قالب وبلاگ قالب وبلاگ
پلیسوک

پلیسوک
 
روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر

پليسوک

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند

با حضور جمع کثیری از مدیران و کارشناسان استان های جنوبی کشور

 برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند

    با حضور معاون فرهنگی کانون ، مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر و مدیران، کارشناسان و مربیان کانون های پرورش فکری استان های ؛ خوزستان، فارس، هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری و بوشهر؛ برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، شامگاه پنجشنبه 26 آبان ماه ، طی 2 روز رقابت 27 قصه گوی برگزیده از 6 استان جنوبی کشور، در آیین ویژه ای 6 برگزیده راه یافته به مرحله بین المللی قصه گویی معرفی و از آنان تقدیر شد.

بر اساس رای هیئت داوران جشنواره، از بخش مربیان فرهنگی،  آسیه رحمتی با قصه «رزمنده ای با تیر و کمان» از استان خوزستان، محمد جواد علیمردانی با قصه «رفیقِ نارفیق» از استان فارس و نرگس رومینا با قصه «هروله» از استان بوشهر به ترتیب ضمن کسب مقام اول تا سوم این جشنواره به مرحله بین المللی قصه گویی راه یافتند.

همچنین در بخش برگزیدگان پیشین،  بُسعاد طُبیشی با قصه «هدیه فرشته» از استان خوزستان و در بخش برگزیده مربیان ادبی و هنری،  بهار ملک پور با قصه «کلوچه خدا» از استان چهار محال و بختیاری و در بخش آزاد معصومه بزاز جزایری با قصه «هدیه خوبان» از استان هرمزگان موفق شدند به مرحله بین المللی راه یابند.

همچنین هیئت داوران جشنواره خانم آناهیتا یزدان شناس از استان بوشهر را به عنوان خردسال ترین قصه گوی جشنواره شایسته تقدیر دانست.

در آیین اختتامیه این جشنواره که در سینما کانون بوشهر برگزار شد، محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور ضمن تشکر از میزبانی کانون استان بوشهر و همکاری استانداری و صدا و سیمای این استان در برگزاری و معاصر سازی این رویداد فرهنگی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون طی برگزاری بیش از 33 جشنواره مختلف قصه گویی در 31 استان کشور، بیش از 1550 نفر متقاضی قصه گویی شدند که از این تعداد 1040 نفر به قصه گویی پرداختند که از مجموع این تعداد حدود 150 نفر موفق به راه یابی به مرحله منطقه ای شدند. بر همین اساس 68 درصد متقاضیان قصه گفتند، 15 درصد نیز به مرحله منطقه ای راه یافتند.

وی مجموع متقاضیان منطقه 3  را 27 درصد از کل کشور دانست و بیان داشت: از مجموع 27 درصد از کل کشور که در این منطقه حضور داشتند، 18 درصد، یعنی 27 نفر موفق به راه یابی به این جشنواره شدند که با این تعداد، به اعتقاد من از نظر کمی دارای مشارکت بسیار خوبی هستیم، اما از نظر کیفی نیازمند کار بیشتری در این مناطق هستیم که برگزاری کارگاه های مختلف قصه گویی در کیفیت بخشی به این فعالیت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

معاون فرهنگی کانون، یکی از توفیقات برگزاری 15 جشنواره کشوری را تربیت بیش از 2000 قصه گو در کانون دانست و افزود: امروز ما شاهد حضور بیش از 2000 قصه گو در سراسر مراکز فرهنگی هنری کشور هستیم که از این واسطه مهم تربیتی برای انتقال مفهوم های آموزشی، تاریخی، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی و ... بهره می گیرند.

نصرالله شفیعی مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر نیز ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جشنواره در بوشهر، از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در صدد احیای قصه گویی در جامعه می باشد، تشکر کرد.

شفیعی قصه گویی را نهفته در سرشت انسانها دانست و افزود: به رغم اختلافات مختلف فرهنگی، مذهبی، اقلیمی، قومی و ... انسان ها به قصه و داستان، سوای از مرزهای جغرافیایی، فکری و مذهبی علاقمند هستند که این نشان می دهد که کسانی که در این وادی قدم بر می دارند، قدم در یک امر فطری گذاشته اند که می تواند در خدمت به بشریت و بخصوص کودکان و نوجوانان تاثیر گذار باشد.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری بوشهر در تشریح اهمیت قصه گویی افزود: بر همین اساس است که می بینیم خداوند متعال در قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت و راهنمایی زندگی بشر، مطالب خود را به صورت قصه و داستان بیان می فرماید.

در ابتدای این مراسم زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن تشکر از محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون و محسن فضلی مشاور مدیر عامل و مدیر کانون استان تهران و مسوولین استانی برای همکاری در برگزاری این جشنواره؛ قصه های بیان شده توسط مربیان کانون در این جشنواره را بسیار زیبا و مناسب گروه سنی مخاطبان کانون دانست و گفت: امیدوارم مربیان عزیز در مراکز فرهنگی هنری کانون که در واقع کار و رسالت اصلی ما در آنجا شکل می گیرد، برای مخاطبان خود نیز به همین زیبایی قصه گویی کنند.

مدیر کانون استان بوشهر قصه های برگرفته از اعتقادات مذهبی مردم را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: همان گونه که همه شما استحضار دارید این قصه ها در تربیت بچه ها خیلی موثر است. پس سعی و تلاش کنید تا قصه هایی را که در مراکز کانون ارائه می کنید بتواند در مسیر رشد مخاطب، ضمن امیدواری، آنان را به ایمان برساند. بر همین اساس قصه های بومی که ریشه در مذهب دارند، می توانند در انتقال داده ها و پرورش خلاقیت مخاطب تاثیر مثبی برجای گذارند.

وی در پایان از همکاری استانداری بوشهر، بخصوص معاون سیاسی امنیتی و صدا و سیمای مرکز بوشهر تشکر و قدردانی کرد.

لازم به ذکر است در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، حسن غلامی هنرمند توانمند بوشهری و گروه نمایش رادیویی صدا و سیمای مرکز بوشهر به کارگردانی شاهین طرفی و هنرنمایی ؛ شاهین بهرامی نژاد، وحیده حسینی، شبنم خیّر، لاله چاهشوری ، اسماعیل ملاح جوان، جوهر تنگستانی، عباس مطاف و سیامک بیشکی با نمایش زنده رادیویی «شیر من جای تو در چاه نیست» به اجرای برنامه پرداختند.

همچنین امیر میرشکار خواننده موفق بوشهری با اثر زیبایی در مدح امام علی علیه السلام به هنرنمایی پرداخت، در ادامه گروه نمایش مرکز فرهنگی هنری مرکز شماره 1 بوشهر با کارگردانی حمیده ناجی نمایش آئینی سنتی«دی زنگرو» را روی صحنه برد.

در مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره از مربیان و کارمندان نمونه کانون استان بوشهر نیز تقدیر به عمل آمد.  

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی  (۴)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۵)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۶)

گزارش تصویری مراسم تقدیر از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره قصه گویی (۷)


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

تاکید معاون فرهنگی کانون بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی

در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر بیان شد:

 تاکید معاون فرهنگی کانون بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی

شامگاه پنجشنبه 26 آبان ماه، محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، طی سخنانی بر نقش مهم و تربیتی قصه گویی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، معاون فرهنگی کانون در حضور مسوولین و خانواده های بوشهری شرکت کننده در این مراسم بیان کرد؛ رسالت کانون پرورش فکری، پرورش فکر، اندیشه و خرد کودک و نوجوان است، بخاطر اینکه بتواند تربیت فکری و خرد ورزی را شکل دهد تلاش می کند از استعدادهای ذاتی کودک و نوجوان بهره گرفته و آنچه در وجود آنهاست رشد داده و شکوفا کند.

وی افزود: کانون برای رشد دادن این استعداد ها از 40 ابزار و واسطه استفاده می کند که یکی از این ابزارها قصه و قصه گویی است.

آدوسی نقش قصه گویی را بطور قطع تربیتی دانست و بیان کرد؛ کانون پرورش فکری که امروز پانزدهمین جشنواره کشوری و پنجمین جشنواره بین المللی خود را پشت سر می گذارد، تا کنون به دنبال این بوده که بتواند از قصه گویی که به عنوان یک واسطه تربیتی در حال منسوخ شدن است، معاصر سازی کرده و به جامعه برگرداند و به خانواده ها، پدرها، مادرها، مربیان و معلمان بگوید؛ هنوز با عنایت به رشد تکنولوژی، قصه گویی یک واسطه موثر تربیتی غیر مستقیم است، یعنی وقتی پدرها و مادرها شروع به نصیحت و پند و اندرز می کنند، بچه ها در مقابل آنها قرا می گیرند و دوست ندارند کسی آنها را نصیحت کند، ولی وقتی به صورت غیر مسقیم، با بیان قصه مفاهیمی بویژه مفاهیم تربیتی به آنها منتقل می شود، بدون اینکه آنها مقاومت از خود نشان دهند، می پذیرند که باید از طریق این ابزارها، ارزشها و هنجارهای اجتماعی را پذیرفته و انجام دهند.

وی یکی از توفیقات پانزده جشنواره کانون را وجود 2000 قصه گو در کانون دانست و بیان داشت: امروز آموزش و پرورش، مهد کودک ها و دانشگاه ها پذیرفته اند که قصه می تواند یک واسطه تربیتی موثر باشد، ولی رسالت ما همچنان تمام نشده است، ما معتقدیم تا امروز به دنبال معاصر سازی و جلوگیری از منسوخ شدن آن بوده ایم، ولی از امروز باید تلاش کنیم که قصه گویی را در جامعه نهادینه کنیم.

