدن قصه گویی در جامعه شده و بیان داشت؛ ما باید با آسیب شناسی و بهره گیری از تکنولوژی در راه نهادینه کردن و انتقال مفاهیم قصه گویی تلاش کنیم تا این واسطه تربیتی بتواند در روح و جان بچه های ما کارساز شود.

پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور با معرفی برگزیدگان خود به پایان رسید.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

حضور دکتر جعفری قنواتی در بوشهر

دکتر محمد جعفری قنواتی در بوشهر گفت:

 ادبیات شفاهی سرچشمه قصه و قصه گویی است.

در حاشیه برگزاری پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر ، با حضور دکتر محمد جعفری قنواتی و  مربیان و کارشناسان کانون استان های جنوبی کشور، نشست تخصصی با موضوع قصه گویی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استاد فرهنگ پژوه و مردم شناس ادبیات شفاهی را سرچشمه قصه و قصه گویی دانست که بخشی از فولکلور هر قوم و ملت است.

دکتر قنواتی در تشریح ویژگی های ادبیات شفاهی بیان کرد: مجهول المؤلف بودن، شکل انتقال، تکرار، خاصیت سرگرمی و آموزشی و زبان گفتاری از ویژگی های ادبیات شفاهی است. بر این اساس ادبیات شفاهی بر خلاف ادبیات کتبی، نویسنده معین ندارد و شکل انتقال آن زبان به زبان می باشد.

ایشان قصه را دارای ویژگی های خاص خود دانست و تاکید کرد: قصه متنی است که ساختار معین دارد، نقلی است، با جعل واقعیت روبروست و برای سرگرمی و در عین حال آموزش، نقل می شود.

این استاد فرهنگ پژوه ضمن بیان اهمیت قصه گویی گفت: در گذشته قصه گویی علاوه بر پرورش، برای معالجه هم کاربرد داشته و بسیاری از بیماری های روحی و روانی با آن درمان می شد.

وی افزود: تأکید قصه گو بایستی بر لذت بردن مخاطب کودک و نوجوان از قصه باشد نه یادگیری؛ چرا که وقتی مخاطب از قصه لذت ببرد یادگیری هم خود به خود ایجاد می شود، حتی اگر هیچ نکته ی اخلاقی و تربیتی را هم فرا نگیرد همین لذت بردن کافی است تا به سمت قصه و قصه گویی متمایل شود آن وقت می توان در قصه های بعدی نکات مورد نظر را هم به او آموخت.

وی در پاسخ به سئوال یکی مربیان کانون در خصوص ساختار شکنی در نقل قصه های کهن گفت: یکی از دلایل گسست نسل ها این است که قصه ها به روز نمی شوند تا برای بچه ها گفته شود، ما تا زمان مشروطیت گسست فرهنگی نداشتیم، بعد از مشروطیت به دلیل خود باختگی بیش از حد و توجه نامناسب به دانش های غرب و بومی نکردن آن به گسست فرهنگی گرفتار شدیم، تمام افسانه ها و اساطیر در غرب برای سنین مختلف بازنویسی می شود اما در ایران این کار صورت نمی گیرد.

این عضو هیأت علمی دایره المعارف بزرگ اسلامی تاکید کرد؛ ساختار شکنی در قصه ها خوب است، به شرطی که بن مایه های اساسی قصه تغییر نکند.

ایشان در پایان با مخاطب قرار دادن مربیان کانون توصیه کرد: به دلیل غیر قابل اعتماد بودن برخی از منابع قصه گویی، در انتخاب قصه، بجای رجوع به قصه های بازنویسی شده، به منابع دست اول مراجعه کنید.

وی اجرای نمایشی قصه را مخصوص قصه گویی در غرب دانست و تاکید کرد: قصه گویی در ایران از نمایش جدا بوده و مهم، سحر کلام قصه گوست.

این عضو شورای علمی دانشنامه ی فرهنگ مردم ایران در پایان به سابقه انتشار کتاب های مرتبط با قصه گویی در غرب و ایران اشاره کرد و یادآور شد: قدیمی ترین کتاب اصول قصه گویی در غرب حدود هشتاد سال سابقه دارد، در حالیکه در ایران قدمت این نوع کتاب ها به 410 سال پیش باز می گردد.

لازم به ذکر است این دکترای ادبیات فولکلوریک دارای تألیف های قابل توجهی از جمله: قصه ها و افسانه ها از گوشه و کنار ایران، دو روایت از سلیم جواهری، روایتهای شفاهی هزار و یک شب و ... و نزدیک به 100 مقاله علمی، پژوهشی است.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

بازدید از موزه شهید رئیس علی دلواری

قصه گویان برتر 6 استان جنوبی کشور در بازدید از موزه شهید رئیس علی دلواری؛

نام و یاد شهید رئیس علی دلواری در تاریخ ماندگار است.

27 قصه گوی برتر شرکت کننده در پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور به اتفاق مدیران و کارشناسان خود ضمن حضور در موزه شهید رئیس علی دلواری بر ادامه راه ایشان تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نخستین روز از برگزاری پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، میهمانان این جشنواره از موزه شهید رئیس علی دلواری بازدید کردند.

زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر هدف از این دیدار را آشنا ساختن مربیان کانون با غیرت و رشادت های مردان و زنان سرافراز جنوب کشور در پاسداری از خاک پر گوهر ایران اسلامی دانست و بیان کرد: لازم است هر ایرانی با تاریخ گذشته و شخصیت های ملی کشور خود آشنا شود، بر همین اساس با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر زمینه بازدید کلیه میهمانان شرکت کننده در پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی فراهم شد.

مدیر کانون استان بوشهر مربیان کانون را بهترین انتقال دهندگان شخصیت های بزرگ تاریخی دانست و افزود: مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با استفاده از قالب های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی و از جمله قصه گویی می توانند به بهترین وجه نسل جدید انقلاب را با رشادت های مردان بزرگ این دیار آشنا کنند.

امیر پور شهید رئیسعلی دلواری را فردی با بصیرت و آشنا با شرایط زمان خویش دانست و گفت: شهيد رئيس علي دلواري با درك شرايط موجود و تجاوز قواي انگليس به خاك ايران با الهام از مكتب انسان ساز اسلام ، دليرانه در برابر دشمن متجاوز ایستاد و آنان را از خاک کشور بیرون راند.

در ابتدای این برنامه میهمانان جشنواره ضمن بازدید از بخش های مختلف موزه، توسط حیدر شاکر از نوادگان رئیس علی دلواری با لهجه شیرین تنگسیری در جریان مبارزات و رشادت های آن شهید قرار گرفتند.

لازم به ذکر است مقام معظم رهبری در سال 1373 ضمن بازدید از ویرانه های منزل شهید دلواری تاکید کردند؛ «شجاعت های شهید رئیس علی دلواری برای ملت ایران یک یادگار ارزنده تاریخی است» که به دستور ایشان از آن تاریخ این منزل به موزه تبدیل شد.

این موزه دارای 23 اتاق به مساحت سه هزار و 750 متر مربع و قدمت بیش از 110 سال می‌باشد که در آنها 17 فضا برای حفاظت از اسناد و اشیای تاریخی ایجاد شده است.

در این موزه 94 جنگ افزار و سند تاریخی مربوط به حماسه های مردم استان بوشهر در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و خلیج فارس به نمایش در‌آمده است.

در تقویم رسمی کشور 12 شهريور ماه هم زمان با سالروز شهادت شهید رئیس علی دلواری به عنوان روز مبارزه با استعمار انگليس ثبت شده است.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

آغاز پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در استان بوشهر

آغاز پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در استان بوشهر

پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور با حضور قصه گویانی از استانهای خوزستان ، فارس ، هرمزگان ، کهگیلویه و بویر احمد ، چهارمحال و بختیاری و بوشهر صبح امروز به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوشهر در این استان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این جشنواره که به مدت دو روز ادامه خواهد داشت 27 قصه گو به رقابت خواهند پرداخت.

در ابتدای این مراسم زکیه امیرپور ، مدیر کانون استان بوشهر ضمن خوشامدگویی و تبریک عید سعید غدیر خم ، در تشریح این جشنواره گفت : طی روزهای 25 و 26 آبان ماه استان بوشهر افتخار دارد که در پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور میزبان 27 قصه گوی برتر از 6 استان جنوبی کشور خواهد بود.

وی افزود: در این جشنواره 24 قصه گو  در بخش مربیان و 3 قصه گو در بخش آزاد به رقابت می پردازند که در پایان منتخبین منطقه 3 کشور به جشنواره بین المللی قصه گویی که بهمن ماه امسال در ارومیه برگزار خواهد شد معرفی می گردند.

امیرپور  به تأثیر عمیق قصه گویی بر کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود : شما در مراکز فرهنگی هنری کانون با ابزار قصه گویی می توانید با بچه ها ارتباط برقرار کرده ، آنها را با مشکلات و فراز و نشیبهای زندگی آشنا ساخته ، حس استقلال طلبی و خلاقیت را در آنها نهادینه کنید.

مدیر کانون استان بوشهر به محوریت موضوعی جشنواره که 4 بانوی ادیان الهی است اشاره کرد و این محورها را بستر مناسبی برای ایجاد و تقویت باورهای دینی کودکان و نوجوانان دانست.

در ادامه برنامه زهرا عرفان ، مشاور استاندار و مدیر دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر ضمن تبریک ایام عید سعید غدیر حضور میهمانان در استان ولایت مدار و حماسه پرور بوشهر را خوشامد گفت و ضمن تشکر از زحمات مدیر و کارکنان کانون بوشهر ، اظهار امیدواری کرد که در این دو روز تبادل نظر و تجربه در بین مربیان صورت پذیرد.

وی افزود: خداوند در مسیر انسانهایی که می خواهند در راه الهی گام بردارند الگوهایی را برای هدایت و راهنمایی آنها قرار داده است و امروز این شما هستید که با بصیرت و آگاهی از ولی امر زمان تبعیت می کنید و گام های مؤثر بر می دارید.

عرفان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که قصه گویی را ابزاری برای تقویت ایمان کودک دانسته اند  خطاب به مربیان گفت: شما با ارائه ی قصه های خوب، کودکان و نوجوانان را با آموزه های دینی بیش از پیش آشنا می کنید و بعدها خواهیم دید که این سرمایه های انسانی با دانایی در عرصه های مختلف حاضر خواهند شد.

در ادامه اعضا کودک و نوجوان مرکز فرهنگی هنری خورموج 2 سرود زیبا با محتوای غدیر و امامت را برگزار کردند، سپس قصه گویان منطقه 3 کشور کودکان و نوجوانان بوشهری را میهمان قصه های شیرین خود کردند.

گزارش تصویری پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر  (۱)

گزارش تصویری پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر (۲)


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر

با حضور ریاست موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور در بوشهر برگزار شد:

تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر

با حضور دکتر وحید چگینی رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور و تنی چند از مسوولین و مدیران دستگاه های اجرایی استان بوشهر از برگزیدگان ششمین دوره آموزشی صنایع دستی دریایی و برگزیدگان نخستین مسابقه مرکز ملی اقیانوس شناسی تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ابتدای این مراسم که در سالن نمایش مرکز فرهنگی هنری شماره 2 بوشهر برگزار شد؛ در بخش کارگاه صنایع دستی دریایی 3 گروه و در بخش مسابقه نقاشی اقیانوس شناسی 9 کودک و نوجوان به عنوان برگزیده معرفی و از آنان تقدیر شد.

در ابتدای این مراسم دکتر وحید چگینی رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور ضمن تشکر از حمایت کانون و مسوولین استان بوشهر از برنامه های این موسسه گفت: از 8 الی 22 آبان ماه تعداد 20 نفر از مربیان مراکز فرهنگی هنری کانون به اتفاق جمعی از بانوان هنرمند بوشهری در ششمین دوره آموزش صنایع دستی دریایی شرکت کردند.

وی این کارگاه را دومین کارگاه در استان بوشهر نامید و افزود: سال گذشته با همکاری صنایع دستی استان بوشهر، اولین دوره و امسال نیز با همکاری کانون پرورش فکری دومین دوره با موفقیت در بوشهر برگزار شد.

دکتر چگینی اقیانوس و دریا را یک منبع بسیار خوب برای توسعه اقتصادی کشور دانست و افزود: مسوولین کشور از مقوله دریا به عنوان یک منبع بسیار خوب در توسعه اقتصادی کشور که می تواند به راحتی جایگزین نفت و گاز شود؛ غافل شده اند که این امر نیازمند فرهنگ سازی و کار کارشناسی بیشتری است.

رئیس موسسه اقیانوس شناسی کشور قشر کودک و نوجوان را بهترین سنین برای فرهنگ سازی دانست و گفت: بر همین اساس موسسه اقیانوس شناسی با مشارکت دستگاه هایی مانند کانون، مسابقات نقاشی اقیانوس شناسی را برگزار کرد و همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته برنامه ریزی آموزشی با این موضوع در آموزش و پرورش و گروه علوم و فنون دریایی وزارت علوم ارائه گردید که امیدواریم شاهد تغییر نگرش مردم به دریا باشیم.

دکتر چگینی یکی از اهداف اصلی تاسیس این موسسه را پژوهش های دریایی و اقیانوسی در همه شاخه های اقیانوس شناسی دانست و افزود: این موسسه با هدف کمک به ارگان های دریایی و توسعه فعالیت های پژوهش دریایی و کمک به دانشگاه های دریایی کشور ایجاد شده که در همین راستا به مرجع ملی اقیانوس شناسی در کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی ارتقاء یافته است.

وی در پایان به راه اندازی 18 ایستگاه تحقیقاتی این موسسه در کشور، تشکیل ناوگان ملی تحقیقات دریایی، تاسیس آزمایشگاه ملی اقیانوس شناسی، تاسیس موزه ملی دریایی ، ایجاد پایگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان (قطب جنوب) ، توسعه مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی و ... به عنوان مهمترین برنامه های در دست اقدام این موسسه نام برد و بیان داشت: در همین راستا و به منظور پاسخ گویی به نیازهای دریایی استان در آینده نزدیک شناور تحقیقاتی این موسسه در بوشهر به آب انداخته خواهد شد.

زهرا عرفان مدیر کل امور بانوان استانداری بوشهر نیز ضمن تشکر از همکاری خوب کانون با موسسه اقیانوس شناسی گفت: کودکان و دریا و صنایع دستی دریایی واژه هایی هستند که دارای ژفای فراوانی می باشند؛ لازم است زمینه هایی برای شناخت بیشتر کودکان و نوجوانان با دریا ، اقیانوس و منابع عظیم دریایی ایجاد شود.

وی صنایع دستی ایران را دارای بعد ملی و جهانی دانست و بیان داشت: شایسته است هنرهای دستی و به ویژه صنایع دستی دریایی که امروز شاهد کارگاه آموزشی آن در کانون هستیم، مورد توجه بیشتر قرار گرفته، به عنوان یک فرصت شغلی برای بانوان تبدیل شود.

مشاور استاندار بوشهر در امور بانوان در پایان سخنان خود خواستار توسعه این فعالیت در سراسر استان شد.

در ادامه این مراسم زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دوره در کانون گفت: امیدواریم با برگزاری این دوره در کانون و همچنین آموزش مربیان شاهد استفاده بیش از پیش کودکان و نوجوانان استان که مخاطبان اصلی ما می باشند، از نعمت دریا باشیم.

امیرپور ضمن تشکر از واحد هنری استان بیان کرد: طی سال گذشته تا کنون آقای یزدان شناس کارشناس هنری کانون و واحد هنری استان، در تعامل با موسسه اقیانوس شناسی خدمات ارزنده ای برای مخاطبان کانون ارائه دادند.

مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر در پایان افزود: در نخستین فراخوان ارائه شده توسط کانون، بیش از 158 اثر نقاشی با موضوع «کودکان و دریا» به واحد هنری کانون ارسال گردید که این آثار در سه گروه سنی 5 تا 8 سال – 9 تا 12 سال و 13 تا 17 سال دسته بندی شد و پس از سه مرحله داوری توسط واحد هنری، تعداد 30 اثر موفق به راه یابی به بخش نهایی مسابقه و از این تعداد 9 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

بر اساس این گزارش از گروه سنی 5 تا 8 سال، سما جوکار 5 ساله از مرکز یک بندر بوشهر ، پوریا عباسی 7 ساله و هدیه خلیفه ای 6 ساله از مرکز دیلم و از گروه سنی 9 تا 12 سال آیدا میرزایی 9 ساله و آرتیمیس سیروسی 10 ساله از مرکز یک بندر بوشهر و رقیه علی نژاد 11 ساله از مرکز خورموج و از گروه سنی 13 تا 17 سال فاطمه الماس زاده 17 ساله، فاطمه شفیقی 17 ساله و سکینه قوسی « عضو ناشنوا» 17 ساله از مرکز بندر دیلم به عنوان برگزیدگان مسابقه نقاشی معرفی و تقدیر شد.

همچنین در بخش کارگاه صنایع دستی دریایی از 3 گروه برگزیده تقدیر بعمل آمد.

در پایان این مراسم نمایشگاهی از آثار منتخب بخش نقاشی و صنایع دستی دریایی برپا شد.

گزارش تصویری

مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر

در حاشیه برگزاری همایش استانی غدیر در بوشهر تاکید شد

  لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر 

پیش از ظهر پنجشنبه 19 آبان ماه دومین همایش استانی غدیر در بوشهر با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در حاشیه برگزاری این مراسم مسوولین استان بوشهر ضمن تقدیر از همکاری کانون با ستاد بین المللی غدیر استان، بر لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر تاکید کردند.

سید حسین سده ئی مشاور و رئیس دفتر استاندار بوشهر، اصل ولایت و رهبری را اساس نظام جمهوری اسلامی دانست و افزود: شناخت واقعه غدیر خم که ولایت نشأت گرفته از آن واقعه بزرگ در جهان اسلام است، برای کودکان و نوجوانان ضرورتی است که نباید نادیده گرفته شود.

مشاور استاندار بوشهر افزود: شناخت کودکان و نوجوانان از واقعه غدیر و اهمیت ولایت و رهبری نیازمند کار ریشه ای و بنیادی است.

ابوالحسن دهاز رییس اداره روابط عمومی استانداری بوشهر نیز واقعه غدیر را یکی از اعیاد بزرگ تاریخ دانست و بیان داشت: واقعه غدیر ریشه در ولایت دارد و برای همیشه ماندگار خواهد بود.

وی درس بزرگ غدیر را درس ولایتمداری دانست و گفت: قشر نوجوان ما باید بداند که سعادت دنیا و آخرت آنان در پیروی از ولایت و اهل بیت علیه السلام است.

سرهنگ احمد موحد مدیر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان بوشهر نیز ضمن تشکر از برگزاری این همایش گفت: برگزاری این همایش و پرداختن به مسئله غدیر از زاویه هنر برای آشنایی قشر کودک و نوجوان با فلسفه غدیر ارزشمند دانست.

ایشان مسئله امامت را یکی از اصول دین مبین اسلام دانست و بیان داشت: لازم است جهت تقویت و استحکام بنیه های اعتقادی و تحکیم باورها به این اصل مهم از همان ابتدا و در زمان کودکی هم پا و همراه آموزش سایر اصول اعتقادی پرداخته شود.

سرهنگ موحد هفته ولایت را فرصت مناسبی برای آموزش اصولی و مبنایی موضوع امامت و توجه دادن کودکان با ریشه های تاریخی این واقعه دانست و تصریح کرد: ریشه های قرآنی غدیر و جایگاه و منزلت امام علی علیه السلام در نزد پیامبر و همچنین در حمایت و دفاع از اسلام مایه های خوبی است که مربیان توانمند کانون می توانند با شیوه ها و روش های ویژه خود موجب تقویت بنیه های اعتقادی کودکان به اصل امامت بصورت مبنایی گردند.

وی کارهای انجام شده برای معرفی غدیر به جامعه را ناکافی دانست و افزود: برای رسیدن به فلسفه غدیر می بایست همچون عاشورا و محرم آنرا نهادینه کرد. امروز بزرگان ما دریافته اند که برای معرفی و تبیین غدیر کوتاهی شده و دیگر نباید سهل انگاری کرد؛ بخصوص اینکه باور داشته باشیم در زمان جنگ نرم دشمن هستیم و الان سخت در حال مقابله می باشیم؛ مثل زمان هشت سال دفاع مقدس مواظب سنگرهای کمین باشیم، باید به سختی نگهبانی داده و مواظب تک های دشمن باشیم.

این همایش با معرفی برگزیدگان خود در سه بخش؛ سرود، نشریه دیواری و کتابسازی به کار خود پایان داد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

معرفی برگزیدگان دومین جشنواره استانی غدیر در بوشهر

با حضور جمع کثیری از مسوولین استان

 برگزیدگان دومین همایش استانی غدیر در بوشهر معرفی شدند

    پنجشنبه 19 آبان ماه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با مشارکت بنیاد بین المللی غدیر استان بوشهر، دومین همایش استانی غدیر را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این همایش در سه محور؛ « کتابسازی، نشریه دیواری و سرود » با شرکت بیش از 150 کودک و نوجوان از سراسر استان برگزار شد.

در ابتدای این همایش که تعداد زیادی از مسوولین استانی حضور داشتند، زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ضمن تبریک هفته بصیرت و ولایت، هدف از برگزاری این همایش را آشنایی قشر کودک و نوجوان جامعه با فرهنگ علوی، واقعه غدیر و مسئله ولایت دانست.

مدیر کانون استان بوشهر، بصیرت و معنویت را دو عنصر مهم مقابله با دشمنان دانست و ضمن تاکید بر لزوم آشنایی قشر کودک و نوجوان جامعه با آن گفت: مفاهیم و احکام عالیه قرآن و کتاب ارزشمند نهج البلاغه بهترین وسیله برای رسیدن به این هدف است.

امیر پور ضمن تشکر از استقبال خوب کودکان و نوجوانان استان از این برنامه بیان کرد: در بخش نشریه دیواری غدیر بیش از 20 نشریه به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد 14 اثر به بخش نمایشگاه و 4 اثر نیز به عنوان برگزیده معرفی شدند.

وی افزود: در بخش کتابسازی غدیر نیز بیش از 30 کتاب ساخته شده توسط بچه ها به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ضمن نمایش همه آثار، 6 اثر به عنوان برگزیده معرفی شدند.

مدیر کانون استان بوشهر بیان کرد: در بخش سرود نیز بیش از 10 سرود از سراسر استان مورد بازبینی قرار گرفت که 7 گروه موفق به راهیابی به این همایش شدند که قرار شد به پیشنهاد بنیاد بین المللی غدیر استان از 5 گروه تقدیر شود.

سردار کارگر، دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر استان بوشهر نیز گفت: پرداختن به مسئله غدير زيباترين كاري است كه عطر ولايت از آن به مشام مي‌رسد.

كارگر اظهار داشت: يكي از راه‌هاي نهادينه كردن فرهنگ غدير در جامعه كه وظيفه شرعي هر مسلمان شيعه است، پرداختن ريشه‌اي به آن و آموزش قشر كودك و نوجوان جامعه است.

دبير اجرائي بنياد بين‌المللي غدير استان بوشهر با تاكيد بر لزوم انتقال پيام خطبه غدير از نسلي به نسل ديگر گفت: امروز دشمنان ولايت با هدف ريشه‌كني فرهنگ ديني مردم ايران با حربه‌هاي فرهنگي وارد ميدان كار و زار شده‌اند كه تنها مي‌توان با كار فرهنگي در مقابل آن دفاع كرد.

در ادامه این همایش 7 گروه سرود منتخب از سراسر استان به اجرای برنامه پرداختند که در پایان گروه سرود مرکز فرهنگی هنری دیر با عنوان:«جشن ولایت» به عنوان رتبه اول، گروه سرود مرکز فرهنگی هنری دیلم با عنوان:« غدیر – علی آمد» به عنوان رتبه دوم و گروه سرود مرکز فرهنگی هنری خورموج با عنوان: « عید غدیر» رتبه سوم همایش را کسب کرد. همچنین گروه های سرود مرکز گناوه با عنوان: « مولی علی» و مرکز جم با عنوان: « غدیر» به ترتیب رتبه چهارم و پنجم بخش سرود همایش را کسب کردند.

در بخش نشریه دیواری غدیر گروه نشریه دیواری «همای رحمت»، از دیلم، گروه نشریه دیواری «خورشید ولایت» از اهرم، گروه نشریه دیواری « جانشین خورشید» از دیر و گروه نشریه دیواری « ولایت عدالت» از کاکی به ترتیب رتبه اول تا چهارم را کسب کردند.

در بخش کتابسازی نیز، کتاب« چشمه غدیر» توسط یاس معمار از دیر، کتاب« مولود کعبه» توسط معصومه عالی از اهرم، کتاب«پندهای بهشتی» توسط علی اکبر باقری از کنگان، کتاب«فاتح خیبر» توسط محمدرضا صیادی از بندر ریگ و سرانجام کتاب«پروانه آسمانی» توسط فاطمه موجی از دیلم به ترتیب رتبه اول تا ششم این بخش را کسب کردند.

همچنین در این برنامه از 24 شرکت کننده در بخش مسابقه حضوری که توسط سردار کارگر اجرا شد، تقدیر بعمل آمد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش های مختلف همایش تقدیر شد. نمایشگاه آثار منتخب کتاب و نشریه دیواری کودکان و نوجوانان استان تا عید غدیر خم در گالری سینما کانون برپاست.     

          گزارش تصویری   

      دومین جشنواره استانی غدیر در بوشهر .... لطفا کلیک کنید ...       


نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

از اعضا فعال کلاس های روباتیک کانون تقدیر شد.

مدیر کانون استان بوشهر در مراسم تقدیر از اعضاء فعال روباتیک:

 آموزش روباتیک باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان می شود.

   مدیر کانون استان بوشهر در مراسم تقدیر از کودکان و نوجوانان فعال کلاس های روباتیک کانون؛ آموزش روباتیک را باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان دانست.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر طی ویژه برنامه ای که شامگاه 15 آبان ماه با حضور جمع کثیری از خانواده های بوشهری در سالن نمایش مرکز فرهنگی هنری شماره 2 بوشهر برگزار گردید، از 39 کودک و نوجوان شرکت کننده در مسابقات سراسری روباتیک خلیج فارس (نادکاپ 11) که در شیراز برگزار شده بود، تقدیر شد.

زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با ابراز خرسندی از برگزاری موفق نخستین دوره کلاس های روباتیک ویژه کودکان و نوجوانان در بوشهر افزود: تابستان امسال طی دو ماه، بیش از یکصد کودک و نوجوان بوشهری در کلاس های روباتیک کانون شرکت کردند.

وی ضمن تشکر از توجه خانواده ها و افتخار آفرینی اعضا کانون در مسابقات نادکاپ 11 افزود: بی شک آموزش روباتیک باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان خواهد شد.

مدیر کانون استان بوشهر ضمن تشکر از مسوولین شرکت پیشگامان صنعت بوشهر و نادکو تهران برای برگزاری موفق نخستین دوره کلاس های روباتیک در بوشهر بیان داشت: امسال این کلاس ها به صورت آزمایشی برگزار شد که در صورت موافقت مسوولین کانون سعی می کنیم، سال آینده بطور ویژه این فعالیت را گسترش دهیم.

دکتر حمید محمدی مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر نیز ضمن تشکر از ورود کانون به عرصه علم و فناوری گفت: آموزش مقدماتی ساخت روبات در کانون و آشنایی قشر کودک و نوجوان با علم روباتیک، کمک فراوانی به تولید علم در کشور خواهد داشت.

مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر بیان داشت: البته نگاه ما به روبات به عنوان یک محصول محدود نمی شود، بلکه اعتقاد داریم، آموزش روباتیک در سنین پایین، ضمن کشف استعدادهای این عرصه باعث توسعه بسیاری از تکنولوژی های وابسته خواهد شد.

دکتر محمدی علم روباتیک را باعث توسعه اقتصادی و کسب درآمد دانست و تصریح کرد: جوانان فعال در این عرصه می توانند با خلاقیت خود، فن آوری را به درآمد تبدیل کنند.

وی پارک علم و فن آوری بوشهر را جزء اولین پارک های کشور دانست و گفت: این پارک در سال 1378 در بوشهر آغاز بکار کرده و تا کنون با حمایت از جوانان مستعد توانسته است ده ها اختراع در زمینه های مختلف نرم افزاری، الکترونیک، نفت و گاز و ... به ثبت برساند.

مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر در پایان از آموزش و پرورش خواستار تشکیل کلاس هایی با عنوان « نوآوری و خلاقیت» در مدارس شد.

 بر اساس این گزارش دومين دوره مسابقات سراسري رباتيک خليج فارس به ميزباني انجمن رباتيک نوين در روزهای 17 و 18 شهريور ماه امسال، در رشته‌هاي جنگجو، فوتباليست منوال، خدمتكار و رالي براي مقطع دبستان، جنگجو، فوتباليست منوال و رالي براي مقطع راهنمايي، ماز هوشمند، شيء جمع‌كن مغناطيسي، مين‌ياب، آتشنشان، مسيرياب، فوتباليست جونيور، امداد جونيور و شبيه‌سازي دو بعدي براي مقطع دبيرستان در شهر شیراز برگزار شد که از بین 22 تیم بوشهری تیم دو نفره«پارسینا» توسط پوریا و پارسا دهقان - 2 برادر با استعداد بوشهری- موفق شدند مقام اول لیگ خلاقیت ابتدایی را نصیب خود نمایند.

در این مراسم ضمن تقدیر از کلیه شرکت کنندگان در رقابت های نادکاپ، بطور ویژه از گروه پارسینا تقدیر بعمل آمد. مسابقات سال آینده روباتیک در تهران برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم از گروه نمایش عروسکی « راه خونه فرشته ها» از مرکز فرهنگی هنری شماره 1 بوشهر به دلیل درخشش در جشنواره استانی و منطقه ای نمایش عروسکی و همچنین اجرای موفق خیابانی این نمایش در روز جهانی کودک  تقدیر بعمل آمد.

لطفا کلیک کنید

           گزارش تصویری مراسم تقدیر از اعضا فعال کلاس های روباتیک            


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم آبان 1390 توسط مدنی پور

اعلام برنامه های هفته کتاب در استان بوشهر

برنامه های گرامیداشت هفته کتاب اعلام شد؛

اجرای بیش از 5۰ ویژه برنامه در مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر

  

  هم زمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی بیش از 50 ویژه برنامه در سطح مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی کانون؛ زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، ضمن بیان این مطلب افزود: توجه به کتاب و کتابخوانی باعث توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور خواهد شد.

مدیر کانون استان بوشهر کتاب را باعث توسعه و تکامل جامعه بشری دانست و تصریح کرد: مسیر پیشرفت و ترقی بشر در طول تاریخ با توجه به کتاب و مبادلات فرهنگی بین جوامع تسهیل شده است.