پس یکی از ویژگی های قصه گویی انتقال غیر مسقیم مفاهیم است؛ از این جهت که همه فکر می کنند که در حال گوش دادن به قصه و داستان هستند، ولی قصه گو با همه مهارت خود در کلام، ابزار و بدن ، تلاش می کند  مفهومی آموزشی، تاریخی و ... را به آن شنونده منتقل کند.

معاون فرهنگی کانون افزود: در عصری که تکنولوژی و ماهواره تلاش می کند نوع تفکر خودش را از این زبان نو به جامعه منتقل کند، ما به دنبال این هستیم که از زبان قصه گویی که ریشه در هویت ملی ما دارد، مفاهیم ملی خود را منتقل کنیم.

پندها، اندرزها، پهلوانی ها، حماسه ها، ظلم ها، ستم ها، خوبی ها و امثال این ها از زبان قصه منتقل می شود، کما اینکه وقتی شما از زبان قرآن استفاده می کنید، قطعا مفاهیم قرآنی را نیز منتقل می کنید، از زبان انگلیسی و آلمانی و اینترنت و کامپیوتر استفاده می کنید، قطعاً آن تکنولوژی باعث می شود شما مفاهیم آن فرهنگ را هم منتقل کنید. وقتی شاهنامه می خوانیم یا وقتی که کتاب های تاریخی دیگر در حوزه ادبیات را می خوانیم، فرهنگ گذشته ما به کودکان و نوجوانان منتقل می شود.

ایشان سابقه فرهنگی کشورهای اروپایی و آمریکایی را یک سابقه 200 تا 400 ساله دانست و افزود: در مقابل این سابقه کشور ما دارای یک سابقه فرهنگی تاریخی 4000 ساله است، ولی متاسفانه با استفاده از ابزار و امکانات گذشته عقبه را منتقل و به روز رسانی نکرده ایم؛ متاسفانه این فرهنگ روز به روز افول کرده و محتوای فرهنگ نیز روز به روز عقب نشسته است.

پس قصه گویی هم در فرهنگ ملی ما و هم در فرهنگ قرآنی ما وجود دارد، وقتی خداوند کریم تلاش می کند مفاهیم خودش را اعم از مفاهیم تاریخی، پندها، اندرزها و سرنوشت گذشتگان را در قرآن کریم از طریق قصه به مردم انتقال دهد و از آن طریق هم مفاهیم قرآنی را به مردم منتقل کند، چرا امروز ما از قصه در پرورش کودک و نوجوان استفاده نکنیم.

آدوسی تصریح کرد: وقتی قصه گو از ابزار قصه استفاده می کند، تلاش می کند متناسب با گروه سنی و ویژگیهای کودک و نوجوان از قصه استفاده کند که شیرینی قصه در روح و جان کودک و نوجوان قرار بگیرد، بدون اینکه که خود متوجه شود مفاهیم آموزشی و تربیتی را دریافت می کند. به همین جهت کانون پرورش فکری یک دستگاه تربیت خردورزی است که از طریق عقل گرایی و تعقل گرایی می خواهد رفتارها را تغییر دهد و سرنوشت آدم ها را تعریف کند، از ابزار قصه گویی، انیمیشن و نمایش عروسکی و امثال این ها استفاده می کند.

وی در پایان خواستار رونق و نهادینه شدن قصه گویی در جامعه شده و بیان داشت؛ ما باید با آسیب شناسی و بهره گیری از تکنولوژی در راه نهادینه کردن و انتقال مفاهیم قصه گویی تلاش کنیم تا این واسطه تربیتی بتواند در روح و جان بچه های ما کارساز شود.

پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور با معرفی برگزیدگان خود به پایان رسید.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

حضور دکتر جعفری قنواتی در بوشهر

دکتر محمد جعفری قنواتی در بوشهر گفت:

 ادبیات شفاهی سرچشمه قصه و قصه گویی است.

در حاشیه برگزاری پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر ، با حضور دکتر محمد جعفری قنواتی و  مربیان و کارشناسان کانون استان های جنوبی کشور، نشست تخصصی با موضوع قصه گویی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استاد فرهنگ پژوه و مردم شناس ادبیات شفاهی را سرچشمه قصه و قصه گویی دانست که بخشی از فولکلور هر قوم و ملت است.

دکتر قنواتی در تشریح ویژگی های ادبیات شفاهی بیان کرد: مجهول المؤلف بودن، شکل انتقال، تکرار، خاصیت سرگرمی و آموزشی و زبان گفتاری از ویژگی های ادبیات شفاهی است. بر این اساس ادبیات شفاهی بر خلاف ادبیات کتبی، نویسنده معین ندارد و شکل انتقال آن زبان به زبان می باشد.

ایشان قصه را دارای ویژگی های خاص خود دانست و تاکید کرد: قصه متنی است که ساختار معین دارد، نقلی است، با جعل واقعیت روبروست و برای سرگرمی و در عین حال آموزش، نقل می شود.

این استاد فرهنگ پژوه ضمن بیان اهمیت قصه گویی گفت: در گذشته قصه گویی علاوه بر پرورش، برای معالجه هم کاربرد داشته و بسیاری از بیماری های روحی و روانی با آن درمان می شد.

وی افزود: تأکید قصه گو بایستی بر لذت بردن مخاطب کودک و نوجوان از قصه باشد نه یادگیری؛ چرا که وقتی مخاطب از قصه لذت ببرد یادگیری هم خود به خود ایجاد می شود، حتی اگر هیچ نکته ی اخلاقی و تربیتی را هم فرا نگیرد همین لذت بردن کافی است تا به سمت قصه و قصه گویی متمایل شود آن وقت می توان در قصه های بعدی نکات مورد نظر را هم به او آموخت.

وی در پاسخ به سئوال یکی مربیان کانون در خصوص ساختار شکنی در نقل قصه های کهن گفت: یکی از دلایل گسست نسل ها این است که قصه ها به روز نمی شوند تا برای بچه ها گفته شود، ما تا زمان مشروطیت گسست فرهنگی نداشتیم، بعد از مشروطیت به دلیل خود باختگی بیش از حد و توجه نامناسب به دانش های غرب و بومی نکردن آن به گسست فرهنگی گرفتار شدیم، تمام افسانه ها و اساطیر در غرب برای سنین مختلف بازنویسی می شود اما در ایران این کار صورت نمی گیرد.

این عضو هیأت علمی دایره المعارف بزرگ اسلامی تاکید کرد؛ ساختار شکنی در قصه ها خوب است، به شرطی که بن مایه های اساسی قصه تغییر نکند.

ایشان در پایان با مخاطب قرار دادن مربیان کانون توصیه کرد: به دلیل غیر قابل اعتماد بودن برخی از منابع قصه گویی، در انتخاب قصه، بجای رجوع به قصه های بازنویسی شده، به منابع دست اول مراجعه کنید.

وی اجرای نمایشی قصه را مخصوص قصه گویی در غرب دانست و تاکید کرد: قصه گویی در ایران از نمایش جدا بوده و مهم، سحر کلام قصه گوست.

این عضو شورای علمی دانشنامه ی فرهنگ مردم ایران در پایان به سابقه انتشار کتاب های مرتبط با قصه گویی در غرب و ایران اشاره کرد و یادآور شد: قدیمی ترین کتاب اصول قصه گویی در غرب حدود هشتاد سال سابقه دارد، در حالیکه در ایران قدمت این نوع کتاب ها به 410 سال پیش باز می گردد.

لازم به ذکر است این دکترای ادبیات فولکلوریک دارای تألیف های قابل توجهی از جمله: قصه ها و افسانه ها از گوشه و کنار ایران، دو روایت از سلیم جواهری، روایتهای شفاهی هزار و یک شب و ... و نزدیک به 100 مقاله علمی، پژوهشی است.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

بازدید از موزه شهید رئیس علی دلواری

قصه گویان برتر 6 استان جنوبی کشور در بازدید از موزه شهید رئیس علی دلواری؛

نام و یاد شهید رئیس علی دلواری در تاریخ ماندگار است.

27 قصه گوی برتر شرکت کننده در پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور به اتفاق مدیران و کارشناسان خود ضمن حضور در موزه شهید رئیس علی دلواری بر ادامه راه ایشان تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نخستین روز از برگزاری پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در بوشهر، میهمانان این جشنواره از موزه شهید رئیس علی دلواری بازدید کردند.

زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر هدف از این دیدار را آشنا ساختن مربیان کانون با غیرت و رشادت های مردان و زنان سرافراز جنوب کشور در پاسداری از خاک پر گوهر ایران اسلامی دانست و بیان کرد: لازم است هر ایرانی با تاریخ گذشته و شخصیت های ملی کشور خود آشنا شود، بر همین اساس با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر زمینه بازدید کلیه میهمانان شرکت کننده در پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی فراهم شد.

مدیر کانون استان بوشهر مربیان کانون را بهترین انتقال دهندگان شخصیت های بزرگ تاریخی دانست و افزود: مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با استفاده از قالب های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی و از جمله قصه گویی می توانند به بهترین وجه نسل جدید انقلاب را با رشادت های مردان بزرگ این دیار آشنا کنند.