امیر پور یکی از برنامه های مهم کانون را توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان دانست و بیان کرد: بیشتر برنامه های فرهنگی، هنری و ادبی کانون به طور مستقیم با کتاب ارتباط دارد.

وی افزود: امسال به دلیل تقارن هفته کتاب و کتابخوانی با هفته ولایت و عید سعید غدیر ؛ محور بیشتر ویژه برنامه های این هفته در کانون موضوع «غدیر و ولایت» خواهد بود.

این مسوول فرهنگی بیان داشت: در هفته کتاب و کتابخوانی بیش از 50 ویژه برنامه در سطح 15 مرکز فرهنگی هنری ثابت، پستی و سیار روستایی استان بوشهر اجرا خواهد شد. این برنامه ها از 21 آبان آغاز و تا روز 30 آبان ماه ادامه خواهد داشت.

ایشان در تشریح برنامه های کانون استان گفت: در هفته کتاب و کتابخوانی در شهرهای؛ بوشهر، ریگ، جم و اهرم جشن کتاب برپا خواهد شد. همچنین طی این هفته در مراکز فرهنگی هنری؛ بوشهر2، خورموج، دالکی، وحدتیه و گناوه نمایشگاه کتاب و تولیدات فرهنگی کانون برپا خواهد شد.

تقدیر از اعضا کتابخوان برتر کانون طی سال گذشته در بوشهر، کنگان، جم، گناوه، کاکی و وحدتیه، برپایی کارگاه های مختلف؛ «تصویرگری کتاب و کتابسازی»، جلسات نقد و بررسی کتاب، مسابقات مختلف؛« نقاشی، روخوانی کتاب، خوشنویسی و ... »، معرفی نویسندگان و شاعران برگزیده و جوان استان، نمایشگاه های نشریه دیواری، نقاشی و ... حضور مربیان کانون در مدارس و حضور دانش آموزان در مراکز کانون، پخش فیلم و ... از جمله برنامه های مهم مراکز استان در این هفته خواهد بود.

امیر پور در پایان با دعوت از خانواده های بوشهری برای حضور در برنامه های کانون گفت: در روزهای 25 و 26 آبان ماه نیز با حضور منتخبین قصه گو از 6 استان جنوبی کشور، میزبان پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر خواهیم بود.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان 1390 توسط مدنی پور

موفقیت کودک دیلمی در هجدهمین مسابقه نقاشی کودکان ژاپن

 موفقیت کودک دیلمی در هجدهمین مسابقه نقاشی کودکان ژاپن

دریا زورقیان کودک 12 ساله دیلمی با شرکت در مسابقه بین المللی کاناگاوای ژاپن، دیپلم افتخار این رقابت معتبر هنری را به خود اختصاص داد.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این مسابقه به همراه دریا زورقیان 11 کودک و نوجوان هنرمند ایرانی نیز افتخار آفرینی کردند که از این میان دو نفر موفق به دریافت جایزه ویژه و بقیه دیپلم افتخار کسب کردند.

لازم به ذکر است این افتخار آفرینی در حالی به دست آمده است که   22443 اثر نقاشی از 77 کشور جهان در هجدهمین مسابقه‌ی بین‌المللی دوسالانه نقاشی کاناگاوا 2011 شرکت داده شده بود.

بر این اساس غزل گودرزی عضو 9 ساله مرکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون تهران و مژده کرد افشاری عضو کانون استان گلستان موفق شدند دو جایزه‌ی ویژه و دیپلم افتخار این رقابت هنری را از آن خود کنند.

      دریا زورقیان عضو 12 ساله مرکز فرهنگی هنری کانون دیلم نیز به همراه 9 عضو دیگر کانون به نام‌های امیر علی میرفندرسکی و لعیا جدیدی هر دو 5 ساله از مرکز آفرینش‌های کانون تهران، علی فتحی و روح الله طاهری هر دو 9 ساله از کرمان و یزد، رسول رضایی 10 ساله از قزوین، رامین ندیمی، امیرحسین گنج‌ده و مهسا قویدل همگی 12 ساله به ترتیب از تهران، بندرانزلی و مرکز آفرینش‌های تهران همچنین محمد رضا نبات دوست 15 ساله از مرکز آفرینش‌های تهران، دیپلم های افتخار این مسابقه را به دست آوردند.

     در این مسابقه کودکان و نوجوانان شرکت کننده از سراسر جهان با موضوعات؛ کشاورزی، زمین زراعی، طبیعت، محیط زیست، مردم، خانواده و همکاری و تعاون، از گروه های سنی 5 تا 16 سال شرکت کردند که از کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کشور آثار 158 کودک ونوجوان به این رویداد بین المللی ارسال شده بود.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان 1390 توسط مدنی پور

حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان از برنامه های فرهنگی کانون

در نشست صمیمی فرماندار تنگستان با اعضا فعال کانون مطرح شد؛

 حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان

 از برنامه های فرهنگی کانون

   فرماندار تنگستان در دیدار اعضا فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهرم با وی ضمن ابراز خرسندی از موفقیت های کودکان و نوجوانان این شهر از حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان از برنامه های فرهنگی کانون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر پیش از ظهر چهارشنبه 4 آبان ماه تعدادی از اعضا و مربیان فعال مرکز فرهنگی هنری اهرم در نشستی صمیمی به اتفاق مدیر و کارشناسان کانون استان میهمان فرماندار شهرستان تنگستان بودند.

عبدالرسول زارع ضمن ابراز خرسندی از دیدار با اعضا و مربیان کانون اهرم و حضور مدیر و کارشناسان کانون استان در این برنامه گفت: کسب موفقیت اعضا کانون اهرم حاصل آموزش صحیح مربیان و مدیریت خوب کانون استان است.

وی آبادانی و آینده کشور را نیازمند تلاش همه اقشار جامعه دانست و اظهار داشت: هنر ، ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارد؛ پندها و اندرزهای حکیمانه موجود در ادبیات کهن ایران زمین تاثیر بسزایی در زندگی و فرهنگ ما داشته و کمتر ایرانی است که شعری از شاعران بزرگ کشور را از بر نباشد.

فرماندار شهرستان تنگستان در ادامه خواستار تدوام این موفقیت ها در تمام عرصه ها شد و افزود: بچه ها قدر خود، مربیان و وقت ارزشمند را بدانند و دوستان خود را نیز تشویق کنند تا در رویدادهای مختلف فرهنگی مشارکت داشته باشند.

ایشان در پایان ضمن دریافت اسامی اعضا و مربیان برگزیده کانون برای تقدیر ویژه فرمانداری از آنان خواستار مشارکت بیشتر کانون این شهرستان در کارگروه های مختلف فرهنگ عمومی و ارتباط بیشتر دستگاه های فرهنگی با یکدیگر شد.

در ادامه این نشست زکیه امیر پور ؛ مدیر پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز با تشکر از توجه فرماندار شهرستان تنگستان به قشر کودک و نوجوان گفت: اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری اهرم دارای توانمندی بسیار خوبی در سطح استان می باشند و امروز آنان حرفی برای گفتن دارند.

مدیر کانون استان بوشهر، زهرا میرزایی خواه مربی مسئوول کانون اهرم را دارای فکر و توانمندی بسیار بالایی دانست و خواستار همکاری مربیان جدید کانون این شهر با وی شد.

امیر پور ؛ کودکان و نوجوانان اهرمی را نیازمند توجه بیشتر مسوولین دانست تصریح کرد: بچه ها نیازمند توجه معنوی مسوولین و رفع کمبودها و مشکلات خود می باشند.

در ابتدای این نشست زهرا میرزایی خواه مربی مسؤول کانون اهرم طی گزارشی تعداد اعضا کودک و نوجوان این مرکز را 500 نفر عنوان کرد و افزود: این تعداد از اعضا توسط 2 مربی ثابت فرهنگی و 2 مربی پاره وقت هنری و ادبی در بیش از 40 فعالیت متنوع فرهنگی، هنری و ادبی فعالیت دارند.

میرزایی خواه در تشریح موفقیت های کانون این شهر گفت: امسال بحمداللّه با لطف خداوند متعال و عنایات امام رضا (ع) اعضا نوجوان مرکز در مسابقات سراسری نشریه دیواری امام رضا (ع) برگزیده کشوری شدند، همچنین 3 نفر از اعضا در مسابقه الکترونیکی کتابخوانی با موضوع امام رضا (ع) از میان بیش از 5000 شرکت کننده به عنوان برگزیده کشوری معرفی شدند. همچنین در مسابقه تصویرگری «یک تصویر از یک حدیث رضوی» از میان 2000 شرکت کننده، مربی اهرمی – زهرا میرزایی خواه – به مقام پنجم کشوری دست یافت.

وی در پایان، پیش بینی برنامه های مرکز اهرم طی شش ماهه دوم سال را به اطلاع فرماندار شهرستان رساند.

در این نشست هر یک از اعضا کانون اهرم موفقیت های خود را عنوان کردند، همچنین کارشناسان فرهنگی و ادبی کانون به تشریح فعالیت های حوزه خود پرداختند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه چهارم آبان 1390 توسط مدنی پور

تقدیر فرماندار و مدیر کانون استان بوشهر از اعضا برگزیده کانون در دیلم

با حضور خانواده های دیلمی انجام شد

 تقدیر فرماندار و مدیر کانون استان بوشهر از اعضا برگزیده کانون در دیلم

   طی ویژه برنامه ای که روز گذشته در سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان دیلم برگزار شد، فرماندار و مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از 8 عضو برگزیده کانون در این شهرستان تقدیر کردند.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این مراسم که بیش از 150 نفر از اولیا دانش آموزان حضور داشتند، از محمد رضا پرندک، امیرحسین جوکاری، حیدر جوکاری، علی بکتاش، جواد خلیلی، مسعود حیدری، ابوالفضل زاهدی پور و پوریا عباسی به دلیل کسب مقام برگزیده در جشنواره های استانی، منطقه ای و کشوری نمایش عروسکی تقدیر شد.

در ابتدای این مراسم ماشاء ا... احمدی فرماندار شهرستان دیلم، کودکان و نوجوانان این شهر را در زمینه های مختلف هنری و ورزشی دارای پتانسیل های بالقوه فراوان دانست که می توان با هدایت و حضور این عزیزان در مراکز فرهنگی و هنری و کانون آن را شکوفا و به بالفعل تبدیل کرد.

فرماندار دیلم یکی از برنامه های فرمانداری این شهرستان را توسعه متوازن فعالیت های فرهنگی دانست و افزود: توسعه متوازن در کل شهرستان نیازمند مشارکت فعال خانواده ها و تشویق فرزندان جهت حضور در برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی است که این مشارکت باعث ارتقاء فرهنگ اجتماعی جامعه و از بین رفتن فاصله فرهنگی بین روستا و شهر خواهد شد.

وی شورای فرهنگ عمومی این شهرستان را یکی از شوراهای فعال استان دانست و بیان داشت؛ در این شورا که تعداد زیادی از هنرمندان و صاحب نظران شهرستان حضور دارند، طرح ها و برنامه های متعددی برنامه ریزی و اجرا می شود که در همین راستا ، کمیته برنامه ریزی شهرستان نیز اعتبارات خوبی به بخش فرهنگی جامعه اختصاص داده است.

احمدی با تاکید بر گسترش هنرهای دینی در جامعه به بهره برداری از مرکز فرهنگی قرآنی این شهرستان با هزینه ای بالغ بر 6 میلیارد ریال، تقویت کانون های مساجد و تشکل های مذهبی و برپایی نمایشگاه های مختلف در سطح شهرستان و حمایت از هنرمندان اشاره کرد.

ایشان در پایان از حضور مدیر و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در این برنامه و همچنین تلاش اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری دیلم و کسب موفقیت های متعدد تشکر کرد.

زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز حضور در بین خانواده های دیلمی را یک توفیق الهی دانست و ضمن دعوت از بچه ها برای حضور در مراکز فرهنگی هنری گفت: هدف کانون از آموزش های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی؛ رساندن بچه ها به مقام بندگی و عبودیت است.

وی ضمن تشکر از اعضا گروه نمایش عروسکی مرکز دیلم و قمر غلامیان کارگردان این گروه افزود: بچه های دیلم همیشه جزء بچه های فعال استان بوده اند و حتی در سطح منطقه و کشور نیز حضوری تاثیر گذار داشته اند.

ایشان در پایان با تشکر از خانم ها مریم آل بهبهانی، قمر غلامیان، سوسن حیاتی و کبری حسینی؛ کسب موفقیت اعضا کانون این شهرستان را حاصل تلاش این مربیان دلسوز دانست.

لازم به ذکر است گروه نمایش عروسکی مرکز دیلم با نمایش عروسکی «کی گفته توبه گرگ مرگه» به کارگردانی قمر غلامیان ضمن کسب مقام برگزیده در جشنواره های استانی و منطقه ای، در جشنواره بین المللی نمایش عروسکی که شهریور ماه در اصفهان برگزار شد به موفقیت های ارزشمندی دست یافت.

در این جشنواره، نمایش عروسکی مرکز دیلم ضمن معرفی به عنوان اثر منتخب جشنواره، از امیرحسین جوکاری، علی بکتاش و حیدر جوکاری (در نقش و عروسک گردانی شخصیت گرگ )و ابوالفضل زاهدی پور، جواد خلیلی و محمد رضا پرندک (در نقش و عروسک گردانی شخصیت اسب) به عنوان  عروسک گردان های برتر جشنواره تقدير شده بود.

از موفقیت های دیگر کانون این شهرستان می توان به معرفی مریم آل بهبهانی مربی مسوول کانون این شهر به عنوان کارمند نمونه در سطح شهرستان ذکر کرد.

 گزارش تصویری مراسم تقدیر از اعضا فعال مرکز دیلم  


نوشته شده در تاريخ یکشنبه یکم آبان 1390 توسط مدنی پور

برنامه امشب سینما کانون بوشهر

اکران فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» در سینما کانون بوشهر

   از یکم آبان ماه اکران فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمد بزرگ نیا در سینما کانون بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این فیلم ضمن پرداختن به تاریخ چند هزار ساله دریانوردی کشورمان، داستان مارکوپولوی ایرانی روایت شده است.

به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران سینمای ایران؛ کارگردان این فیلم با شخصیت پردازی هوشمندانه و ساختار بصری عالی، توانسته است تکنیک روز دنیا را در فیلم خود به خدمت بگیرد.

فیلم «راه آبی ابریشم» گوشه هایی از تاریخ پرافتخار و باصلابت ایرانیان و دریانوردان شجاع خلیج فارس که کمتر شناخته شده و یا به فراموشی سپرده شده اند را روایت می کند.

این فیلم داستان سفر دو کشتی ناخدا سلیمان (داریوش ارجمند) و ناخدا ادریس (رضا کیانیان) را روایت می‌کند که برای اولین بار  مال التجاره بسیار با ارزش خود را پس از اتفاقات جالب از میان دریا عبور داده و از طریق اقیانوس هند آن را به کشور چین می رسانند

دیدن این فیلم را به تمامی دوستداران تاریخ کهن ایران زمین و دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان توصیه می کنیم.

سینما کانون بوشهر واقع در میدان قدس هر شب طی سه سانس؛17-19 و 21 پذیرای همشهریان محترم خواهد بود.

جهت رزرو بلیط با شماره تلفن 2526158-0771 تماس حاصل فرمایید.


نوشته شده در تاريخ شنبه سی ام مهر 1390 توسط مدنی پور

فراخوان شرکت در مسابقه اینترنتی (بصیرت و ولایت)

فراخوان شرکت در مسابقه اینترنتی

 (بصیرت و ولایت)

  معاونت اداری مالی کانون به مناسبت «عید سعید غید خم» مسابقه اینترنتی با عنوان؛ (بصیرت و ولایت) برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر طی فراخوان ابلاغی از معاونت اداری مالی کانون،کلیه همکاران ستادی و شاغل در کلیه مراکز فرهنگی و هنری که دارای کد پرسنلی می باشند، می توانند ضمن شرکت در این مسابقه از جوایز ارزنده معنوی آن بهرمند شوند.

در این فراخوان آمده است؛ به مناسبت عید سعید غدیر خم و در راستای آگاهی و شناخت بیشتر از رکن مهم ولایت و جایگاه ارزشمند آن در حکومت اسلامی خصوصاً جامعه فرهنگی تعلیم و تربیت و به منظور حفظ پایبندی به روش، منش و مکارم اخلاقی اسوه بزرگ دین مبین اسلام، حضرت علی (ع) در گذرگاه زندگی شخصی و اداری و توجه ویژه به تعالیم نورانی اسلام عزیز و قرآن مجید و بهره گیری بهینه  از سیره و شیوه تربیتی رسول مکرم اسلام (ص) ، مسابقه اینترنتی (بصیرت و ولایت) برگزار می شود.

ضمن دعوت از کلیه همکاران عزیز برای شرکت در این مسابقه، خواهشمند است جهت دریافت اطلاعات مربوط به زمان و نحوه برگزاری، منابع و جوایز مسابقه،  پوستر مربوطه را دانلود نمایید.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هشتم مهر 1390 توسط مدنی پور

همکاری مشترک کانون و دادگستری استان بوشهر در برگزاری جشنواره موج 2

 امضای تفاهم نامه همکاری  

 بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دادگستری استان بوشهر

   پیش از ظهر امروز با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر تفاهم نامه همکاری بین این دو دستگاه امضا شد.

 به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر بر اساس این تفاهم نامه دادگستری استان بوشهر در برگزاری دومین جشنواره استانی پویانمایی «موج» با کانون همکاری خواهد داشت.

 قاسم حیدری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر در خصوص اهداف این معاونت از همکاری با کانون گفت: بهره گیری و استفاده از توان بالای نوباوگان و تلاش در جهت بالندگی آن‌ها و تعامل با نهادهای متولی امر تربیت و رشد که کانون شکل گیری و ظهور انسانهای متعالی هستند ضرورتی بدیهی است. بر همین اساس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با هدف استفاده حداکثری و نظام مند از استعدادهای آینده سازان جامعه و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل آن‌ها و ‌‌نهایت پیشگیری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی و نیز فرهنگ سازی و تصحیح خطا‌ها و اشتباهات مصطلح جامعه با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر دستگاه‌های فرهنگی جامعه همکاری می‌کند.

حیدری مخاطبان کانون را بهترین گروه سنی برای آموزش و پیشگیری دانست و افزود: به نظر می‌رسد در حوزه کودک و نوجوان و بحث پیشگیری خلاء وجود دارد که امیدواریم با گسترش همکاری بین دستگاه‌های فرهنگی و نهادهای متولی امر پیشگیری شاهد جامعه‌ای سالم و امن باشیم.

زکیه امیر‌پور؛ مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن تشکر از رویکرد فرهنگی معاونت اجتماعی دادگستری استان بوشهر گفت: ذات تمام فعالیت‌های کانون در جهت پیشگیری است.

 وی افزود: این تفاهم نامه دارای اهداف مشترکی است که در طولانی مدت دارای دستاورد و نتایج ارزشمندی خواهد بود.

امیر‌پور، اعضا کودک و نوجوان کانون را شهروندان ایدآل آینده دانست و افزود: مخاطبان کودک و نوجوان به واسطه برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی هدفمندی که در کانون اجرا می‌شود، می‌توانند جزء شهروندان ایدآل آینده باشند.

مدیر کانون استان بوشهر بهره‌گیری از قالب پویانمایی برای انتقال مفاهیم تربیتی و اخلاقی را سودمند دانست و افزود: کشورهای استعمارگر با درک قدرت تاثیر‌گذاری این هنر بر روی مخاطبان خود در کشورهای جهان سوم و بخصوص اسلامی بخشی از برنامه تهاجم فرهنگی خود را به پویانمایی اختصاص داده‌اند.

وی در پایان از عبدالرحمن برزگر مدیر موسسه مطالعات و پژوهش خورشید مهرگان لیان بوشهر و ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر استان به عنوان حامیان دیگر این جشنواره تشکر کرد.

در ادامه محمدعلی یزدان‌شناس کار‌شناس هنری استان و دبیر جشنواره پویانمایی موج با دعوت از کلیه هنرمندان استان خواستار مشارکت حداکثری هنرمندان در رویداد فرهنگی شد.

یزدان‌شناس یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این جشنواره را شناسایی چهره‌های جدید پویانمایی و معرفی آنان به جامعه دانست و افزود: برگزیدگان این جشنواره به جشنواره بین المللی فیلم کودکان برای کودکان «قاصدک» معرفی خواهند شد.

وی بیان کرد: اعضا کودک و نوجوان کانون در دو بخش ۶ تا ۱۰ سال و ۱۱ تا ۱۷ سال و افراد و گروه‌های آزاد بدون محدودیت سنی می‌توانند آثار خود را حداکثر تا پایان آذر ماه به دبیرخانه این جشنواره واقع در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ارسال نمایند.

شایان ذکر است این جشنواره هم زمان با دهه مبارکه فجر در سینما کانون بوشهر برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 توسط مدنی پور

برپایی سومین نشست تخصصی معرفی سرزمین در بوشهر

با حضور کارشناسان کانون و اساتید دانشگاه

 سومین نشست تخصصی کارگروه معرفی سرزمین

 در بوشهر برگزار شد

   با حضور 5 تن از اساتید دانشگاه های استان بوشهر، مدیر و کارشناسان کانون این استان و کارشناسانی از معاونت فرهنگی و موزه تاریخ کانون تهران سومین نشست تخصصی کارگروه معرفی سرزمین در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ابتدای این نشست زکیه امیر پور مسوول دبیرخانه کشوری این فعالیت و مدیر کانون استان، ضمن خیر مقدم به اعضا کارگروه؛ معرفی سرزمین را یکی از فعالیت های پر مخاطب کانون دانست که نیازمند بازنگری در شیوه نامه و روش های اجرا دارد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با تاکید بر لزوم دست یابی هر چه سریعتر این کارگروه به نتایج لازم بیان کرد؛ لازم است خارج از این نشست نیز اعضا کارگروه و اساتید آکادمیک ضمن معرفی منابع لازم ارتباط کاری بیشتری داشته باشند.

مسوول دبیرخانه کشوری معرفی سرزمین در تشریح محورهای اصلی نشست سوم نیز گفت: از محورهای اصلی این نشست که انتظار می رود مورد بحث و بررسی قرار گیرد، تعیین اهداف کلی و جزیی، تعیین سرفصل ها، بررسی شاخص های کیفی و کمی و همچنین بررسی ابعاد محتوایی و نظری این فعالیت خواهد بود.

در ادامه دکتر عباس عاشوری نژاد از اساتید دانشگاه و عضو فعال کارگروه با تایید لزوم تسریع در کار،  بیان داشت: به نظر می رسد که هر چه سریعتر طرح کار آماده شود و بر اساس آن مباحث به پیش برده شود، زودتر می توانیم به نتیجه برسیم.

ایشان افزود: درباره دغدغه اصلی معرفی سرزمین نیز ما باید با شیوه های مدرن، متناسب با جغرافیای ذهنی و جسمی کودکان عمل کنیم. از جمله شیوه های مدرن تاریخ نگاری که در واقع تاریخ را از بی توجهی نجات می دهد، شیوه «آنال ها» است که در این شیوه به جای معرفی سرزمین به شکل سنتی و به جای معرفی حاکمان سرزمین به مردم پرداخته می شود، یعنی تاریخ از پایین نگارش می یابد نه از بالا، یعنی به مردم و شیوه زندگی آن ها، عشق و آرزوها و ... مردم پرداخته می شود.

دکتر عاشوری نژاد در پایان تاکید کرد: در نظر گرفته شود، هدف کلی در تدوین کتاب کار معرفی سرزمین، می تواند شناخت سرزمین به منظور درک هویت فردی و اجتماعی خویش باشد.

دکتر غلامحسین نظامی از اعضا آکادمیک کارگروه نیز گفت: در تدوین برنامه کتاب کار معرفی سرزمین می بایست به الگو پرداخت و اهداف مرحله ای و کلی تبیین شود. در ادامه برنامه زمانی مشخص برای تدوین در نظر گرفت شود.

دکتر محمد بهروزی از اساتید دانشگاه های استان و رئیس دانشگاه آزاد جزیره خارگ نیز که به تازگی به عضویت این کارگروه درآمده است، «انسان، طبیعت و سلامت»  را سه عنصر مهم دانست که در معرفی سرزمین می بایست به آن پرداخته شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خارگ پرداختن به بحث طبیعت و تغذیه را از اولویت ها دانست و  افزود: برجسته ترین نقش انسان در طبیعت و محیط برای رسیدن به توسعه پایدار ، آشتی کردن با طبیعت است. می بایست از دوران کودکی انسان ها را با اهمیت طبیعت و احترام به آن و نقش تغذیه دوران کودکی در سلامت دوره بزرگسالی آموزش داد.

دکتر عزت دیره از روانشناسان بوشهری و استاد دانشگاه نیز در نخستین جلسه حضور خود در کارگروه بر روی 5 محور صحبت کرد.

محور نخست صحبت های دکتر دیره بر روی تدوین و طراحی کتاب کار بود. وی بر لزوم توجه به محتوا، هدف و هزینه در تدوین کتاب کار تاکید کرد.

محور دوم صحبت های خانم دکتر به ابعاد مختلف آشنایی با سرزمین اختصاص داشت. وی سازگاری با محیط، فرهنگ و آداب فرهنگی هر منطقه، ویژگی های جغرافیایی، آثار تاریخی، معرفی مراسم محلی، بازی های رایج در کودکان و آشنایی با طبیعت و آشتی با آن را از ابعاد مهم معرفی سرزمین دانست.

ایشان در محورهای سوم، چهارم و پنجم خود بر لزوم تقسیم بندی دورهای سنی مخاطب به کودکی، نوجوانی، جوانی و بلوغ و تدوین مطالب متناسب با توانایی های شناختی هر گروه و همچنین دعوت به همکاری افراد متخصص، متناسب با ابعاد و محتوا و توجه به مشوق ها تاکید کرد.

در ادامه این نشست نرگس خاتون برزگر نماینده موزه تاریخ کانون نیز گفت: با توجه به بحث و دامنه گسترده آن، پیشنهاد من تعیین هدف کلی برای این فعالیت می باشد که به نظر بنده، تقویت و تثبیت هویت ملی، فرهنگی و مذهبی است.

پس از آن ضرورت تعیین اهداف جزئی است. که هر یک از اعضا بهتر است نظرات خود را جمع آوری و در جلسه ای بحث شود. نکته دیگر توجه به گروه سنی و زمان اجرای این فعالیت است که دو نکته مهم در تعیین اهداف کلی، جزئی و مولفه های این فعالیت محسوب می شود.

علیرضا گرامی مطلق به نمایندگی از آموزش و پرورش و کارشناس ارشد بخش جغرافیا نیز توجه به آموزش صحیح قشر کودک و نوجوان را به یک ساختمان تشبیه کرد و افزود: کودکان آینده سازان این مملکت هستند و لازمه داشتن انسانهای وطن پرست، آموزش صحیح با شیوه های جدید است. درست عمل کردن در این دوران مثل شالوده و پی ساختمان است که هرچه توجه بیشتری شود ساختمانی محکم تر خواهیم داشت.

وی در پایان لازمه پرداختن به معرفی سرزمین بخصوص در مناطق شهری را یک امر مهم دانست و گفت: یکی از دستاوردهای مهم این فعالیت در شرایطی که بسیاری از کشورهای قدرت طلب چشم به تجزیه کشورها دوخته اند ، حفظ تمامیت ارضی کشور است.

در ادامه این نشست مربیان عضو کارگروه معرفی سرزمین نیز متناسب با صحبت های اساتید نظرات خود را بیان کردند.

در پایان مقرر گردید، دبیر کارگروه به صورت ویژه در روزهای شنبه با اعضا آکادمیک نشست های مشترکی را برگزار نموده، منابع مرتبط با موضوع و نظرات اعضا را جمع آوری و قبل برگزاری جلسه بعد در زمانی مناسب از طریق پست الکترونیک به کلیه اعضا ارسال نماید.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 توسط مدنی پور

استقبال کودکان و نوجوانان بوشهری از جشنواره یکهفته با کانون

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر:

 صدها کودک و نوجوان بوشهری

 از جشنواره یکهفته با کانون دیدن کردند.  

هفدهمین جشنواره یکهفته با کانون که از روز 16 مهر ماه هماهنگ با سراسر کشور در بوشهر آغاز شده بود،سه شنبه 26 مهر ماه به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این جشنواره که می بایست تا 20 مهر ماه به کار خود پایان می داد به دلیل استقبال دانش آموزان بوشهری تا 26 مهر ماه ادامه یافت.

زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر استقبال از این جشنواره را خوب دانست و افزود: در این جشنواره برای نخستین بار در بوشهر فعالیت های کانون به صورت منظم و شکیل در 10 غرفه به مخاطبان معرفی شد.

مدیر کانون استان بوشهر افزود: در این جشنواره ضمن معرفی فعالیت های عمده کانون، کودکان و نوجوانان در فعالیت های کارگاهی نیز مشارکت داشتند.

وی بیان داشت: موضوع اصلی این جشنواره در بوشهر «معرفی سرزمین» است که مربیان کانون با شیوه های مختلف به این موضوع پرداختند.

امیر پور تصریح کرد؛ در این جشنواره به نسبت جشنواره های گذشته توجه ویژه ای به اطلاع رسانی و استفاده از توانمندی حداکثری همکاران شده است.

بر اساس این گزارش در غرفه های ده گانه نمایشگاه، فعالیت های؛ نمایش خلاق، قصه های بومی و محلی، بازی و سرگرمی، بحث آزاد و کارگاه های مختلف ادبی، سفال، کاردستی و صدف سازی، نقاشی، پویانمایی و نمایش فیلم معرفی گردید.

در طول برگزاری جشنواره نیز کارشناسانی از معاونت فرهنگی کانون و همچنین مدیریت هماهنگی امور استانها از نمایشگاه دیدن کردند.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390 توسط مدنی پور

اطلاعیه مدیر وبلاگ

 اطلاعیه مهم تغییر آدرس سایت خبری کانون استان بوشهر

با سلام خدمت کاربران و بازدیدکنندگان گرامی، به اطلاع می رساند از تاریخ 25/7/1390 کلیه اخبار و رویدادهای مربوط به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر را از طریق وب سایت جدید به نشانی: boushehr.kanoonnews.ir   مشاهده فرمایید.

روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر

 

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390 توسط مدنی پور

برگزیدگان چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی در بوشهر معرفی شدند

 برگزیدگان چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی در بوشهر معرفی شدند

    یکشنبه ۲۴ مهر ماه با رقابت ۱۱ قصه گو برگزیده منطقه ۱ و ۲ استان، برگزیدگان استانی این جشنواره معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این جشنواره ۷ نفر در بخش مربیان و ۴ نفر در بخش آزاد به رقابت پرداختند که سرانجام هیئت داوران جشنواره؛ « بدری جهازی، سمیه رسولی و ملیحه کرمی» اسامی برگزیدگان استانی را اعلام کردند.