امیر پور شهید رئیسعلی دلواری را فردی با بصیرت و آشنا با شرایط زمان خویش دانست و گفت: شهيد رئيس علي دلواري با درك شرايط موجود و تجاوز قواي انگليس به خاك ايران با الهام از مكتب انسان ساز اسلام ، دليرانه در برابر دشمن متجاوز ایستاد و آنان را از خاک کشور بیرون راند.

در ابتدای این برنامه میهمانان جشنواره ضمن بازدید از بخش های مختلف موزه، توسط حیدر شاکر از نوادگان رئیس علی دلواری با لهجه شیرین تنگسیری در جریان مبارزات و رشادت های آن شهید قرار گرفتند.

لازم به ذکر است مقام معظم رهبری در سال 1373 ضمن بازدید از ویرانه های منزل شهید دلواری تاکید کردند؛ «شجاعت های شهید رئیس علی دلواری برای ملت ایران یک یادگار ارزنده تاریخی است» که به دستور ایشان از آن تاریخ این منزل به موزه تبدیل شد.

این موزه دارای 23 اتاق به مساحت سه هزار و 750 متر مربع و قدمت بیش از 110 سال می‌باشد که در آنها 17 فضا برای حفاظت از اسناد و اشیای تاریخی ایجاد شده است.

در این موزه 94 جنگ افزار و سند تاریخی مربوط به حماسه های مردم استان بوشهر در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و خلیج فارس به نمایش در‌آمده است.

در تقویم رسمی کشور 12 شهريور ماه هم زمان با سالروز شهادت شهید رئیس علی دلواری به عنوان روز مبارزه با استعمار انگليس ثبت شده است.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

آغاز پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در استان بوشهر

آغاز پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور در استان بوشهر

پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور با حضور قصه گویانی از استانهای خوزستان ، فارس ، هرمزگان ، کهگیلویه و بویر احمد ، چهارمحال و بختیاری و بوشهر صبح امروز به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوشهر در این استان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این جشنواره که به مدت دو روز ادامه خواهد داشت 27 قصه گو به رقابت خواهند پرداخت.

در ابتدای این مراسم زکیه امیرپور ، مدیر کانون استان بوشهر ضمن خوشامدگویی و تبریک عید سعید غدیر خم ، در تشریح این جشنواره گفت : طی روزهای 25 و 26 آبان ماه استان بوشهر افتخار دارد که در پانزدهمین جشنواره قصه گویی منطقه 3 کشور میزبان 27 قصه گوی برتر از 6 استان جنوبی کشور خواهد بود.

وی افزود: در این جشنواره 24 قصه گو  در بخش مربیان و 3 قصه گو در بخش آزاد به رقابت می پردازند که در پایان منتخبین منطقه 3 کشور به جشنواره بین المللی قصه گویی که بهمن ماه امسال در ارومیه برگزار خواهد شد معرفی می گردند.

امیرپور  به تأثیر عمیق قصه گویی بر کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود : شما در مراکز فرهنگی هنری کانون با ابزار قصه گویی می توانید با بچه ها ارتباط برقرار کرده ، آنها را با مشکلات و فراز و نشیبهای زندگی آشنا ساخته ، حس استقلال طلبی و خلاقیت را در آنها نهادینه کنید.

مدیر کانون استان بوشهر به محوریت موضوعی جشنواره که 4 بانوی ادیان الهی است اشاره کرد و این محورها را بستر مناسبی برای ایجاد و تقویت باورهای دینی کودکان و نوجوانان دانست.

در ادامه برنامه زهرا عرفان ، مشاور استاندار و مدیر دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر ضمن تبریک ایام عید سعید غدیر حضور میهمانان در استان ولایت مدار و حماسه پرور بوشهر را خوشامد گفت و ضمن تشکر از زحمات مدیر و کارکنان کانون بوشهر ، اظهار امیدواری کرد که در این دو روز تبادل نظر و تجربه در بین مربیان صورت پذیرد.

وی افزود: خداوند در مسیر انسانهایی که می خواهند در راه الهی گام بردارند الگوهایی را برای هدایت و راهنمایی آنها قرار داده است و امروز این شما هستید که با بصیرت و آگاهی از ولی امر زمان تبعیت می کنید و گام های مؤثر بر می دارید.

عرفان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که قصه گویی را ابزاری برای تقویت ایمان کودک دانسته اند  خطاب به مربیان گفت: شما با ارائه ی قصه های خوب، کودکان و نوجوانان را با آموزه های دینی بیش از پیش آشنا می کنید و بعدها خواهیم دید که این سرمایه های انسانی با دانایی در عرصه های مختلف حاضر خواهند شد.

در ادامه اعضا کودک و نوجوان مرکز فرهنگی هنری خورموج 2 سرود زیبا با محتوای غدیر و امامت را برگزار کردند، سپس قصه گویان منطقه 3 کشور کودکان و نوجوانان بوشهری را میهمان قصه های شیرین خود کردند.

گزارش تصویری پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر  (۱)

گزارش تصویری پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر (۲)


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

گزارش تصویری کارگاه صنایع دستی دریایی در بوشهر

گزارش تصویری کارگاه صنایع دستی دریایی در بوشهر

برای دیدن بقیه تصاویر کلیک کنید


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم آبان 1390 توسط مدنی پور

تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر

با حضور ریاست موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور در بوشهر برگزار شد:

تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر

با حضور دکتر وحید چگینی رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور و تنی چند از مسوولین و مدیران دستگاه های اجرایی استان بوشهر از برگزیدگان ششمین دوره آموزشی صنایع دستی دریایی و برگزیدگان نخستین مسابقه مرکز ملی اقیانوس شناسی تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در ابتدای این مراسم که در سالن نمایش مرکز فرهنگی هنری شماره 2 بوشهر برگزار شد؛ در بخش کارگاه صنایع دستی دریایی 3 گروه و در بخش مسابقه نقاشی اقیانوس شناسی 9 کودک و نوجوان به عنوان برگزیده معرفی و از آنان تقدیر شد.

در ابتدای این مراسم دکتر وحید چگینی رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی کشور ضمن تشکر از حمایت کانون و مسوولین استان بوشهر از برنامه های این موسسه گفت: از 8 الی 22 آبان ماه تعداد 20 نفر از مربیان مراکز فرهنگی هنری کانون به اتفاق جمعی از بانوان هنرمند بوشهری در ششمین دوره آموزش صنایع دستی دریایی شرکت کردند.

وی این کارگاه را دومین کارگاه در استان بوشهر نامید و افزود: سال گذشته با همکاری صنایع دستی استان بوشهر، اولین دوره و امسال نیز با همکاری کانون پرورش فکری دومین دوره با موفقیت در بوشهر برگزار شد.

دکتر چگینی اقیانوس و دریا را یک منبع بسیار خوب برای توسعه اقتصادی کشور دانست و افزود: مسوولین کشور از مقوله دریا به عنوان یک منبع بسیار خوب در توسعه اقتصادی کشور که می تواند به راحتی جایگزین نفت و گاز شود؛ غافل شده اند که این امر نیازمند فرهنگ سازی و کار کارشناسی بیشتری است.

رئیس موسسه اقیانوس شناسی کشور قشر کودک و نوجوان را بهترین سنین برای فرهنگ سازی دانست و گفت: بر همین اساس موسسه اقیانوس شناسی با مشارکت دستگاه هایی مانند کانون، مسابقات نقاشی اقیانوس شناسی را برگزار کرد و همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته برنامه ریزی آموزشی با این موضوع در آموزش و پرورش و گروه علوم و فنون دریایی وزارت علوم ارائه گردید که امیدواریم شاهد تغییر نگرش مردم به دریا باشیم.

دکتر چگینی یکی از اهداف اصلی تاسیس این موسسه را پژوهش های دریایی و اقیانوسی در همه شاخه های اقیانوس شناسی دانست و افزود: این موسسه با هدف کمک به ارگان های دریایی و توسعه فعالیت های پژوهش دریایی و کمک به دانشگاه های دریایی کشور ایجاد شده که در همین راستا به مرجع ملی اقیانوس شناسی در کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی ارتقاء یافته است.

وی در پایان به راه اندازی 18 ایستگاه تحقیقاتی این موسسه در کشور، تشکیل ناوگان ملی تحقیقات دریایی، تاسیس آزمایشگاه ملی اقیانوس شناسی، تاسیس موزه ملی دریایی ، ایجاد پایگاه دائمی جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان (قطب جنوب) ، توسعه مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی و ... به عنوان مهمترین برنامه های در دست اقدام این موسسه نام برد و بیان داشت: در همین راستا و به منظور پاسخ گویی به نیازهای دریایی استان در آینده نزدیک شناور تحقیقاتی این موسسه در بوشهر به آب انداخته خواهد شد.

زهرا عرفان مدیر کل امور بانوان استانداری بوشهر نیز ضمن تشکر از همکاری خوب کانون با موسسه اقیانوس شناسی گفت: کودکان و دریا و صنایع دستی دریایی واژه هایی هستند که دارای ژفای فراوانی می باشند؛ لازم است زمینه هایی برای شناخت بیشتر کودکان و نوجوانان با دریا ، اقیانوس و منابع عظیم دریایی ایجاد شود.

وی صنایع دستی ایران را دارای بعد ملی و جهانی دانست و بیان داشت: شایسته است هنرهای دستی و به ویژه صنایع دستی دریایی که امروز شاهد کارگاه آموزشی آن در کانون هستیم، مورد توجه بیشتر قرار گرفته، به عنوان یک فرصت شغلی برای بانوان تبدیل شود.

مشاور استاندار بوشهر در امور بانوان در پایان سخنان خود خواستار توسعه این فعالیت در سراسر استان شد.