بر همین اساس در بخش مربیان کانون، نرگس رومینا با قصه؛ «هروله» از مرکز فرهنگی هنری شماره ۱ بوشهر به دلیل خلاقیت در سازماندهی و پرداخت قصه، انتخاب لباس مناسب با قصه و موازین اسلامی و... به عنوان مقام نخست جشنواره معرفی و تقدیر شد.

 همچنین قمر غلامیان با قصه؛ «صندوقچه» از مرکز فرهنگی هنری دیلم، به دلیل فضا سازی مناسب برای شروع قصه، بیان قصه با صدایی رسا و... به عنوان نفر دوم جشنواره معرفی و تقدیر شد.

سرانجام اینکه مقام سوم این جشنواره به مهری دشت دار از مرکز فرهنگی هنری شماره ۲ بوشهر با قصه ی «زائر شهید» به دلیل تسلط بر قصه و انتخاب موضوع  دفاع مقدس تعلق گرفت.

 در بخش آزاد نیز طوبی شیرکانی از خورموج با قصه «کرم هفت واد» به دلیل نوآوری در شیوه ی اجرای قصه، توانایی بیان، احاطه و اشراف بر قصه و... به عنوان نفر اول جشنواره معرفی و تقدیر شد.

همچنین ژاله بحرینی از برازجان با قصه «نجارک» به دلیل به کارگیری روش‌های مناسب به منظور برقراری ارتباط با مخاطب و... به عنوان نفر دوم بخش آزاد معرفی و تقدیر شد.

بر اساس رای هیئت داوران لوح تقدیر ویژه جشنواره به زهرا میرزایی خواه با قصه «نخودک تنبل» از مرکز فرهنگی هنری اهرم اهدا شد.

در پایان به کلیه مربیان مراکز فرهنگی هنری شهرهای برازجان و کاکی به دلیل میزبانی و برگزاری موفق جشنواره حوزه ۱ و ۲ استان هدایایی اهدا شد.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390 توسط مدنی پور

میزبانی پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور به استان بوشهر محول شد

در چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی مطرح شد؛

استان بوشهر میزبان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه ۳ کشور

   دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی کشور یکشنبه در بوشهر ضمن بیان این مطلب افزود: استان بوشهر دارای توانایی و قابلیت زیادی در زمینه قصه گویی است.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر؛ مرتضی حیدری مدیر هماهنگی امور استان‌ها که برای بازدید از چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی به بوشهر سفر کرده بود بیان داشت: بدلیل توانمندی‌ها و قابلیت‌های فوق العاده و ابتکارات و خلاقیت مربیان استان بوشهر بعد از این مرحله از جشنواره قرار است که جشنواره منطقه‌ای استانهای جنوبی شامل بوشهر، خوزستان، هرمزگان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و فارس در اواخر آبانماه در بوشهر برگزار شود.

حیدری افزود: در این جشنواره قصه‌هایی با موضوعات مختلف؛ دفاع مقدس، زندگانی ۴ بانوی بزرگ اسلام (س) و آزاد ارائه خواهد شد.

همچنین در این جشنواره ضمن شناسایی و معرفی نویسندگان و ناشران برگزیده استان‌های جنوبی کشور، این عزیزان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مدیر هماهنگی امور استان‌ها با بیان اهمیت قصه گویی گفت: با توجه به تاثیرات مثبتی که قصه بر کودکان دارد ترویج این فرهنگ از اهداف اصلی کانون است.

مرتضی حیدری افزود: تکنولوژی ارتباطات جامعه امروز به سمتی پیش می‌رود که قصه گویی را از تاثیر گذاری فرهنگی خارج می‌کند به همین دلیل است که کانون پرورش فکری با آموزش و تشویق مربیان خود درصدد است با بهترین شیوه و با کمترین تنش و آزار، شخصیت کودکان را شکل دهد.

وی با بیان اینکه اولین قصه گو خداست اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درصدد است که بار دیگر ارزش حیاتی قصه و قصه گویی را در جامعه ترویج کند.

حیدری با اشاره به اینکه قصه گویی تاریخی دیرینه دارد و همزاد انسان است اضافه کرد: وظیفه کسانیکه در عرصه تعلیم و تربیت فعالیت می‌کنند غبارزدایی از روی فعالیت‌ها و عملکرد و برخی از شیوه‌های نابی است که روبه فراموشی هستند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز گفت: امسال جشنواره قصه گویی با حضور 38 قصه گو از سراسر استان در دو حوزه برازجان و کاکی برگزار شد که در پایان 7 قصه گو در بخش مربیان و 4 قصه گو در بخش آزاد از شهرهای خورموج، اهرم، بوشهر ، گناوه و دیلم موفق شدند به مرحله استانی راه یافته که در چهاردهمین جشنواره قصه گویی استانی به رقابت می‌پردازند.

زکیه امیر‌پور ضمن ابراز رضایت از حضور فعال مربیان کانون افزود: مربیان استان دارای توانمندی های فراوانی در زمینه قصه گویی هستند که لازم است این فعالیت بطور جدی در مراکز فرهنگی هنری استان برای مخاطبان کودک و نوجوان ارائه شود.

وی در پایان اظهار داشت: قصه گویی ابزاری است که مربی می‌تواند با مهارت و هنرمندی خاصی پیام‌های تربیتی را در ذهن کودکان القا کند.

شایان ذکر است در ابتدای این برنامه کلیپی از جشنواره قصه گویی حوزه 1 و 2 استان به نمایش درآمد.

چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی با حضور تعدادی از مسوولین استان و دانش آموزان بوشهری تا بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط مدنی پور

کانون در نمایشگاه بیداری اسلامی

مشارکت کانون استان بوشهر در برگزاری

  نمایشگاه مسجد طراز اسلامی، بیداری اسلامی

  مسجد طراز اسلامی، بیداری اسلامی عنوان نمایشگاهی است از 17 مهرماه به مدت 5 روز به مناسب برگزاری بیستمین اجلاس سراسری نماز در بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این نمایشگاه در قالب 6 غرفه با موضوعات نماز، مسجد، طراز اسلامي و بيداري اسلامي برپا شد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با مشارکت مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز استان قم غرفه بخش کودک ونوجوان این نمایشگاه را برپا کرد.

غرفه کودک و نوجوان این نمایشگاه با نام «بچه‌هاي آسماني» علاوه بر نقاشي كودكان با موضوعات نماز، مسجد، عبادت و نيايش،  شامل برنامه پاسخگويي به سووالات مربوط به نماز و شيوه دعوت فرزندان به نماز، پاسخ به شبهات نماز و معرفي كتب و سايت‌هاي مرتبط با نماز و آموزش مفاهيمي نظير عبادت، شكرگزاري و احترام به پدر و مادر بود.

حجت الاسلام ابوالفضل غزالی کارشناس مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز استان قم در گفتگو با روابط عمومی کانون ضمن تشکر از مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در برپایی غرفه کودک و نوجوان این نمایشگاه؛ خانواده، مدرسه، اجتماع و صدا و سیما را 4 رکن اصلی و موثر در آشنایی کودکان و نوجوانان با نماز دانست.

وی با مخاطب قرار دادن مربیان پرورشی مدارس افزود: یکی از روش های موثر آموزش و ترغیب قشر کودک و نوجوان به نماز و آشنایی آنان با آموزه های دینی، استفاده از روش های جذاب شامل؛ قصه گویی، شعر خوانی و قالب های مختلف هنری نظیر نقاشی و سرود و ... است.

کارشناس مرکز تخصصی نماز ستاد اقامه نماز در پایان به کودکان و نوجوانان بوشهری گفت: نماز، قرآن و احترام به والدین کلید خوشبختی شماست.

بیستمین اجلاس سراسری نماز با حضور اساتید و اندیشمندان 31 استان کشور20 و 21 مهرماه ( چهارشنبه و پنجشنبه) هفته گذشته در مصلّی بزرگ نماز جمعه بوشهر برگزار شد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390 توسط مدنی پور

تمدید جشنواره یکهفته با کانون در بوشهر

به منظور آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان بوشهری با کانون

 تمدید جشنواره یکهفته با کانون در بوشهر تا 26 مهر ماه

   هفدهمین جشنواره یکهفته با کانون که از روز 16 مهر ماه هماهنگ با سراسر کشور در بوشهر آغاز شده است، تا 26 مهر ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، زکیه امیر پور مدیر کانون استان بوشهر ضمن بیان این مطلب افزود: در هفدهمین جشنواره یکهفته با کانون که از روز 16 مهر ماه آغاز شده است، دانش آموزان و آموزگاران مقاطع دبستان و راهنمایی شهر بوشهر ضمن بازدید از بخش های مختلف نمایشگاهی، از نزدیک با فعالیت های کانون آشنا می شوند.

مدیر کانون استان بوشهر افزود: در این جشنواره ضمن معرفی فعالیت های عمده کانون، کودکان و نوجوانان در فعالیت های کارگاهی نیز مشارکت دارند.

وی بیان داشت: موضوع اصلی این جشنواره در بوشهر «معرفی سرزمین» است که مربیان کانون با شیوه های مختلف به این موضوع می پردازند.

علاوه بر این در قالب10 غرفه، فعالیت های؛ نمایش خلاق، قصه گویی، بازی و سرگرمی، بحث آزاد و کارگاه های مختلف ادبی، سفال، کاردستی و صدف سازی، نقاشی، پویانمایی و نمایش فیلم معرفی شده است. در بخش قصه گویی و بازی و سرگرمی بطور ویژه به محتوای بومی و محلی پرداخته شده است.

بر همین اساس در روز 23 مهر ماه نیز در حاشیه برگزاری این جشنواره با حضور کارشناسان بخش های ستادی کانون از جمله کارشناس مسوول معاونت فرهنگی و کارشناسان کانون استان بوشهر و همچنین اساتید صاحب نظر دانشگاه های استان، سومین نشست تخصصی کار گروه معرفی سرزمین برگزار خواهد شد.

در این کار گروه ضمن پرداختن به چرایی و چیستی و شیوه های اجرای این فعالیت‌ها، نحوه‌ی برگزاری جشنواره یک هفته با کانون نیز  مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شایان ذکر است در روز جهانی کودک امسال طی برنامه هایی که در ساحل خلیج فارس برگزار شد، هزاران بوشهری با فعالیت های کانون آشنا شدند.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم مهر 1390 توسط مدنی پور

آغاز جشنواره یکهفته با کانون در بوشهر

همزمان با سراسر کشور

هفدهمین جشنواره یکهفته با کانون در بوشهر آغاز شد.

 

   همزمان با سراسر کشور، هفدهمین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی یکهفته با کانون در بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این جشنواره که تا 22 مهر ماه ادامه خواهد داشت، کودکان و نوجوانان بوشهری با فعالیت های متنوع کانون آشنا می شوند.

به همین منظور مرکز فرهنگی هنری شماره 2 بوشهر واقع در خیابان سیراف بعد از بیمارستان فاطمه زهرا (س) بوشهر هر روز از ساعت 9 الی 12 پذیرای خانواده های بوشهری خواهد بود.

در این جشنواره فعالیت های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی کانون در قالب چندین کارگاه و غرفه شامل؛ غرفه های قصه گویی، نمایش خلاق، ادبی، بازی های بومی و محلی و کارگاه های نقاشی، سفال، کاردستی و صدف، بازی و سرگرمی و … اجرا خواهد شد.

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم مهر 1390 توسط مدنی پور

استقبال هزاران کودک و نوجوان بوشهری از برنامه های کانون

هم زمان با روز جهانی کودک

 استقبال هزاران کودک و نوجوان بوشهری از برنامه های کانون

   هم زمان با روز جهانی کودک هزاران کودک و نوجوان بوشهر با تجمع در ساحل زیبای خلیج فارس این روز را جشن گرفتند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از ساعت 30/15 روز شنبه16 مهر ماه به مدت 4 ساعت هزاران کودک و نوجوانان بوشهری به همراه اولیا خود در برنامه های متنوع این روز شرکت کردند.

بر اساس این گزارش 16 مهر امسال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با مشارکت موسسه فرهنگی ورزشی شهرداری این شهر و چند نهاد فرهنگی دیگر به اجرای برنامه مشترک پرداختند که با استقبال کم نظیر خانواده های بوشهری همراه شد.

در مهم ترین این برنامه ها کودکان بوشهری طی بیانیه 13 ماده ای که زیر آن را با دستان رنگی خود امضا کردند، خواستار توجه و همفکری بزرگترها به وظایف خویش درباره حقوق کودکان شدند.

کودکان بوشهری در بیانیه خود که توسط یکی از اعضا کانون قرائت شد گفتند: « در روز جهانی کودک ؛ جهان برای ما باشد نه ما برای جهان. تنها نامگذاری یک  روز به نام ما کافی نیست ما توجهات پدر و مادرمان را همه روزه می خواهیم. کودکان همچون تمامی انسان ها حقوقی دارند، حقوق کودکان را پاس بدارید. شادی حق ماست به حق ما احترام بگذارید. به کودکان دقیق تر نگاه کنید، آنها در پس این جثه کوچک روحی بزرگ دارند. جنگ روح مارا می آزارد، جهان را از جنگ خالی کنید، خشونت روحمان را خدشه دارمیکند، آن را از زندگی خط بزنید. پدر ومادرم؛ حضور شما برای ما امنیت است، این امنیت رااز من نگیرید. آرامش و دوستی شما، آرامش ماست، آرامش ما را با کدورت به هم نریزید. فراموش نکنید که ما آموزش خوب  و بهداشت مناسب می خواهیم. آینده این شهر و این وطن در دستان ماست، ما را مهم بشمارید. روز های ما را روشن و شب های ما را پر ستاره کنید. خدا بهترین دوست ما و همیشه همراه ماست، کاری کنید به او نزدیکتر شویم. و .. »

علاوه بر این برنامه های متنوعی مانند «جشن پرواز بادبادک ها، جنگ شادی، ایستگاه های بازی، نقاشی، کاردستی و ... » برگزار شد.

اجرای نمایش عروسکی «راه خونه فرشته ها» به شیوه بن راکو از دیگر برنامه های اعضا و مربیان کانون در این مراسم بود که با استقبال گسترده خانواده ها همراه شد.

همچنین در این روز از طرف روابط عمومی کانون بیش از 500 بروشور معرفی فعالیت های کانون بین خانواده ها تقسیم شد. شهرداری بوشهر نیز 500 کودک حاضر در مراسم  بادبادک و پازل هدیه داد.

در پایان این مراسم کودکان بوشهری بطور نمادین خواسته های خود را بر روی قایق های کاغذی نوشته و آن را در دریا رها کردند.


نوشته شده در تاريخ جمعه پانزدهم مهر 1390 توسط مدنی پور

جشن روز جهانی کودک در بوشهر

جشن روز جهانی کودک

«برنامه ای برای کودکان بوشهری»

  

   مربیان و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر همزمان با روز جهانی کودک برنامه های متنوعی را تدارک دیده اند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر روز جهانی کودک امسال شاهد مشارکت کانون و چند دستگاه مختلف برای ایجاد یک روز فراموش نشدنی در ذهن کودکان و نوجوانان بوشهری خواهیم بود.

زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ضمن تبریک روز جهانی کودک به تمامی کودکان هم استانی گفت: کانون پرورش فکری استان بوشهر با مشارکت موسسه فرهنگی ورزشی شهرداری بوشهر و اداره بهزیستی این شهر به صورت مشترک به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

وی ضمن دعوت از خانواده های بوشهری برای حضور در این برنامه افزود: شنبه 16 مهرماه  راس ساعت 30/15 برنامه های متنوعی در پارک شورا برگزار خواهد شد.

امیر پور برگزاری نمایش عروسکی « راه خونه ی فرشته ها» به همراه مسابقات متنوع فرهنگی و سرود های شاد کودکانه و برپایی کارگاه های بازی ویژه «پدران و پسران» و «مادران و دختران»،کارگاه های نقاشی، کاردستی و ... به همراه جشن پرواز بادبادک ها را از جمله برنامه های این روز بر شمرد.

مدیر کانون بیان کرد: همچنین در این روز بیانیه ای از طرف کودکان بوشهری تهیه و در مراسم قرائت خواهد شد و به صورت طومار به امضا شرکت کنندگان خواهد رسید؛ در این بیانیه خواسته های کودکان و نوجوانان از والدین و مسوولین مطرح شده است.

در پایان این مراسم کودکان بوشهری خواسته های خود را بر روی قایق های کاغذی نوشته و به صورت نمادین آن را به دریا خواهند انداخت.

هر سال هم زمان با روز جهانی کودک برنامه های متنوعی از طرف کانون در سراسر کشور اجرا می شود.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه پانزدهم مهر 1390 توسط مدنی پور

موفقیت استان بوشهر در بخش های مختلف جشنواره بین المللی رضوی

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر:

موفقیت استان بوشهر در بخش های مختلف

جشنواره بین المللی رضوی

کودکان و نوجوانان عضو مرکز فرهنگی هنری اهرم به اتفاق مربی خود در بخش های مختلف جشنواره بین المللی رضوی به موفقیت دست یافتند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ؛ زکیه امیرپور مدیر کانون استان بوشهر که برای شرکت در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره نشریه دیواری امام رضا (ع) به شیراز سفر کرده بود، گفت: کودکان و نوجوانان عضو مرکز فرهنگی هنری اهرم به اتفاق مربی خود در بخش های مختلف جشنواره بین المللی رضوی به موفقیت دست یافتند.

وی افزود: اعضاء کانون اهرم در دومین جشنواره سراسری نشریه نگاری امام رضا (ع) با میزبانی استان فارس از بین یک‌هزار و 703 گروه نشریه‌نگاری در بین 8 گروه برگزیده موفق به کسب مقام چهارم کشوری شد . 

امیر پور بیان داشت:  جشنواره نشریه‌نگاری فرهنگ رضوی امسال برای دومین سال به میزبانی استان فارس با شرکت کودکان و نوجوانان از سراسر کشور برگزار شد که در این جشنوراه حدود 8 هزار نفر از نوجوانان و جوانان عاشقان امام رضا (ع) به نشریه‌نگاری پرداختند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر گفت: در بین کلیه آثار ارسالی به این جشنواره شش نشریه به عنوان برگزیده انتخاب شدند که طبق رده‌بندی گروهی، مرکز 25 تهران، مرکز 23 تهران، مرکز ملایر همدان، مرکز اهرم بوشهر، مرکز 23 تهران و مرکز اندیشه تهران در رشته نشریه کاغذی به ترتیب مقام‌های نخست تا ششم را کسب کردند.

وی ضمن تقدیر از تلاش اعضا و مربیان مرکز اهرم در معرفی این گروه موفق تصریح کرد:  فاطمه پورشمس ، رقیه حبشی ، شکیلا پویان به عنوان اعضاء برگزیده در گروه سنی «هـ» با طراحی و اجرای نشریه ای با نام: « زائر کوی رضا» زیر نظر زهرا میرزایی خواه به عنوان مربی راهنما به این موفقیت رسیدند.

علاوه بر این زهرا میرزایی خواه، مربی مسئول مرکز اهرم در مسابقه کشوری «یک تصویر از یک حدیث رضوی» که به میزبانی استان قم برگزار گردید، موفق به کسب مقام برگزیده کشوری شد که طی مراسمی در روز میلاد کریمه اهل بیت (س) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از وی و سایر برگزیدگان تقدیر شد.

در ضمن 3 نفر  از اعضاء کودک کانون اهرم نیز در مسابقه کتابخوانی الکترونیک به موفقیت رسیدند. در مسابقه کتابخوانی کتاب « خوشبوتر از گلاب » اعضا کانون موفق به کسب مقام برگزیده کشوری شده اند که قرار است جوایز آنها از سوی دبیرخانه جشنواره در تهران به آدرس آنها ارسال گردد.

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم مهر 1390 توسط مدنی پور

مربیان قصه گوی کانون میهمان کودکان و نوجوانان شهر کاکی شدند

مربیان قصه گوی کانون

 میهمان کودکان و نوجوانان شهر کاکی شدند

   روز گذشته با برگزاری چهاردهمین جشنواره قصه گویی در حوزه 2 استان بوشهر به میزبانی شهر کاکی، راه یافتگان نهایی به جشنواره استانی قصه گویی مشخص شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ادامه برگزاری مراحل مقدماتی چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی، این بار مربیان قصه گو از شهرهای؛ بوشهر، خورموج، دیر، کنگان، جم و بردخون میهمان کودکان و نوجوانان و مسوولان محلی شهر کاکی بودند.

زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در مراسم افتتاحیه این جشنواره یکی از شیوه های آموزش غیر مستقیم به کودکان و نوجوانان را قصه گویی دانست و افزود: کودک با شنیدن قصه ها آزادانه و به دور از اجبار، دلزدگی و خستگی در فضایی صمیمی و پر نشاط در فرایند آموزشی شرکت می کند. به همین دلیل با توجه به تاثیر قصه روی مخاطب، انتخاب درست قصه اهمیت دارد.

وی ضمن تاکید بر انتخاب قصه های بومی و محلی با رنگ و بوی اسلامی گفت: یکی از راه های مانوس کردن کودکان و نوجوانان با داستان های مذهبی بازگو کردن آن به صورت قصه با بهره گیری از گویش های بومی و محلی است.

مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر حرکت در جهت شیوه نامه قصه گویی ابلاغ شده را مهم دانست و افزود: پرداختن به موضوعات مربوط به دفاع مقدس و معرفی شخصیت بانوان بزرگی همچون: « حضرت فاطمه (س)، حضرت خدیجه (س)، حضرت مریم (س)، حضرت هاجر (س) و ... » که در فراخوان این جشنواره نیز پیشنهاد شده است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بر اساس این گزارش در حوزه 2 چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی، 13 نفر در بخش مربیان و 5 نفر در بخش آزاد به رقابت پرداختند که در پایان و در بخش مربیان کانون نرگس رومینا از مرکز شماره 1 بوشهر با قصه «هروله» ، فاطمه اسماعیلی از مرکز خورموج با قصه «غذایی که بوی بهشت می داد» ، فرزانه بوشهری از مرکز شماره 2 بوشهر با قصه « انارهای آسمانی» و مهری دشتدار از مرکز شماره 2 بوشهر با قصه « رائر شهید » به ترتیب ضمن کسب مقام اول تا چهارم به مرحله استانی راه یافتند. در بخش آزاد نیز طوبی شیرکانی از خورموج با قصه «کرم هفت واد» به مرحله استانی راه یافت.

مرحله استانی چهاردهمین جشنواره قصه گویی 24 مهر ماه در سینما کانون بوشهر برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم مهر 1390 توسط مدنی پور

شهردار برازجان: برازجان، شهر دوستدار کودکان

شهردار برازجان:

 برازجان، شهر دوستدار کودکان

 

شهردار برازجان در حاشیه برگزاری مرحله نخست چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی مربیان کانون در این شهر، برازجان را شهر دوستدار کودکان نامید.

مهندس کریم حسین آبادی در مصاحبه با روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ضمن حمایت از برگزاری چنین جشنواره‌هایی در سطح شهر برازجان، تقویت شهرستان‌ها را باعث پیشرفت استان دانست.

شهردار برازجان رویکرد اکثر فعالیت‌های شهرداری این شهر را رویکردی فرهنگی دانست و گفت: شهرداری برازجان به همه امور، حتی عمرانی نیز نگاهی فرهنگی دارد.

وی ارتباط مجموعه شهرداری و شورای اسلامی این شهر با کانون و سایر مراکز فرهنگی را رو به توسعه دانست و بیان داشت: ما بر این باوریم که رشد و توسعه هر شهری در گروه توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و انسانی آن شهر دارد، بر همین اساس شهرداری و دوستانمان در شورای شهر با تمام نهاد‌هایی که در توسعه این زیرساخت‌ها فعالیت دارند، همکاری می کند.

شهردار برازجان، این شهر را دوستدار کودکان نامید و افزود: شهرداری برازجان با توجه ویژه‌ای که به این قشر از جامعه دارد، از ابتدای سال تاکنون در بحث توسعه فضاهای تفریحی برای کودکان در ۳۰ پارک و فضای سبز شهری تجهیزات بازی دایر کرده است.

حسین آبادی یکی از کارگروه‌های فعال شهرداری و شورای شهر برازجان را کارگروه فرهنگی دانست و بیان کرد: اکثر برنامه‌های فرهنگی شهرداری توسط هنرمندان عضو این کارگروه پیشنهاد و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی ضمن دعوت از هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگی شهرستان برای عضویت در این کارگروه گفت: امیدواریم در آینده نزدیک از هر محله و هر خانه عضوی در این کارگروه داشته باشیم.

شهردار برازجان توسعه فعالیت‌های فرهنگی در محلات مختلف و آموزش حقوق متقابل مدیریت شهری و شهروندی را از اهداف دیگر شهرداری دانست و افزود: فرایند تصمیم گیری شهری زمانی موجب منافع همگانی و مدیریت شهری خواهد شد که شهروندان مشارکت بیشتری در تصمیم گیری از خود نشان دهند.

ایشان حمایت از نویسندگان بومی شهرستان را از دیگر رویکردهای فرهنگی شهرداری دانست و گفت: شهرداری برازجان با خرید آثار فاخر نویسندگان بومی و معرفی و تقدیر از آنان و همچنین برپایی کانکس‌های عرضه کتاب و مجلات در سطح پارک‌ها گام کوچکی در جهت توسعه فرهنگی شهر برداشته است.

حسین آبادی شهر برازجان را دارای ۳۲ پارک و ۳۳ فضای سبز دانست و یادآور شد: از ابتدای سال تا کنون با خرید ۱۳۰ قطعه وسایل بازی و ورزشی ۱۳ پارک تجهیز شده است که در آینده نزدیک به می‌زهای پینگ پنگ و نیمکت‌های شکیل نیز تجهیز خواهند شد.

وی در پایان برگزاری همایش روز کودک آتش نشان، همایش دوچرخه سواری، جشن بادبادک‌ها و... را از برنامه‌های فرهنگی ۶ ماه گذشته شهرداری دانست و از مشارکت کانون و شهرداری در برگزاری ویژه برنامه‌های روز جهانی کودک خبر داد.

مرحله نخست چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی مربیان مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر، شامگاه ۹ مهر ماه با معرفی برگزیدگان خود در برازجان به کار خود پایان داد.

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم مهر 1390 توسط مدنی پور

آغاز جشنواره قصه گویی مناطق شمالی استان در برازجان

 آغاز رقابت‌های منطقه‌ای

 چهاردهیمن جشنواره استانی قصه گویی مربیان استان بوشهر

  شنبه ۹ مهر ماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر نخستین مرحله چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی مربیان مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر به میزبانی کانون برازجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در بخش مربیان این جشنواره، ۱۵ مربی از شهرهای مختلف برازجان، دیلم، گناوه، اهرم، وحدتیه و دالکی و در بخش آزاد ۵ قصه گو از شهرهای برازجان، دیلم و ریگ با یکدیگر به رقابت پرداختند.

زکیه امیر‌پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در مراسم افتتاحیه جشنواره ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: قصه گویی به عنوان یک ابزار تربیتی بسیار قوی نقش مهمی در شکل گیری شخصیت کودک دارد.

مدیر کانون استان بوشهر فعالیت‌های انجام شده در حوزه قصه گویی را ناچیز دانست و افزود: عرصه قصه گویی دارای ظرفیت‌های فراوانی است که جا دارد کار بیشتری در این زمینه انجام شود.

امیر‌پور یکی از اهداف مهم برگزاری این جشنواره به صورت منطقه‌ای را تمرکز زدایی و بهره‌مندی کودکان و نوجوان سایر شهرستان‌های استان از این برنامه دانست و تصریح کرد: امروز حوزه ۱ این جشنواره با شرکت مربیان شهرهای شمالی استان به میزبانی مرکز برازجان در حال برگزاری است و به یاری خداوند متعال حوزه ۲ جشنواره نیز با شرکت شهرهای مرکزی و جنوبی استان به میزبانی مرکز کاکی در روز ۱۱ مهر ماه برگزار خواهد شد. همچنین برگزیدگان این جشنواره‌ها در روز ۲۴ مهر ماه در جشنواره استانی قصه گویی که در بوشهر برگزار خواهد شد، با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

وی در پایان ضمن بیان فرازهایی ازسوره مبارکه قصص رعایت ساده گویی را یکی از ویژگی‌های مهم در قصه گویی دانست و بیان داشت: بیان قصه به زبان ساده و قابل درک نقش بسیار مهمی در پرورش و شکل گیری شخصیت کودک و آمادگی وی برای مقابله با مشکلات دارد. کودکان در قصه‌ها با ارزش‌های مهم اخلاقی مثل؛ مهرورزی و نوع دوستی، گذشت، ایثار، شجاعت و... آشنا می‌شوند.

بخشعلی دهقائدی معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان دشتستان نیز ضمن استقبال از برگزاری این جشنواره در برازجان، خواستار تداوم برنامه‌های فرهنگی در سطح این شهرستان شد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت کار فرهنگی در جامعه گفت: امروزه فرهنگ با گستره نفوذ خود در جامعه جای همه فنون را گرفته است. که قصه گویی جایگاه ویژه‌ای در این وادی دارد.

ایشان استفاده از مضامین قرآنی در جشنواره را یک قوت دانست و افزود: جا دارد علاوه بر این مضامین غنی به موضوعات مهم تاریخ اسلام، نهضت عاشورا و دفاع مقدس نیز بیش از این پرداختنه شود.

در ادامه این مراسم در دو نوبت صبح و بعد از ظهر ۲۰ قصه گو در دو بخش مربیان و آزاد برای کودکان و نوجوانان برازجانی قصه گفتند.

بر اساس این گزارش در پایان از بخش مربیان کانون زهرا میرزایی خواه از مرکز اهرم با قصه «نخودک تنبل»، قمر غلامیان از مرکز دیلم با قصه «صندوقچه» و خدیجه لشکری از مرکز گناوه با قصه «شوق و شور و شادی» به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم به مرحله استانی راه یافتند.

در بخش آزاد نیز از مرکز برازجان ژاله بحرینی با قصه « نجارک» و ساناز سوزنده با قصه «پسران تشمال» به عنوان نفرات اول و دوم به مرحله استانی راه یافتند.

چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی 24 مهر ماه در شهر بوشهر برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم مهر 1390 توسط مدنی پور

صبح شعر « سنگر و آغاز یک پرواز » در بوشهر

با حضور ده ها شاعر کودک و نوجوان برگزار شد:

 صبح شعر « سنگر و آغاز یک پرواز » در بوشهر

  پیش از ظهر امروز سه شنبه ۵ مهر ماه در سالروز شکست حصر آبادان با حضور ده‌ها کودک و نوجوان عضو مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر همایش صبح شعری تحت عنوان: «سنگر و آغاز یک پرواز» در بوشهر برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ابتدای این مراسم زهرا عرفان مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و ادای احترام به مقام شامخ شهدا و امام امت گفت: دفاع مقدس نشانی از پایداری و استقامت زنان و مردان سلحشور ایران اسلامی است که با از خود گذشتگی و نثار جان خویش باعث شدند تا ما امروز شاهدِ آرامش، امنیت و پیشرفت کشور باشیم.