در ادامه این مراسم زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دوره در کانون گفت: امیدواریم با برگزاری این دوره در کانون و همچنین آموزش مربیان شاهد استفاده بیش از پیش کودکان و نوجوانان استان که مخاطبان اصلی ما می باشند، از نعمت دریا باشیم.

امیرپور ضمن تشکر از واحد هنری استان بیان کرد: طی سال گذشته تا کنون آقای یزدان شناس کارشناس هنری کانون و واحد هنری استان، در تعامل با موسسه اقیانوس شناسی خدمات ارزنده ای برای مخاطبان کانون ارائه دادند.

مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر در پایان افزود: در نخستین فراخوان ارائه شده توسط کانون، بیش از 158 اثر نقاشی با موضوع «کودکان و دریا» به واحد هنری کانون ارسال گردید که این آثار در سه گروه سنی 5 تا 8 سال – 9 تا 12 سال و 13 تا 17 سال دسته بندی شد و پس از سه مرحله داوری توسط واحد هنری، تعداد 30 اثر موفق به راه یابی به بخش نهایی مسابقه و از این تعداد 9 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

بر اساس این گزارش از گروه سنی 5 تا 8 سال، سما جوکار 5 ساله از مرکز یک بندر بوشهر ، پوریا عباسی 7 ساله و هدیه خلیفه ای 6 ساله از مرکز دیلم و از گروه سنی 9 تا 12 سال آیدا میرزایی 9 ساله و آرتیمیس سیروسی 10 ساله از مرکز یک بندر بوشهر و رقیه علی نژاد 11 ساله از مرکز خورموج و از گروه سنی 13 تا 17 سال فاطمه الماس زاده 17 ساله، فاطمه شفیقی 17 ساله و سکینه قوسی « عضو ناشنوا» 17 ساله از مرکز بندر دیلم به عنوان برگزیدگان مسابقه نقاشی معرفی و تقدیر شد.

همچنین در بخش کارگاه صنایع دستی دریایی از 3 گروه برگزیده تقدیر بعمل آمد.

در پایان این مراسم نمایشگاهی از آثار منتخب بخش نقاشی و صنایع دستی دریایی برپا شد.

گزارش تصویری

مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقه نقاشی و صنایع دستی دریایی در بوشهر


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر

در حاشیه برگزاری همایش استانی غدیر در بوشهر تاکید شد

  لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر 

پیش از ظهر پنجشنبه 19 آبان ماه دومین همایش استانی غدیر در بوشهر با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در حاشیه برگزاری این مراسم مسوولین استان بوشهر ضمن تقدیر از همکاری کانون با ستاد بین المللی غدیر استان، بر لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ علوی و غدیر تاکید کردند.

سید حسین سده ئی مشاور و رئیس دفتر استاندار بوشهر، اصل ولایت و رهبری را اساس نظام جمهوری اسلامی دانست و افزود: شناخت واقعه غدیر خم که ولایت نشأت گرفته از آن واقعه بزرگ در جهان اسلام است، برای کودکان و نوجوانان ضرورتی است که نباید نادیده گرفته شود.

مشاور استاندار بوشهر افزود: شناخت کودکان و نوجوانان از واقعه غدیر و اهمیت ولایت و رهبری نیازمند کار ریشه ای و بنیادی است.

ابوالحسن دهاز رییس اداره روابط عمومی استانداری بوشهر نیز واقعه غدیر را یکی از اعیاد بزرگ تاریخ دانست و بیان داشت: واقعه غدیر ریشه در ولایت دارد و برای همیشه ماندگار خواهد بود.

وی درس بزرگ غدیر را درس ولایتمداری دانست و گفت: قشر نوجوان ما باید بداند که سعادت دنیا و آخرت آنان در پیروی از ولایت و اهل بیت علیه السلام است.

سرهنگ احمد موحد مدیر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان بوشهر نیز ضمن تشکر از برگزاری این همایش گفت: برگزاری این همایش و پرداختن به مسئله غدیر از زاویه هنر برای آشنایی قشر کودک و نوجوان با فلسفه غدیر ارزشمند دانست.

ایشان مسئله امامت را یکی از اصول دین مبین اسلام دانست و بیان داشت: لازم است جهت تقویت و استحکام بنیه های اعتقادی و تحکیم باورها به این اصل مهم از همان ابتدا و در زمان کودکی هم پا و همراه آموزش سایر اصول اعتقادی پرداخته شود.

سرهنگ موحد هفته ولایت را فرصت مناسبی برای آموزش اصولی و مبنایی موضوع امامت و توجه دادن کودکان با ریشه های تاریخی این واقعه دانست و تصریح کرد: ریشه های قرآنی غدیر و جایگاه و منزلت امام علی علیه السلام در نزد پیامبر و همچنین در حمایت و دفاع از اسلام مایه های خوبی است که مربیان توانمند کانون می توانند با شیوه ها و روش های ویژه خود موجب تقویت بنیه های اعتقادی کودکان به اصل امامت بصورت مبنایی گردند.

وی کارهای انجام شده برای معرفی غدیر به جامعه را ناکافی دانست و افزود: برای رسیدن به فلسفه غدیر می بایست همچون عاشورا و محرم آنرا نهادینه کرد. امروز بزرگان ما دریافته اند که برای معرفی و تبیین غدیر کوتاهی شده و دیگر نباید سهل انگاری کرد؛ بخصوص اینکه باور داشته باشیم در زمان جنگ نرم دشمن هستیم و الان سخت در حال مقابله می باشیم؛ مثل زمان هشت سال دفاع مقدس مواظب سنگرهای کمین باشیم، باید به سختی نگهبانی داده و مواظب تک های دشمن باشیم.

این همایش با معرفی برگزیدگان خود در سه بخش؛ سرود، نشریه دیواری و کتابسازی به کار خود پایان داد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

معرفی برگزیدگان دومین جشنواره استانی غدیر در بوشهر

با حضور جمع کثیری از مسوولین استان

 برگزیدگان دومین همایش استانی غدیر در بوشهر معرفی شدند

    پنجشنبه 19 آبان ماه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با مشارکت بنیاد بین المللی غدیر استان بوشهر، دومین همایش استانی غدیر را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این همایش در سه محور؛ « کتابسازی، نشریه دیواری و سرود » با شرکت بیش از 150 کودک و نوجوان از سراسر استان برگزار شد.

در ابتدای این همایش که تعداد زیادی از مسوولین استانی حضور داشتند، زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر ضمن تبریک هفته بصیرت و ولایت، هدف از برگزاری این همایش را آشنایی قشر کودک و نوجوان جامعه با فرهنگ علوی، واقعه غدیر و مسئله ولایت دانست.

مدیر کانون استان بوشهر، بصیرت و معنویت را دو عنصر مهم مقابله با دشمنان دانست و ضمن تاکید بر لزوم آشنایی قشر کودک و نوجوان جامعه با آن گفت: مفاهیم و احکام عالیه قرآن و کتاب ارزشمند نهج البلاغه بهترین وسیله برای رسیدن به این هدف است.

امیر پور ضمن تشکر از استقبال خوب کودکان و نوجوانان استان از این برنامه بیان کرد: در بخش نشریه دیواری غدیر بیش از 20 نشریه به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد 14 اثر به بخش نمایشگاه و 4 اثر نیز به عنوان برگزیده معرفی شدند.

وی افزود: در بخش کتابسازی غدیر نیز بیش از 30 کتاب ساخته شده توسط بچه ها به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ضمن نمایش همه آثار، 6 اثر به عنوان برگزیده معرفی شدند.

مدیر کانون استان بوشهر بیان کرد: در بخش سرود نیز بیش از 10 سرود از سراسر استان مورد بازبینی قرار گرفت که 7 گروه موفق به راهیابی به این همایش شدند که قرار شد به پیشنهاد بنیاد بین المللی غدیر استان از 5 گروه تقدیر شود.

سردار کارگر، دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر استان بوشهر نیز گفت: پرداختن به مسئله غدير زيباترين كاري است كه عطر ولايت از آن به مشام مي‌رسد.

كارگر اظهار داشت: يكي از راه‌هاي نهادينه كردن فرهنگ غدير در جامعه كه وظيفه شرعي هر مسلمان شيعه است، پرداختن ريشه‌اي به آن و آموزش قشر كودك و نوجوان جامعه است.

دبير اجرائي بنياد بين‌المللي غدير استان بوشهر با تاكيد بر لزوم انتقال پيام خطبه غدير از نسلي به نسل ديگر گفت: امروز دشمنان ولايت با هدف ريشه‌كني فرهنگ ديني مردم ايران با حربه‌هاي فرهنگي وارد ميدان كار و زار شده‌اند كه تنها مي‌توان با كار فرهنگي در مقابل آن دفاع كرد.

در ادامه این همایش 7 گروه سرود منتخب از سراسر استان به اجرای برنامه پرداختند که در پایان گروه سرود مرکز فرهنگی هنری دیر با عنوان:«جشن ولایت» به عنوان رتبه اول، گروه سرود مرکز فرهنگی هنری دیلم با عنوان:« غدیر – علی آمد» به عنوان رتبه دوم و گروه سرود مرکز فرهنگی هنری خورموج با عنوان: « عید غدیر» رتبه سوم همایش را کسب کرد. همچنین گروه های سرود مرکز گناوه با عنوان: « مولی علی» و مرکز جم با عنوان: « غدیر» به ترتیب رتبه چهارم و پنجم بخش سرود همایش را کسب کردند.