مشاور استاندار بوشهر افزود: سیادت و حفاظت از حریم اسلامی را کسانی پی گرفتند که تا دیروز دانش آموزان و نوجوانانی بودند و پس از آن دختران، زنان و مردان بزرگی شدند که آموختند در سایه دین مبین اسلام و سیره نبوی چگونه اندیشیدن و عمل کردن به آن را، این آغازی برای پرواز‌های معنوی شد.

وی بیان داشت: اسم زیبایی که برای این همایش صبح شعر انتخاب گردیده، تحت عنوان «سنگر و آغاز یک پرواز» نشانی از خوبی‌ها و معنویاتی است که در وجود انسان‌های هوشیار، آگاه و بیدار نهفته و در عمل رزمندگان اسلام آنرا عرضه داشتند.

زهرا عرفان ضمن اشاره به موج بیداری اسلامی در کشورهای منطقه گفت: ما امروز در کشور‌های جهان شاهد بیداری اسلامی و گرایش نوجوانان و جوانان این کشور‌ها به سوی تعالیم اسلامی هستیم. چه خوب عمل می‌کنند آن دختران و زنانی که الگوی خود را از زنان و دختران مسلمان ایرانی گرفتند، در صحنه‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند و اعلام می‌دارند که می‌خواهند در پرتو تعالیم اسلامی زندگی کنند.

ایشان در پایان ضمن تشکر از مدیر و مربیان کانون گفت: کانون جایی است که تلاش می‌کنند نو باندیشند و نو عمل کنند که همین امر باعث می‌شود همواره شاهد پیگیری و اجرای برنامه‌های خوبی باشیم.

 مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و خیر مقدم به میهمانان در خصوص برنامه‌های هفته دفاع مقدس در مراکز کانون بیان داشت: هر سال هم زمان با آغاز این هفته برنامه‌های متنوعی در سطح مراکز فرهنگی هنری استان اجراء می‌شود. امسال نیز برنامه‌های متنوعی اجرا شد که این مراسم نیز جزئی از این برنامه هاست که با هدف گرامی داشت این هفته و ارج گذاری به رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگان اسلام و پرورش استعدادهای اعضا در جهت حفظ آثار دفاع مقدس برگزار شده است.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت شعر و داستان را دارای ویژگی‌هایی دانست و افزود: در این فعالیت‌ها بر خلاف سایر فعالیت‌ها تنها با عشق و علاقه می‌توان کار کرد. امروز نیز شما با عشق و علاقه به رزمندگان اسلام آمدید تا اشعار خود را بیان کنید.

امیر‌پور در ادامه خواستار توجه بیشتر نسل جدید به شهدا شده و بیان داشت: زندگی، منش و اخلاق شهدا دارای درس‌های فراوانی است که شاید در هیچ مدرسه‌ای نتوان یافت، شما نیز با مطالعه زندگینامه این بزرگواران به توصیه‌های آنان عمل کنید.

وی در پایان از قول یکی از مسوولین دوران دفاع مقدس داستانی از عشق و علاقه یک کودک به رزمندگان اسلام و تقدیم تمام پس انداز خود به جبهه را بیان کرد و گفت: کودکان و نوجوانان امروز نیز چیزی از کودکان و نوجوانان آن روز کم نداشته، در جبهه تهاجم فرهنگی با استکبار مبارزه می‌کنند.

در ادامه این مراسم ده‌ها کودک و نوجوان عضو مرکز آفرینش‌های ادبی کانون به اتفاق مربیان خود، قطعات ادبی و اشعار زیبای خود را در قالب‌های کلاسیک و سپید با موضوع دفاع مقدس قرائت کردند.

سپس اعضا کودک و نوجوان مرکز فرهنگی هنری خورموج دو سرود زیبا با عنوان: شهادت و موزه جنگ را اجرا کردند.

در پایان این مراسم از طرف کانون از کلیه شرکت کنندگان در مراسم تقدیر به عمل آمد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم مهر 1390 توسط مدنی پور

دیدار اعضا کانون با مادر شهیده رقیه حیاتی در بوشهر

 دیدار اعضا کانون با مادر شهیده رقیه حیاتی در بوشهر

 اعضا کودک و نوجوان مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با حضور در منزل شهیده رقیه حیاتی از مادر آن بزرگوار تجلیل کردند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر اعضا مرکز آفرینش‌های ادبی به همراه مدیر و مربیان کانون و به اتفاق مدیر کل امور بانوان استانداری بوشهر در ششمین روز از هفته دفاع مقدس ضمن حضور در منزل شهیده دانش آموز رقیه حیاتی با اهدا گل و هدیه از مادر ایشان تجلیل کردند.

در این دیدار زکیه امیر‌پور مدیر کانون استان گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، خانواده‌های شهدا به ملت ایران آبرو و حیثیت بخشیدند و بدون تردید تجلیل از خانواده آنان تجلیل از اسلام و قرآن است.

زهرا عرفان مدیر کل امور بانوان استانداری بوشهر نیز با تجلیل از مادر شهیده و قدردانی از ایثارگری‌های این خانواده در دوران دفاع مقدس طی سخنانی گفت: تداوم و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ثمره‌ مجاهدت‌ها و از خودگذشتگی شهیدان است.

مادر شهیده رقیه حیاتی نیز ضمن تشکر از حضور کودکان و نوجوانان عضو کانون در منزل ایشان آنان را یادآور فرزند شهید خود دانست و گفت: احترام به پدر و مادر، نماز اول وقت و رعایت حجاب از خصوصیات فرزند شهیدم بود که به شما عزیزان نیز توصیه می‌کنم به عنوان فرزندان خودم راه او را ادامه دهید.

شهیده رقیه حیاتی در سال ۱۳۶۴ در سن ۸ سالگی بر اثر حمله هوایی رژیم صدام و اصابت موشک به منزل ایشان به شهادت رسید و به عنوان نخستین دختر بچه شهید این شهر لقب گرفت.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه سوم مهر 1390 توسط مدنی پور

استقبال گسترده کودکان و نوجوانان بوشهری از جشنواره رضوی

مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر:

استقبال گسترده کودکان و نوجوانان بوشهری از جشنواره رضوی 

  زکیه امیر‌پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از حضور گسترده کودکان و نوجوانان این استان در جشنواره سراسری رضوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کانون وی با بیان این مطلب افزود: تاکنون بیش از ۳۰۰ کودک و نوجوان عضو مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر در بخش‌های مختلف جشنواره سراسری رضوی شرکت کردند که از این تعداد ۲۶۰ اثر موفق به راه یابی به بخش کشوری جشنواره شدند.

امیر‌پور بیان کرد: در ۲ بخش مختلف ادبی «نامه‌ای به امام رضا (ع)» ۴۸ کودک و نوجوان و ۳ مربی و در بخش «ادبیات کودک و نوجوان رضوی-شهرکرد» ۱۷ عضو مرکز آفرینش‌های ادبی استان شرکت کردند.

مدیر کانون استان بوشهر افزود: در ۴ بخش فرهنگی نیز شرکت کننده داشتیم که بر این اساس در بخش «نشریه دیواری رضوی» جمعاً ۲۶ عضو، در بخش «قصه گویی» ۶ عضو، در بخش «پژوهش» یک نفر به صورت آزاد و ۹ عضو و در بخش «کتابسازی» نیز ۴۰ کودک و نوجوان شرکت کردند که در مجموع ۸۱ نفر در بخش‌های مختلف فرهنگی شرکت کردند.

وی تصریح کرد: در بخش هنری کانون نیز استقبال بسیار خوبی از این جشنواره شد. در جشنواره موضوعی «یک تصویر از یک حدیث رضوی» جمعاً بالغ بر ۷۶ شرکت کننده داشتیم که از این تعداد ۷۰ عضو کودک و نوجوان و ۶ مربی هنری و فرهنگی شرکت کردند.

همچنین در بخش هنری جشنواره «نام‌ها و نشانه‌های رضوی در ایران و جهان» نیز بالغ بر ۳۵ نفر شرکت کردند که از این تعداد یک نفر مربی فرهنگی و بقیه اعضا کانون بودند.

زکیه امیر‌پور در پایان با بیان موفقیت یکی از مربیان کانون در جشنواره «یک تصویر از یک حدیث رضوی» افزود: از بین ۲۰۰۰ شرکت کننده از سراسر کشور در این جشنواره، زهرا میرزایی خواه مربی فرهنگی مرکز اهرم به عنوان یکی از ۷ مربی برگزیده کشوری معرفی گردید که قرار است در روز ۷ مهر ماه هم زمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) در شهر مقدس قم از ایشان تقدیر شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در حال حاضر دارای بیش از ۹۰۰۰ عضو کودک و نوجوان و ۱۸ کتابخانه ثابت، پستی و سیار روستایی است.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم شهریور 1390 توسط مدنی پور

برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم لوازم التحریر در کانون بوشهر

 برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم لوازم التحریر در کانون بوشهر

  سه شنبه ۳۰ شهریور ماه به همت واحد فروش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نمایشگاه عرضه مستقیم لوازم التحریر در محل سینما کانون این شهر برپا شد.

 به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این نمایشگاه که تا ۱۰ روز دیگر ادامه خواهد داشت، انواع لوازم التحریر، کیف مدرسه، دفترچه و... به همراه جدید‌ترین سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های فکری ارائه شده است.

عبدالکریم فولادی مسوول فروش کانون گفت: به منظور رفاه حال همشهری‌های محترم سعی کردیم بیشتر لوازم التحریر مورد نیاز دانش آموزان را عرضه نماییم.

وی افزود قیمت‌های این نمایشگاه زیر قیمت بازار بوده و حتی برخی از کالا‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد تخفیف نیز خواهند داشت.

فولادی ضمن دعوت از خانواده‌های بوشهری افزود: این نمایشگاه از ۳۰ شهریور ماه تا ۸ مهر ماه در محل گالری سینما تئا‌تر کانون واقع در میدان قدس هر روز صبح از ساعت ۹ تا ۱۲ و عصر از ساعت ۱۶ تا ۲۲ پذیرای مراجعه کنندگان محترم خواهد بود.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم شهریور 1390 توسط مدنی پور

انتشار شیوه نامه جشنواره پویانمایی موج

 شیوه نامه دومین جشنواره استانی پویانمایی موج منتشر شد

  هم زمان با انتشار شیوه نامه دومین جشنواره استانی پویانمایی موج روند اجرایی این جشنواره رسما آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، در دومین جشنواره استانی پویانمایی موج علاوه بر اعضا و مربیان مراکز فرهنگی هنری سراسر استان، سایر علاقمندان به این هنر نیز می‌توانند در بخش آزاد شرکت کنند.

به گفته زکیه امیر‌پور مدیر کانون استان بوشهر، کلیه علاقمندان به هنر پویانمایی می‌توانند بدون محدویت سنی به صورت فردی و گروهی در این جشنواره شرکت نمایند.

امیرپور گروه سنی اعضا کانون را نیز شامل ۲ گروه دانست و افزود: اعضا کانون در دو گروه ۶ تا ۱۰ سال و ۱۱ تا ۱۷ سال به همراه بخش آزاد جشنواره می‌توانند حداکثر تا پایان آذر ماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

مدیر کانون استان بوشهر در خصوص دستگاه‌های همکار در این جشنواره نیز بیان کرد: در جشنواره امسال علاوه بر موسسه مطالعات و پژوهش خورشید مهرگان لیان بوشهر، ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر و معاونت حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر با نگاهی فرهنگی مشارکت فعال خواهند داشت.

محمد علی یزدان‌شناس کار‌شناس هنری کانون استان نیز در تشریح شیوه نامه این جشنواره گفت: هنرمندان علاقمند می‌بایست آثار خود را حداقل به مدت ۳۰ ثانیه با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی‌های جشنواره به صورت دیتا و جداگانه ارائه نمایند.

کار‌شناس هنری کانون استفاده از افکت و ترانزیشن را باعث افت کیفیت اثر دانسته، خواستار رعایت سادگی و نگاه خلاقانه هنرمندان به تکنیک‌های مورد نظر شد.

بر همین اساس شرکت کنندگان در جشنواره می‌توانند با موضوعات مختلف: «قهرمان یا پهلوان – ۳، ۲، ۱– توپ رنگین کمان - تاب تاب عباسی – آن بالا، این پایین – دل خوش سیری چند؟ - برای من خورشید بخر – از حرف تا کلمه – من یک خبر هستم - تیک، تاک، عقربه - یک تصویر، یک نیاز - رنگ مرا عوض کن – تنها آرزوی گنجشک - از کجا شروع کنم – سووووت! - ایست، من اینجا هستم – دردِ سر یا دردسر – خط کش - اگر من پاک کن بودم - ب. آ. بابا – راضی و ناراضی – تو نیکی می‌کن و... – روزهای تعطیل – وقتی من مادر باشم – زنگ در خانه – صبح بخیر پرنده» آثار خود را ارسال نمایند.

زمان برگزاری مراسم اختتامیه و اعلام برگزیدگان جشنواره دهه مبارکه فجر اعلام شده است.

لطفا برای دریافت شیوه نامه جشنواره پویانمایی کلیک کنید


نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم شهریور 1390 توسط مدنی پور

نقد و بررسی آثار هنرمند خورموجی

 نخستین جلسه نقد و بررسی

 آثار هنرمند خورموجی در کانون برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی کانون استان بوشهر، اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری خورموج پیش از ظهر یکشنبه برای نخستین بار گزیده‌ای از آثار نقاشی زینب جعفری از هنرمندان فعال شهرستان دشتی را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

 در این برنامه 10 اثر به سبک سیاه قلم از خانم جعفری و 20 اثر نقاشی اعضا فعال آفرینش‌های هنری کانون به نمایش در‌آمد.

 مرضیه متین مربی مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خورموج در تشریح اهداف برگزاری این مراسم گفت: آشنایی کودکان با سبک‌های مختلف هنری هنرمندان شهرستان و شیوه صحیح نقد و بررسی آثار هنری از اهداف اصلی این برنامه بود.

 وی افزود: یکی از دستاوردهای مهم نقد و بررسی بی‌طرف و منصفانه آثار، ارتباط مستقیم هنرمند با مخاطب و تبادل نظر دو‌سویه در جهت ارتقا سطح کیفی کار و آشنایی اعضا کودک و نوجوان با نگاه تیز بین هنرمند خواهد بود.

 لیلا منصوری نژاد مربی هنری کانون خورموج نیز گفت:  در این برنامه علاوه بر نقد و بررسی آثار هنرمند به صورت کارگاهی موضوعاتی شامل: انتخاب تصاویر و ارتباط با موضوع، تکنیک‌های متنوع در نقاشی، میزان راهنمایی یا دخالت مستقیم مربی در اثر، نوشته در نقاشی و ...  مورد بحث و آموزش قرار گرفت.

منصوری نژاد یادآور شد: علاوه بر این، ۵ اثر نقاشی یک عضو ۹ ساله‌ی مرکز که با تکنیک هایی نظیر: خراش و حکاکی، آبرنگ، کلاژ و افشانگری خلق شده بود نیز مورد نقد و بررسی اعضا قرار گرفت.

زینب جعفری هنرمند نقاش خورموجی نیز ضمن توضیحاتی در خصوص تکنیک‌های بکار گرفته شده در آثار نقاشی خود؛ علاقه، پشتکار و نظم و انضباط در کار و نقاشی را لازمه کار هنرمند متعهد دانست.

وی ضمن تشویق اعضا برای حضور فعال در برنامه‌های کانون افزود: کلاس‌های کانون یکی از راه‌های مهم شناسایی استعدادهای هنری در سطح شهرستان است. 

اختتامیه‌ی این کارگاه، نمایش فیلمی با عنوان « یاد خدا » بود.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم شهریور 1390 توسط مدنی پور

3 کارمند نمونه کانون معرفی شدند

 معرفی کارمندان نمونه کانون استان بوشهر در سال 89

 

همه ساله با آغاز هفته دولت، طی جشنواره‌ای تحت عنوان جشنواره شهید رجایی کارمندان نمونه دستگاه‌های اجرایی معرفی و از آنان تقدیر می‌شود.

 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز همزمان با برگزاری جشنواره شهید رجایی در بوشهر کارمندان نمونه ستادی خود را معرفی کرد.

 زکیه امیر‌پور مدیر کانون استان بوشهر سه شنبه 8 شهریور ماه ضمن تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: با بررسی عملکرد کارکنان طی سال ۸۹ سه کارمند ضمن کسب امتیاز لازم به عنوان کارمندان نمونه کانون معرفی شدند. بر همین اساس آقای سید سعید مدنی‌پور کار‌شناس روابط عمومی و خانم‌ها مهرانگیز برزگر مسوول واحد صدور مجوز وارادات اسباب بازی و نوشین گفتار مسوول کارگزینی و خدمات اداری کانون استان به عنوان کارمندان فعال و نمونه معرفی شدند.

 مدیر کانون استان بوشهر در این خصوص افزود: تعداد بیشتری از کارمندان کانون شایسته تقدیر بودند که به دلیل محدویت نتوانستیم از آنان تقدیر کنیم که امیدواریم با پشتکار مضاعف خود طی سال آینده شاهد معرفی آنان باشیم.

وی این ارزیابی را شامل مربیان و کار‌شناسان بخش‌های فرهنگی، هنری و ادبی کانون ندانست و بیان داشت: این عزیزان هر سال هم زمان با روز معلم ارزیابی و انتخاب می‌شوند.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم شهریور 1390 توسط مدنی پور

نمایشگاهی در بندر دیر

 نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی هنری بمناسبت هفته دولت

 در بندر دیر

  هم زمان با پایان کلاس‌های تابستانی کانون در بندر دیر نمایشگاهی از فعالیت‌های کودکان و نوجوانان این شهر با عنوان: «نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی و هنری» برپا شد.

 به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر زهره ظفرمند مربی مسئول مرکز دیر در تشریح فعالیت‌های کانون در این شهر گفت: در کلاس‌های تابستانی کانون بیش ۲۰۰ کودک و نوجوان دیری شرکت کردند.

 وی افزود: کانون و تابستان دو کلمه‌ای هستند که با هم عجین شده‌اند. مثل تابستان و دریا - دریا و ماهی و مثل ماهی و جاشو، تابستان اوج کاری کانون است - بر عکس مدارس- از اردیبهشت ماه لحظه‌ها را می‌شماریم تا امتحانات بچه‌ها به پایان برسد و کانون دوباره سرشار از هیاهوی بچه‌ها شود و اشتیاق آن‌ها برای ثبت نام در کلاس‌ها انرژی ما را دو چندان کند. امسال نیز مثل هر سال با برگزاری کلاسهای قرآن - نقاشی - سفال - کاردستی - کارگاه شعر و داستان و زبان انگلیسی پذیرای بچه‌ها بودیم.

 ظفرمند بیان کرد: از اول تیرماه کلاس‌ها شروع شد و به مدت ۴۵ روز ادامه داشت. البته هر سال کلاس‌های ما دو ماه بود که امسال به مناسبت تقارن با ماه مبارک رمضان و گرمای شدید هوا به ۴۵ روز تقلیل یافت.

 مربی مسوول کانون دیر گفت: در کل ۷۱۶ نفر نیز عضو ثابت کانون این شهر می‌باشند که بیشتر این عزیزان نیز ما را فراموش نکرده و مرتب در مرکز حضور داشتند که با برنامه‌هایی مثل شعرخوانی - قصه گویی - نمایش فیلم - نمایش عروسکی - نمایش خلاق -روخوانی کتاب - معرفی کتاب - معرفی شخصیت - معرفی سرزمین - نشریه نگاری و.... در کل با برنامه‌های فرهنگی از آن‌ها پذیرایی می‌شد. در خلال کلاس‌ها مسابقات مختلفی اعم از مسابقات نقاشی - شعر - داستان- نشریه نگاری - تحقیق – کتاب سازی و کتابخوانی برگزار شد که اعضاء با راهنمایی مربیان در این مسابقات شرکت فعال داشتند.

 نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی و هنری اعضا کودک و نوجوان مرکز دیر بعد از مجتمع فرهنگی هنری ارشاد تا ۱۵ شهریور ماه پذیرای مراجعه کنندگان خواهد بود.

تصاویر این نمایشگاه را در ادامه مطلب ببینید ...

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم شهریور 1390 توسط مدنی پور

دیدار مسوولین از کانون دیلم

  معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر:

 فردای فرزندان این مرز و بوم با اندیشه‌های خلاق شکل می‌گیرد.

  محمد حسن شنبدی معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی هنری اعضا و مربیان مرکز دیلم اندیشه‌های خلاق مربیان کانون را باعث شکل گیری فردای فرزندان این مرز و بوم دانست.

  به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر محمد حسن شنبدی معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر که برای افتتاح پروژه‌های عمرانی هفته دولت به شهرستان دیلم سفر کرده بود به اتفاق امام جمعه، فرماندار و تنی چند از مسوولین دستگاه‌های اجرایی شهرستان ضمن دیدار با اعضا و مربیان کانون این شهر نمایشگاهی از دستاوردهای فرهنگی هنری کانون را افتتاح کرد.

  شنبدی کودکان و نوجوانان دیلمی را افرادی با استعداد و خلاق نامید و افزود: در صورت شکوفایی این استعداد‌ها آینده‌ای روشن و سرشار از موفقیت در این شهرستان دور از انتظار نیست.

  معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر در بازدید از آثار هنری اعضا کانون دیلم با وجود امکانات اندک آنان، این آثار را دارای ظرافت و هنرمندی دانست و بیان داشت: به زودی مرکز دیلم به دستگاه چرخ سفالگری و کوره تجهیز خواهد شد.

  حجت الاسلام سیدابوالحسن حسینی بوشهری امام جمعه دیلم نیز پس از بازدید از نمایشگاه، بخش نماز و جشن تکلیف اعضا کانون را لذت بخش دانسته  افزودند: بی‌گمان این حرکت‌ها و فعالیت‌ها در راستای کاهش معضل بی‌حجابی مهم و ارزنده خواهد بود.

ماشاله احمدی فرماندار دیلم نیز ضمن تایید کمبودهای موجود، از عزم فرمانداری برای رفع مشکلات کانون خبر داد و افزود: امسال اعتبارات قابل توجهی برای تامین کمبودهای مرکز در نظر گرفته شد.

در ابتدای این بازدید، مربیان کانون بصورت کلیپ تصویری فعالیت‌های یکسال گذشته خود را معرفی کردند.

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه ششم شهریور 1390 توسط مدنی پور

کلاس های قرآن به سبک جدید در کانون بوشهر

مدیر کانون استان بوشهر خبر داد:

 برپایی کلاس های حفظ قرآن مجید با سبک جدید در بوشهر

  هم زمان با آغاز ماه مبارک رمضان اعضا دختر مراکز فرهنگی هنری شماره 1 و 2 بوشهر تحت نظر حجت الاسلام محسن اسماعیلی با استفاده از سبک جدید، در کلاس حفظ قرآن کریم شرکت نمودند.

  به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ، زکیه امیر پور مدیر کانون استان ضمن بیان این مطلب افزود: از آغاز ماه مبارک رمضان طی دو کلاس بیش از 30 کودک و نوجوان علاقمند به حفظ و قرائت قرآن کریم تحت نظر یکی از روحانیون جوان و توانمند شهرستان برای نخستین بار کار حفظ قرآن با شیوه جدید را آغاز کردند.

  مدیر کانون استان بوشهر افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند: «هنگامی که قرآن در دست و دل نوجوانان و جوانان قرار گیرد، چشم انداز آینده، بسی روشن و امید بخش خواهد بود» بر همین اساس سعی کردیم این زمینه را در کانون ایجاد کنیم تا ضمن شناسایی اعضاء مستعد، معرفت اسلامي در ذهن آنان قوي‌تر و عميق‌تر گردد.

 حجت الاسلام اسماعیلی نیز در تشریح برنامه های تابستانی خود در کانون گفت: محوریت این فعالیت ها قرآنی است. در مرحله اول حفظ قرآن با شیوه آموزشی جدید، همراه با شماره آیات و در مرحله دوم پرداختن به تفسیر و مفاهیم قرآن می باشد.

  ایشان در خصوص سبک جدید حفظ قرآن نیز افزود: در این شیوه از اول به آخر و یا از آخر به اول آیات رمزگذاری می شود که در نتیجه بچه ها قادر خواهند بود ضمن قرائت سوره های قرآن از اول به آخر و یا از آخر به اول با ذکر شماره آیه هر سوره بلافاصله آنرا قرائت کنند.

  وی در خصوص نحوه اداره کلاس نیز گفت: چون رده سنی شرکت کننده در کلاس ها کودکان و نوجوانان می باشد، کلاس را بیشتر بصورت مشارکتی اداره می کنیم، حفظ قرآن همراه است با شعر خوانی، قصه گویی و نقاشی که بچه ها از این روش بسیار راضی هستند.

  حجت الاسلام اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که آیا فعالیت های دیگری نیز دارید یا خیر بیان داشت: بله، دو اثر در باب نویسندگی هست که یکی داستان با موضوعات حجاب و نهادینه کردن فرهنگ حجاب برای دختران و یکی هم مجموعه شعری است که با موضوعیت اصول دین و مخصوصاً خداشناسی است که آماده چاپ می باشد.

  شایان ذکر است، در طول ماه مبارک رمضان توسط حجت الاسلام اسماعیلی ضمن برپایی نماز جماعت جلسات روخوانی و ترجمه قرآن کریم با حضور کلیه کارکنان دفتر استان و مرکز شماره 1 بوشهر برگزار شد.

 

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوم شهریور 1390 توسط مدنی پور

کانون بوشهر تنها دستگاه فرهنگی در نمایشگاه هفته دولت

 حضور فعال کانون در نمایشگاه دستاوردهای دولت در بوشهر

همزمان با نخستین روز از هفته دولت نمایشگاهی از توانمندی و عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر روز چهارشنبه با حضور استاندار، معاونان و مدیران این استان در سالن آزادگان آموزش و پرورش بوشهر گشایش یافت.

 به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر و به نقل از مسوول کمیته نمایشگاهی دستاوردهای دولت در استان بوشهر، این نمایشگاه در فضایی به مساحت ۹۲۵ متر مربع در قالب ۳۵ غرفه عملکرد و توانمندی ۲۸ دستگاه اجرایی را در قالب‌های مختلف تبلیغاتی در معرض دید گذاشته است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز به عنوان تنها دستگاه فرهنگی حاضر در این نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۴۰ متر مربع فعالیت‌ها و دستاوردهای سال گذشته خود را در معرض دید عموم قرار داد.

 بر اساس این گزارش مهندس جهانبخش استاندار بوشهر در دیدار از غرفه کانون ضمن تشکر از تلاش مدیر و کارکنان کانون، فضای اختصاص یافته به کانون را مناسب دانست.

 زکیه امیر‌پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز در خصوص برنامه‌های کانون در این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه فعالیت‌های کانون در سه بخش فرهنگی، هنری و ادبی به همراه عملکرد واحد صدور مجوز واردات اسباب بازی طی سال ۸۹ به صورت متن و تصویر به نمایش درآمده است؛ علاوه بر این، آثار منتخبی از اعضا کانون در قالب‌های نقاشی، ادبی، سفال و کاردستی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

امیر‌پور افزود: بخش دیگری از فعالیت‌های کانون، بخش کارگاهی نمایشگاه می‌باشد که در این بخش برای نخستین بار کارگاه کاردستی و کاغذ و تا (اوریگامی) برپا شده است.

مدیر کانون استان بوشهر یکی از بخش‌های پر مخاطب غرفه کانون را بخش عروسک‌های نمایشی دانست و گفت: در این بخش عروسک‌های نمایش از خاک تا خورشید که سال گذشته در جشنواره استانی و منطقه‌ای اجرای خوبی داشت به نمایش درآمده است.

وی در پایان تصریح کرد: علاوه بر این، بیش از ۱۰۰۰ بروشور معرفی فعالیت‌های کانون تا روز آخر نمایشگاه یعنی ۸ شهریور ما در اختیار بازدید کنندگان قرار خواهد گرفت.

 کانون پرورش فکری استان بوشهر در حال حاضر در ۱۸ مرکز فرهنگی هنری خود دارای ۹۵۵۸ عضو کودک و نوجوان می‌باشد که با راه اندازی مراکز عسلویه و شبانکاره طی سال جاری این تعداد افزایش خواهد یافت.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم مرداد 1390 توسط مدنی پور

عصر شعر «سجده ی آفتاب» در بندر دیر

عصر شعر «سجده ی آفتاب»

 به مناسبت سالروز شهادت امام علی (ع) در بندر دیر

این صدای علی است که با فرق شکافته، سر بر سجده گذاشته و فریاد رستگاری سر می‌دهد. او که تا آخرین لحظه حیات نیز از دایره ی عدل و انصاف بیرون نرفت و به فرزندانش سفارش کرد که قاتلش را فقط با یک ضربه قصاص کنند.

  سجده آفتاب، عنوان مراسم عصر شعری است که اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری بندر دیر استان بوشهر در آستانه سالروز شهادت حضرت علی (ع) برگزار کردند.

  به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این مراسم ادبی بیش از ۳۰ کودک و نوجوان عضو مرکز آفرینشهای ادبی کانون بندر دیر دلنوشته‌های خود را در سوگ خورشید عدالت و در عصر شعر سجده ی آفتاب قرائت کردند.

زهره ظفرمند مربی مسئول مرکز دیر ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت نخستین پیشوای شیعیان جهان در تشریح اهداف برگزاری این مراسم گفت: حضرت علی (ع) دارای ویژه گی‌ها و صفات فراوانی است که با هدف آشنایی بیش از پیش اعضا با این فضایل از آنان خواسته شد هر کدام با کلام زیبای خود این خصوصیات را بیان کنند. امید که ماهم بتوانیم از رهروان راستین آن حضرت باشیم.

وی افزود: در این برنامه اعضا کانون گوشه‌هایی از فضایل آن حضرت را بازگو کردند، یکی از اعضا نیز قصه زیبایی از زندگانی آن بزرگوار بیان کرد.

در پایان این مراسم نماز مغرب و عشاء به صورت جماعت برگزار شد، سپس اعضا کانون با طعام مختصری روزه خود را افطار کردند.

 

  بقیه تصاویر را در ادامه مطلب ملاحظه کنید ...ادامه مطلب
.: Weblog Themes By Farsstar :.


تمامي حقوق اين وبلاگ محفوظ است | طراحي : فارس استار
قالب وبلاگقالب وبلاگ

ابزار هدايت به بالاي صفحه