در بخش نشریه دیواری غدیر گروه نشریه دیواری «همای رحمت»، از دیلم، گروه نشریه دیواری «خورشید ولایت» از اهرم، گروه نشریه دیواری « جانشین خورشید» از دیر و گروه نشریه دیواری « ولایت عدالت» از کاکی به ترتیب رتبه اول تا چهارم را کسب کردند.

در بخش کتابسازی نیز، کتاب« چشمه غدیر» توسط یاس معمار از دیر، کتاب« مولود کعبه» توسط معصومه عالی از اهرم، کتاب«پندهای بهشتی» توسط علی اکبر باقری از کنگان، کتاب«فاتح خیبر» توسط محمدرضا صیادی از بندر ریگ و سرانجام کتاب«پروانه آسمانی» توسط فاطمه موجی از دیلم به ترتیب رتبه اول تا ششم این بخش را کسب کردند.

همچنین در این برنامه از 24 شرکت کننده در بخش مسابقه حضوری که توسط سردار کارگر اجرا شد، تقدیر بعمل آمد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش های مختلف همایش تقدیر شد. نمایشگاه آثار منتخب کتاب و نشریه دیواری کودکان و نوجوانان استان تا عید غدیر خم در گالری سینما کانون برپاست.     

          گزارش تصویری   

      دومین جشنواره استانی غدیر در بوشهر .... لطفا کلیک کنید ...       


نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم آبان 1390 توسط مدنی پور

از اعضا فعال کلاس های روباتیک کانون تقدیر شد.

مدیر کانون استان بوشهر در مراسم تقدیر از اعضاء فعال روباتیک:

 آموزش روباتیک باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان می شود.

   مدیر کانون استان بوشهر در مراسم تقدیر از کودکان و نوجوانان فعال کلاس های روباتیک کانون؛ آموزش روباتیک را باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان دانست.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر طی ویژه برنامه ای که شامگاه 15 آبان ماه با حضور جمع کثیری از خانواده های بوشهری در سالن نمایش مرکز فرهنگی هنری شماره 2 بوشهر برگزار گردید، از 39 کودک و نوجوان شرکت کننده در مسابقات سراسری روباتیک خلیج فارس (نادکاپ 11) که در شیراز برگزار شده بود، تقدیر شد.

زکیه امیرپور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر با ابراز خرسندی از برگزاری موفق نخستین دوره کلاس های روباتیک ویژه کودکان و نوجوانان در بوشهر افزود: تابستان امسال طی دو ماه، بیش از یکصد کودک و نوجوان بوشهری در کلاس های روباتیک کانون شرکت کردند.

وی ضمن تشکر از توجه خانواده ها و افتخار آفرینی اعضا کانون در مسابقات نادکاپ 11 افزود: بی شک آموزش روباتیک باعث شکوفائی اندیشه و خلاقیت فرزندان خواهد شد.

مدیر کانون استان بوشهر ضمن تشکر از مسوولین شرکت پیشگامان صنعت بوشهر و نادکو تهران برای برگزاری موفق نخستین دوره کلاس های روباتیک در بوشهر بیان داشت: امسال این کلاس ها به صورت آزمایشی برگزار شد که در صورت موافقت مسوولین کانون سعی می کنیم، سال آینده بطور ویژه این فعالیت را گسترش دهیم.

دکتر حمید محمدی مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر نیز ضمن تشکر از ورود کانون به عرصه علم و فناوری گفت: آموزش مقدماتی ساخت روبات در کانون و آشنایی قشر کودک و نوجوان با علم روباتیک، کمک فراوانی به تولید علم در کشور خواهد داشت.

مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر بیان داشت: البته نگاه ما به روبات به عنوان یک محصول محدود نمی شود، بلکه اعتقاد داریم، آموزش روباتیک در سنین پایین، ضمن کشف استعدادهای این عرصه باعث توسعه بسیاری از تکنولوژی های وابسته خواهد شد.

دکتر محمدی علم روباتیک را باعث توسعه اقتصادی و کسب درآمد دانست و تصریح کرد: جوانان فعال در این عرصه می توانند با خلاقیت خود، فن آوری را به درآمد تبدیل کنند.

وی پارک علم و فن آوری بوشهر را جزء اولین پارک های کشور دانست و گفت: این پارک در سال 1378 در بوشهر آغاز بکار کرده و تا کنون با حمایت از جوانان مستعد توانسته است ده ها اختراع در زمینه های مختلف نرم افزاری، الکترونیک، نفت و گاز و ... به ثبت برساند.

مدیر پارک علم و فن آوری بوشهر در پایان از آموزش و پرورش خواستار تشکیل کلاس هایی با عنوان « نوآوری و خلاقیت» در مدارس شد.

 بر اساس این گزارش دومين دوره مسابقات سراسري رباتيک خليج فارس به ميزباني انجمن رباتيک نوين در روزهای 17 و 18 شهريور ماه امسال، در رشته‌هاي جنگجو، فوتباليست منوال، خدمتكار و رالي براي مقطع دبستان، جنگجو، فوتباليست منوال و رالي براي مقطع راهنمايي، ماز هوشمند، شيء جمع‌كن مغناطيسي، مين‌ياب، آتشنشان، مسيرياب، فوتباليست جونيور، امداد جونيور و شبيه‌سازي دو بعدي براي مقطع دبيرستان در شهر شیراز برگزار شد که از بین 22 تیم بوشهری تیم دو نفره«پارسینا» توسط پوریا و پارسا دهقان - 2 برادر با استعداد بوشهری- موفق شدند مقام اول لیگ خلاقیت ابتدایی را نصیب خود نمایند.

در این مراسم ضمن تقدیر از کلیه شرکت کنندگان در رقابت های نادکاپ، بطور ویژه از گروه پارسینا تقدیر بعمل آمد. مسابقات سال آینده روباتیک در تهران برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم از گروه نمایش عروسکی « راه خونه فرشته ها» از مرکز فرهنگی هنری شماره 1 بوشهر به دلیل درخشش در جشنواره استانی و منطقه ای نمایش عروسکی و همچنین اجرای موفق خیابانی این نمایش در روز جهانی کودک  تقدیر بعمل آمد.

لطفا کلیک کنید

           گزارش تصویری مراسم تقدیر از اعضا فعال کلاس های روباتیک            


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم آبان 1390 توسط مدنی پور

اعلام برنامه های هفته کتاب در استان بوشهر

برنامه های گرامیداشت هفته کتاب اعلام شد؛

اجرای بیش از 5۰ ویژه برنامه در مراکز فرهنگی هنری استان بوشهر

  

  هم زمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی بیش از 50 ویژه برنامه در سطح مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی کانون؛ زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، ضمن بیان این مطلب افزود: توجه به کتاب و کتابخوانی باعث توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور خواهد شد.

مدیر کانون استان بوشهر کتاب را باعث توسعه و تکامل جامعه بشری دانست و تصریح کرد: مسیر پیشرفت و ترقی بشر در طول تاریخ با توجه به کتاب و مبادلات فرهنگی بین جوامع تسهیل شده است.

امیر پور یکی از برنامه های مهم کانون را توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان دانست و بیان کرد: بیشتر برنامه های فرهنگی، هنری و ادبی کانون به طور مستقیم با کتاب ارتباط دارد.

وی افزود: امسال به دلیل تقارن هفته کتاب و کتابخوانی با هفته ولایت و عید سعید غدیر ؛ محور بیشتر ویژه برنامه های این هفته در کانون موضوع «غدیر و ولایت» خواهد بود.

این مسوول فرهنگی بیان داشت: در هفته کتاب و کتابخوانی بیش از 50 ویژه برنامه در سطح 15 مرکز فرهنگی هنری ثابت، پستی و سیار روستایی استان بوشهر اجرا خواهد شد. این برنامه ها از 21 آبان آغاز و تا روز 30 آبان ماه ادامه خواهد داشت.

ایشان در تشریح برنامه های کانون استان گفت: در هفته کتاب و کتابخوانی در شهرهای؛ بوشهر، ریگ، جم و اهرم جشن کتاب برپا خواهد شد. همچنین طی این هفته در مراکز فرهنگی هنری؛ بوشهر2، خورموج، دالکی، وحدتیه و گناوه نمایشگاه کتاب و تولیدات فرهنگی کانون برپا خواهد شد.

تقدیر از اعضا کتابخوان برتر کانون طی سال گذشته در بوشهر، کنگان، جم، گناوه، کاکی و وحدتیه، برپایی کارگاه های مختلف؛ «تصویرگری کتاب و کتابسازی»، جلسات نقد و بررسی کتاب، مسابقات مختلف؛« نقاشی، روخوانی کتاب، خوشنویسی و ... »، معرفی نویسندگان و شاعران برگزیده و جوان استان، نمایشگاه های نشریه دیواری، نقاشی و ... حضور مربیان کانون در مدارس و حضور دانش آموزان در مراکز کانون، پخش فیلم و ... از جمله برنامه های مهم مراکز استان در این هفته خواهد بود.

امیر پور در پایان با دعوت از خانواده های بوشهری برای حضور در برنامه های کانون گفت: در روزهای 25 و 26 آبان ماه نیز با حضور منتخبین قصه گو از 6 استان جنوبی کشور، میزبان پانزدهمین جشنواره منطقه ای قصه گویی در بوشهر خواهیم بود.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم آبان 1390 توسط مدنی پور

گپی با رضا خالدی عضو فعال مرکز فرهنگی هنری کانون اهرم

گپی با رضا خالدی عضو فعال مرکز فرهنگی هنری کانون اهرم و مشاور استاندار بوشهر

به سختی دستم به میز کتابدار می رسید!

حالا در شهر و کاشانه خود جوانی معروف و فعال است. دیگر از آن شیطنت‌ها و شلوغ‌کاری های کودکی خبری نیست. کمتر کسی است که او را نشناسد. بعضی از دوستانش اعتقاد دارند که رضا خیلی جلوتر از سن و سالش حرکت می‌کند.به تازگی از سفر آلمان به ایران بازگشته است. خیلی‌ها می‌دانند که رضا، مشاور دانش‌آموزی بعضی از مسوولان استان بوشهر است. خیلی‌ها پیشرفت و موفقیت را در پیشانی او می‌خوانند و او خود، این صعود و سربلندی را از کانون و مربیان کانون می داند.

می گوید: وامدار و مرهون مهر و محبت های کانونی‌ها هستم. آن روزها که پسری شلوغ و شیطان بودم، پدرم دستم را گرفت و مرا به کانون آورد. در کانون خیلی چیزها آموختم. آن قدر کانون را دوست داشتم که اغلب پشت در بسته می‌نشستم تا کسی بیاید و قفل در را باز کند. من آخرین نفری بودم که از کتاب خانه بیرون می‌رفت. با شماره عضویت ۱۸ در جمع اعضای ثابت قرار گرفتم و حالا…

آن روز که فرماندار شهرستان تنگستان با اعضای فعال کانون دیداری صمیمانه داشت، رضا خالدی هم با لهجه دلنشین تنگستانی از نوجوانان و جوانان شهر با او حرف می زد. از خواسته‌های نسل خود یاد می کرد. جلسه جدی و رسمی که به پایان رسید، گپ دوستانه و صمیمی ما آغاز شد.

گفت و گو از : سید سعید مدنی پور

- از نحوه آشنایی خودت با کانون برایمان بیشتر بگو.

سلام؛ من رضا خالدی متولد ۱۵/۱۱/۱۳۷۲ در شهرستان دلیران تنگستان، شهر اهرم؛ دیار رئیسعلی و زایر خضر خان تنگستانی، دیار خارک و خرمای کبکاب هستم. الآن که با هم گپ می‌زنیم، در سال چهارم دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک مشغول تحصیل هستم.

نحوه آشنایی من با کانون خیلی جالب است. یک خاطره فراموش نشدنی که با آن زندگی می کنم. بهتر است بگویم یک اتفاق خوب در زندگی من بود. حکایت از این قرار است که در ۶ یا ۷ سالگی به عنوان یک پسر شلوغ و شیطون در بین خانواده و بستگان معروف شده بودم. این قدر شلوغ و شیطون بودم که بنده خدا مادرم بیشتر وقت ها از دست من سر درد می‌گرفت. تا اینکه یک روز، یکی از همسایه‌ها به داد مادرم رسید و پیشنهادی به او داد. گفته بود به تازگی یک کتابخانه در شهر افتتاح شده است. اگر می خواهی از دست شلوغ کاری های رضا راحت باشی، زود برو و او را نام‌نویسی کن.

یکی از روزهای گرم تابستان سال ۷۹ بود که به اتفاق پدرم به کانون رفتم. ابتدا فکر می‌کردم کانون یک فضای خشک باشد که باید آن‌جا ساکت نشست و فقط کتاب خواند. لحظه ورود به کانون را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. دست در دست پدرم پا به کانون گذاشتم. لحظه ورود، خانم امیر پور که آن روزها مسوول مرکز اهرم بود – در حال حاضر مدیر کانون استان بوشهر می باشند- با خوش رویی به طرف ما آمد و پس از سلام، من و پدرم را به طرف میز کتابدار دعوت کرد، خانم میرزایی خواه و خانم جعفری هم مربی مرکز بودند. یادم هست که به سختی دستم به میز کتابدار می‌رسید. خلاصه این‌که؛ آن روز با شماره ۱۸ عضو ثابت کانون شدم. چند سال بعد که سیستم رایانه‌ای شد، شماره عضویتم به ۸۸ تغییر کرد.

- چه فعالیت‌هایی در کانون داشتی؟

آن سال پدرم در تمام کلاس‌های تابستانی اسم من را نوشته بود. از نقاشی و سفال گرفته تا قرآن و … اما بیشتر به فعالیت‌های ادبی و هنری علاقه داشتم. هنوز هم نمایش خلاق و سرود را خیلی دوست دارم.

- بعد از عضویت در کانون شیطنت ها ادامه داشت یا … ؟

مربیان کانون به من شخصیت دادند؛ از فردای روز ثبت نام، هر روز شیفت پسرها نفر اول بودم که وارد مرکز می‌شدم و آخرین نفری هم که از کتاب‌خانه خارج می‌شد من بودم. توی کتاب‌خانه این قدر فعالیت و برنامه داشتیم که وقتی به منزل بر می‌گشتم؛ دیگر انرژی برای شیطنت کردن باقی نمی‌ماند.

- گفتی اولین نفر بودی که می‌آمدی و آخرین نفری بودی که می رفتی. چرا؟

حضور من در کانون بخاطر محبت و صمیمیت مربیان آن بود. با دوستان خود در کانون قرار می‌گذاشتیم و در بیشتر فعالیت‌ها مشارکت داشتیم. یادم هست، چند روز که به کانون نمی‌رفتم، مربیان تماس می‌گرفتند و جویای سلامتی می‌شدند. در کل نقش مربیان برای حضور اعضا خیلی مهم است.

- کدام یک از مربیان کانون را بیشتر دوست داشتی؟

(با خنده و اندکی مکث) همه‌ی مربیان مرکز را دوست داشتم؛ همه آن‌ها برای من زحمت کشیدند. مربیان مرکز اهرم مکمل یکدیگر بودند، هر کدام دارای تخصصی هستند.

- چه تفاوتی بین کانون و نهادهای دیگر می‌بینی؟

فرق کانون در این است که از کودکی به تربیت و آموزش بچه‌ها می‌پردازد، ولی در نهادهای دیگر از سنین نوجوانی و جوانی مخاطب خود را جذب می‌کنند. در صورتی که این یک مشکل بزرگ است. به دلیل این‌که کانون به تنهایی پاسخگو نیست، لازم است به زیرساخت‌ها توجه شود یا باید ظرفیت کانون افزایش یابد و یا این‌که نهادهای دیگر مثل کانون به تربیت و آموزش کودکان بپردازند.

در این زمینه یک مشکل خیلی مهم که کانون با آن مواجه است رها شدن بچه ها بعد از سنین نوجوانی و رسیدن به ۱۷ یا ۱۸ سالگی است. دوره جوانی دوره بسیار مهم و حساسی است. باید امکان افزایش سن مخاطب به بالاتر از ۱۷ سال در کانون بررسی شود.

- سال‌ها حضور در کانون سرشار از خاطره است. از خاطراتت برایمان تعریف کن.

فکر می کنم سال ۸۶ بود که برای شرکت در اردوی منطقه‌ای کانون به چالوس رفته بودیم. یکی از برنامه‌های ما اجرای برنامه شبانه،جنگ شادی و نمایش بود. آن سال میزبانی اردو با استان خوزستان بود. در قسمتی از برنامه من می‌بایست یک کلمن پر از گل را به سمت جمعیت می‌ریختم که متاسفانه نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که کلمن و گل‌ها به طرف یکی از دوستان استان چهارمحال و بختیاری پرت شد که در همان برنامه هم از او عذرخواهی کردم. اما به دلیل اینکه او از من قوی‌تر بود تا روز آخر اردو در اضطراب و ترس بودم که مبادا بخواهد تلافی کند که شکر خدا چنین اتفاقی نیفتاد.

- بهترین هدیه ای که تاکنون گرفته ای ؟

به مناسبت‌های مختلفی هدیه گرفته ام؛ حتی یک بار توسط رئیس جمهور محترم یک سفر مکه هدیه گرفتم که متاسفانه به دلیل مشکلات شخصی توفیق این سفر را نداشتم. اما یک هدیه ای که هیچ وقت آن را فراموش نمی‌کنم، کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» بود که توسط مسوول مرکز به من اهداء شد.

- تا حالا شده هدیه‌ای را که گرفتی به کسی ببخشی؟

فکر نکنم، فقط در سال ۸۶ که از طرف آموزش و پرورش یک سفر مشهد هدیه گرفتم بودم، آن را به پدرم بخشیدم. زیرا پدرم تا آن زمان به زیارت امام رضا علیه السلام نرفته بود؛ هدیه سفر مشهد را به پدرم بخشیدم.
- اهل مطالعه که هستی؟

کم و بیش کتاب می‌خوانم، ولی الان با توجه به حجم بالای درس، بیشتر کتاب‌های درسی را مطالعه می‌کنم و کمتر فرصت مطالعه کتاب‌های غیر درسی دارم. البته بعضی اوقات برای تحقیق در خصوص موضوعات درسی به برخی از کتاب‌های خارج از درس نیز رجوع می‌کنم.

- چه طور شد که در شهرستان و استان مطرح شدی؟

به واسطه حضور در برنامه‌ها و مسابقه‌های مختلف کانون. در بخش‌های ادبی و هنری به موفقیت‌های زیادی دست یافتم، در کنار فعالیت‌های کانون، در فعالیت‌های پرورشی مدرسه هم حضور داشتم و از طرف شورای دانش آموزی به‌عنوان نماینده دانش آموزان مدرسه انتخاب شدم؛ تا الان که نماینده دانش آموزان استان بوشهر هستم. این شد که وارد فعالیت‌های اجتماعی در حوزه‌ی دانش آموزی شدم و توانستم در این راه تا حدودی موفق شوم.

- فکر می‌کنی به جایگاهی که انتظارش را داشتی، امروز دست پیدا کردی؟

خیر؛ هنوز به اون چیزی که انتظار دارم و برای خودم به صورت چشم انداز ترسیم کردم، نرسیده ام

- چه کسانی در کسب موفقیت‌های شما نقش داشته اند؟

موفقیت‌هایی که تا الان داشتم را اول مدیون خداوند، پدر و مادرم و بعد مربیان کانون و سازمان دانش آموزی هستم.

- از موفقیت‌هایی که داشتی بگو؟

موفقیت های کانونی یا خارج از کانون؟

- اول کانونی ها را بگو.

از بدو عضویت در کانون بخاطر فعالیتی که داشتم در بخش های مختلف استانی و کشوری به موفقیت‌های زیادی دست یافتم. از جمله می‌توان به کسب مقام برگزیده در مسابقات سراسری کتابخوانی، نقاشی با موضوع همدردی با کودکان فلسطین، کاردستی، شعر و … همچنین حضور فعال در گروه نمایش و سرود مرکز و اردوهای مختلف اشاره کرد.

در بخش خارج از کانون نیز می‌توان به کسب مقام برتر شهرستان در فعالیت‌های اجتماعی دانش آموزان در سال ۸۸ ، کسب مقام استانی در ساخت سی دی های آموزشی و کمک آموزشی در سال ۸۸ و ۸۹، کسب عنوان خبرنگار برتر استان و کشور در خبرگزاری پانا در سال ۸۹ و ۸۷، تنها نماینده دانش آموزان جمهوری اسلامی ایران در اجلاس جهانی نوآوری آموزش در شهر برلین کشور آلمان با حضور دبیرکل سازمان ملل و همچنین نمایندگان ۱۳۵ کشور جهان و … اشاره کرد.

- چگونه و توسط چه نهادی برای سفر به کشور آلمان انتخاب شدی ؟

۲۳ جولای تا ۲ آگوست ۲۰۱۱ با حضور نمایندگانی از ۱۳۵ کشور جهان، اجلاس جهانی نوآوری آموزش برای صلح و دوستی، در برلین آلمان برگزار شد. طی فراخوانی که از طرف نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شد، از تشکل‌های دانش‌آموزی خواسته شد تا افراد فعال خود را معرفی کنند. با بررسی عملکرد و مصاحبه‌های حضوری و جمع بندی امتیازات در بین همه گزینه ها توفیق الهی شامل بنده شد و به همراه ۱۰ نماینده مجلس شورای اسلامی به این اجلاس سفر کردم که دستاورد آن سخنرانی در این اجلاس به نمایندگی از دانش آموزان ایرانی بود.

- خواسته شما در این اجلاس چه بود؟

من به نمایندگی از دانش آموزان ایرانی پیشنهاد تشکیل مجلس بین المللی دانش آموزی دادم که با استقبال میهمانان اجلاس همراه شد.

- در حال حاضر مشغول چه فعالیتی هستی؟

در کنار کسب علم و دانش، در حال حاضر مشاور جوان رئیس سازمان دانش‌آموزی استان بوشهر، نماینده دانش‌آموزان استان بوشهر در مجمع مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‌آموزان کشور و مجامع اعضا سازمان دانش آموزی کشور، نماینده خبرنگاران خبرگزاری پانا استان بوشهر در کشور و مشاور جوان امام جمعه ، فرماندار ، شورای اسلامی شهر و رئیس آموزش و پرورش شهرستان تنگستان ، نائب رئیس مجمع دانش آموزی استان بوشهر ، دبیر خبرگزاری پانا در شهرستان و رئیس مجمع دانش آموزی شهرستان و … هستم. و اگر خدا بخواهد به عنوان مشاور دانش آموزی استاندار بوشهر که به دستور ایشان مامور تشکیل کمیته دانش آموزی در این خصوص شده ام.

- آیا جوانان می‌توانند مشاوران خوبی برای مسوولان باشند؟

بله بطور قطع؛ مسوولان باید به جوانان بها بدهند. جوانان دارای فکر و ایده های نو هستند که در بسیاری از مواقع می‌تواند در حل مشکلات مردم ثمر بخش باشد.

- برای آینده خودت چه برنامه‌ای داری؟

دوست دارم به مردم دیار خودم خدمت کنم؛ اگر شد به عنوان مربی کانون و اگر نشد از بین همه شغل ها به مهندسی IT علاقه زیادی دارم.

- و حرف آخر؟

هیچ وقت روز هایی که در کانون بودم را فراموش نمی‌کنم، چون بهترین دوران زندگی‌ام بوده است. من هیچ وقت زحمات خانم امیرپور مدیر کانون استان و خانم‌ها میرزایی‌خواه، رسولی،سلیمانی، ثمری و بحرینی از مربیان کانون اهرم و همچنین خانم عالیزاده رئیس سازمان دانش آموزی شهرستان تنگستان و حتی آقای افرند کارمند خدمات کانون اهرم را فراموش نمی کنم. محبت های خانم رسولی در کانون همیشه در خاطرم جاودانه است. چون همه‌ی این بزرگواران برای پیشرفت من زحمت کشیده‌اند. دست تک تک مربیان و تمامی کسانی که به پیشرفت من کمک کردند، بخصوص پدر و مادرم را می بوسم.

- ما هم برای شما آرزوی توفیق بیشتر داریم.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان 1390 توسط مدنی پور

موفقیت کودک دیلمی در هجدهمین مسابقه نقاشی کودکان ژاپن

 موفقیت کودک دیلمی در هجدهمین مسابقه نقاشی کودکان ژاپن

دریا زورقیان کودک 12 ساله دیلمی با شرکت در مسابقه بین المللی کاناگاوای ژاپن، دیپلم افتخار این رقابت معتبر هنری را به خود اختصاص داد.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این مسابقه به همراه دریا زورقیان 11 کودک و نوجوان هنرمند ایرانی نیز افتخار آفرینی کردند که از این میان دو نفر موفق به دریافت جایزه ویژه و بقیه دیپلم افتخار کسب کردند.

لازم به ذکر است این افتخار آفرینی در حالی به دست آمده است که   22443 اثر نقاشی از 77 کشور جهان در هجدهمین مسابقه‌ی بین‌المللی دوسالانه نقاشی کاناگاوا 2011 شرکت داده شده بود.

بر این اساس غزل گودرزی عضو 9 ساله مرکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون تهران و مژده کرد افشاری عضو کانون استان گلستان موفق شدند دو جایزه‌ی ویژه و دیپلم افتخار این رقابت هنری را از آن خود کنند.

      دریا زورقیان عضو 12 ساله مرکز فرهنگی هنری کانون دیلم نیز به همراه 9 عضو دیگر کانون به نام‌های امیر علی میرفندرسکی و لعیا جدیدی هر دو 5 ساله از مرکز آفرینش‌های کانون تهران، علی فتحی و روح الله طاهری هر دو 9 ساله از کرمان و یزد، رسول رضایی 10 ساله از قزوین، رامین ندیمی، امیرحسین گنج‌ده و مهسا قویدل همگی 12 ساله به ترتیب از تهران، بندرانزلی و مرکز آفرینش‌های تهران همچنین محمد رضا نبات دوست 15 ساله از مرکز آفرینش‌های تهران، دیپلم های افتخار این مسابقه را به دست آوردند.

     در این مسابقه کودکان و نوجوانان شرکت کننده از سراسر جهان با موضوعات؛ کشاورزی، زمین زراعی، طبیعت، محیط زیست، مردم، خانواده و همکاری و تعاون، از گروه های سنی 5 تا 16 سال شرکت کردند که از کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کشور آثار 158 کودک ونوجوان به این رویداد بین المللی ارسال شده بود.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم آبان 1390 توسط مدنی پور

حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان از برنامه های فرهنگی کانون

در نشست صمیمی فرماندار تنگستان با اعضا فعال کانون مطرح شد؛

 حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان

 از برنامه های فرهنگی کانون

   فرماندار تنگستان در دیدار اعضا فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهرم با وی ضمن ابراز خرسندی از موفقیت های کودکان و نوجوانان این شهر از حمایت فرمانداری شهرستان تنگستان از برنامه های فرهنگی کانون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر پیش از ظهر چهارشنبه 4 آبان ماه تعدادی از اعضا و مربیان فعال مرکز فرهنگی هنری اهرم در نشستی صمیمی به اتفاق مدیر و کارشناسان کانون استان میهمان فرماندار شهرستان تنگستان بودند.

عبدالرسول زارع ضمن ابراز خرسندی از دیدار با اعضا و مربیان کانون اهرم و حضور مدیر و کارشناسان کانون استان در این برنامه گفت: کسب موفقیت اعضا کانون اهرم حاصل آموزش صحیح مربیان و مدیریت خوب کانون استان است.

وی آبادانی و آینده کشور را نیازمند تلاش همه اقشار جامعه دانست و اظهار داشت: هنر ، ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارد؛ پندها و اندرزهای حکیمانه موجود در ادبیات کهن ایران زمین تاثیر بسزایی در زندگی و فرهنگ ما داشته و کمتر ایرانی است که شعری از شاعران بزرگ کشور را از بر نباشد.

فرماندار شهرستان تنگستان در ادامه خواستار تدوام این موفقیت ها در تمام عرصه ها شد و افزود: بچه ها قدر خود، مربیان و وقت ارزشمند را بدانند و دوستان خود را نیز تشویق کنند تا در رویدادهای مختلف فرهنگی مشارکت داشته باشند.

ایشان در پایان ضمن دریافت اسامی اعضا و مربیان برگزیده کانون برای تقدیر ویژه فرمانداری از آنان خواستار مشارکت بیشتر کانون این شهرستان در کارگروه های مختلف فرهنگ عمومی و ارتباط بیشتر دستگاه های فرهنگی با یکدیگر شد.

در ادامه این نشست زکیه امیر پور ؛ مدیر پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز با تشکر از توجه فرماندار شهرستان تنگستان به قشر کودک و نوجوان گفت: اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری اهرم دارای توانمندی بسیار خوبی در سطح استان می باشند و امروز آنان حرفی برای گفتن دارند.

مدیر کانون استان بوشهر، زهرا میرزایی خواه مربی مسئوول کانون اهرم را دارای فکر و توانمندی بسیار بالایی دانست و خواستار همکاری مربیان جدید کانون این شهر با وی شد.

امیر پور ؛ کودکان و نوجوانان اهرمی را نیازمند توجه بیشتر مسوولین دانست تصریح کرد: بچه ها نیازمند توجه معنوی مسوولین و رفع کمبودها و مشکلات خود می باشند.

در ابتدای این نشست زهرا میرزایی خواه مربی مسؤول کانون اهرم طی گزارشی تعداد اعضا کودک و نوجوان این مرکز را 500 نفر عنوان کرد و افزود: این تعداد از اعضا توسط 2 مربی ثابت فرهنگی و 2 مربی پاره وقت هنری و ادبی در بیش از 40 فعالیت متنوع فرهنگی، هنری و ادبی فعالیت دارند.

میرزایی خواه در تشریح موفقیت های کانون این شهر گفت: امسال بحمداللّه با لطف خداوند متعال و عنایات امام رضا (ع) اعضا نوجوان مرکز در مسابقات سراسری نشریه دیواری امام رضا (ع) برگزیده کشوری شدند، همچنین 3 نفر از اعضا در مسابقه الکترونیکی کتابخوانی با موضوع امام رضا (ع) از میان بیش از 5000 شرکت کننده به عنوان برگزیده کشوری معرفی شدند. همچنین در مسابقه تصویرگری «یک تصویر از یک حدیث رضوی» از میان 2000 شرکت کننده، مربی اهرمی – زهرا میرزایی خواه – به مقام پنجم کشوری دست یافت.

وی در پایان، پیش بینی برنامه های مرکز اهرم طی شش ماهه دوم سال را به اطلاع فرماندار شهرستان رساند.

در این نشست هر یک از اعضا کانون اهرم موفقیت های خود را عنوان کردند، همچنین کارشناسان فرهنگی و ادبی کانون به تشریح فعالیت های حوزه خود پرداختند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه چهارم آبان 1390 توسط مدنی پور

تقدیر فرماندار و مدیر کانون استان بوشهر از اعضا برگزیده کانون در دیلم

با حضور خانواده های دیلمی انجام شد

 تقدیر فرماندار و مدیر کانون استان بوشهر از اعضا برگزیده کانون در دیلم

   طی ویژه برنامه ای که روز گذشته در سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان دیلم برگزار شد، فرماندار و مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از 8 عضو برگزیده کانون در این شهرستان تقدیر کردند.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این مراسم که بیش از 150 نفر از اولیا دانش آموزان حضور داشتند، از محمد رضا پرندک، امیرحسین جوکاری، حیدر جوکاری، علی بکتاش، جواد خلیلی، مسعود حیدری، ابوالفضل زاهدی پور و پوریا عباسی به دلیل کسب مقام برگزیده در جشنواره های استانی، منطقه ای و کشوری نمایش عروسکی تقدیر شد.

در ابتدای این مراسم ماشاء ا... احمدی فرماندار شهرستان دیلم، کودکان و نوجوانان این شهر را در زمینه های مختلف هنری و ورزشی دارای پتانسیل های بالقوه فراوان دانست که می توان با هدایت و حضور این عزیزان در مراکز فرهنگی و هنری و کانون آن را شکوفا و به بالفعل تبدیل کرد.

فرماندار دیلم یکی از برنامه های فرمانداری این شهرستان را توسعه متوازن فعالیت های فرهنگی دانست و افزود: توسعه متوازن در کل شهرستان نیازمند مشارکت فعال خانواده ها و تشویق فرزندان جهت حضور در برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی است که این مشارکت باعث ارتقاء فرهنگ اجتماعی جامعه و از بین رفتن فاصله فرهنگی بین روستا و شهر خواهد شد.

وی شورای فرهنگ عمومی این شهرستان را یکی از شوراهای فعال استان دانست و بیان داشت؛ در این شورا که تعداد زیادی از هنرمندان و صاحب نظران شهرستان حضور دارند، طرح ها و برنامه های متعددی برنامه ریزی و اجرا می شود که در همین راستا ، کمیته برنامه ریزی شهرستان نیز اعتبارات خوبی به بخش فرهنگی جامعه اختصاص داده است.

احمدی با تاکید بر گسترش هنرهای دینی در جامعه به بهره برداری از مرکز فرهنگی قرآنی این شهرستان با هزینه ای بالغ بر 6 میلیارد ریال، تقویت کانون های مساجد و تشکل های مذهبی و برپایی نمایشگاه های مختلف در سطح شهرستان و حمایت از هنرمندان اشاره کرد.

ایشان در پایان از حضور مدیر و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در این برنامه و همچنین تلاش اعضا و مربیان مرکز فرهنگی هنری دیلم و کسب موفقیت های متعدد تشکر کرد.

زکیه امیر پور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز حضور در بین خانواده های دیلمی را یک توفیق الهی دانست و ضمن دعوت از بچه ها برای حضور در مراکز فرهنگی هنری گفت: هدف کانون از آموزش های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی؛ رساندن بچه ها به مقام بندگی و عبودیت است.

وی ضمن تشکر از اعضا گروه نمایش عروسکی مرکز دیلم و قمر غلامیان کارگردان این گروه افزود: بچه های دیلم همیشه جزء بچه های فعال استان بوده اند و حتی در سطح منطقه و کشور نیز حضوری تاثیر گذار داشته اند.

ایشان در پایان با تشکر از خانم ها مریم آل بهبهانی، قمر غلامیان، سوسن حیاتی و کبری حسینی؛ کسب موفقیت اعضا کانون این شهرستان را حاصل تلاش این مربیان دلسوز دانست.

لازم به ذکر است گروه نمایش عروسکی مرکز دیلم با نمایش عروسکی «کی گفته توبه گرگ مرگه» به کارگردانی قمر غلامیان ضمن کسب مقام برگزیده در جشنواره های استانی و منطقه ای، در جشنواره بین المللی نمایش عروسکی که شهریور ماه در اصفهان برگزار شد به موفقیت های ارزشمندی دست یافت.

در این جشنواره، نمایش عروسکی مرکز دیلم ضمن معرفی به عنوان اثر منتخب جشنواره، از امیرحسین جوکاری، علی بکتاش و حیدر جوکاری (در نقش و عروسک گردانی شخصیت گرگ )و ابوالفضل زاهدی پور، جواد خلیلی و محمد رضا پرندک (در نقش و عروسک گردانی شخصیت اسب) به عنوان  عروسک گردان های برتر جشنواره تقدير شده بود.

از موفقیت های دیگر کانون این شهرستان می توان به معرفی مریم آل بهبهانی مربی مسوول کانون این شهر به عنوان کارمند نمونه در سطح شهرستان ذکر کرد.

 گزارش تصویری مراسم تقدیر از اعضا فعال مرکز دیلم  


نوشته شده در تاريخ یکشنبه یکم آبان 1390 توسط مدنی پور

برنامه امشب سینما کانون بوشهر

اکران فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» در سینما کانون بوشهر

   از یکم آبان ماه اکران فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمد بزرگ نیا در سینما کانون بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر در این فیلم ضمن پرداختن به تاریخ چند هزار ساله دریانوردی کشورمان، داستان مارکوپولوی ایرانی روایت شده است.

به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران سینمای ایران؛ کارگردان این فیلم با شخصیت پردازی هوشمندانه و ساختار بصری عالی، توانسته است تکنیک روز دنیا را در فیلم خود به خدمت بگیرد.

فیلم «راه آبی ابریشم» گوشه هایی از تاریخ پرافتخار و باصلابت ایرانیان و دریانوردان شجاع خلیج فارس که کمتر شناخته شده و یا به فراموشی سپرده شده اند را روایت می کند.

این فیلم داستان سفر دو کشتی ناخدا سلیمان (داریوش ارجمند) و ناخدا ادریس (رضا کیانیان) را روایت می‌کند که برای اولین بار  مال التجاره بسیار با ارزش خود را پس از اتفاقات جالب از میان دریا عبور داده و از طریق اقیانوس هند آن را به کشور چین می رسانند

دیدن این فیلم را به تمامی دوستداران تاریخ کهن ایران زمین و دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان توصیه می کنیم.

سینما کانون بوشهر واقع در میدان قدس هر شب طی سه سانس؛17-19 و 21 پذیرای همشهریان محترم خواهد بود.

جهت رزرو بلیط با شماره تلفن 2526158-0771 تماس حاصل فرمایید.


.: Weblog Themes By Farsstar :.


تمامي حقوق اين وبلاگ محفوظ است | طراحي : فارس استار
قالب وبلاگقالب وبلاگ

ابزار هدايت به بالاي صفحه